| Təvəllüdü | 06.03.1966 | |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | İnşaat Mühəndisləri İnstitutu, Voronej şəhəri, Russiya Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası | |
| Elmi dərəcəsi | siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru | |
23.00.04 Beynəlxalq münasibətlərin və qlobal inkişafın siyasi problemləri Azərbaycan respublikasının milli təhlükəsizliyinin qorunmasında miqrasiya siyasətinin rolu |
5904.01 Siyasi institutlar və sistemlər Beynəlxalq münasibətlər və miqrasiya prosesləri: geosiyası aspektlər (azərbaycan respublikasının materıalları əsasında) |
65 10
2 2 |
2011-2013-cü illərdə Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyasının “Beynəlxalq Münasibətlər” kafedrasında müəllim kimi fəaliyyət göstərib. 2012-ci ildə siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi, 2015-ci ildə beynəlxalq münasibətlər ixtisası üzrə dosent elmi adını alıb. F.Abdullayev bir çox elmi məqalə və kitabların müəllifidir. 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə “Əməkdar mühəndis” fəxri adına layiq görülüb. Fətəli Abdullayev 2013-cü ildən 2020-ci ilədək AMEA-nın İşlər İdarəsinin rəisi vəzifəsində çalışıb. |
Monoqrafiyaları: 1.Müasir Azərbaycan dövlətinin miqrasiya siyasəti və beynəlxalq əməkdaşlıq. Bakı, “Nurlan” nəşriyyat-poliqrafiya. 2011. 327 səh. 2. Miqrasiya və milli təhlükəsizlik. Bakı, “ELM” nəşriyyatı 2011. 282 səh. 3. Modern dönemde uluslararası göç ve göç politikası. Önsöz: Prof. M.Qasımlı; Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya. Turkiye. 2015. 242 səh. 4. XXI əsrin geosiyasətində yeni paradiqma: Miqrasiya. (Mahiyyəti, çağırışlar, təhdidlər). Bakı, "Elm" nəşriyyatı. 2016. 414 səh. 5. Bayramov, A., Suleymanov, S., Abdullaev, F. The Robotic Control System of UAV Based on Artificial Intelligence Technologies. In: Ronzhin, A., Savage, J., Meshcheryakov, R. (eds) Interactive Collaborative Robotics. ICR 2024. Lecture Notes in Computer Science, vol 14898. pp. 357-367. Springer, Cham. 6. Mina sahələrin məsafədən idarəedilməsi. Milli Müdafiə Universiteti. Bakı. 2025. 325 səh. Bundan əlavə 65 çap olunmuş jurnal məqalələri və konfrans materialları |
| Pedaqoji fəaliyyəti | Azərbaycan Əmək və Sosial Münasibətlər Akademiyası, “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrası, dosent | |
1-ci Qarabağ müharibəsinin veteranı 2015, “Əməkdar mühəndisi” fəxri adı 2019, “Azərbaycan Sərhəd Mühafizəsinin 100 illiyi” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı |

ГЛАВНАЯ  >>  Доктора наук Республиканского Центра Сейсмологической Службы
Образование Воронежский государственный архитектурно-строительный университет (ВГАСУ),  Азербайджанская Государственная Нефтяная Академия
Ученая степень доктор политических наук
23.00.04
Политические проблемы международных отношений и глобального развития
Роль миграционной политики в обеспечении национальной безопасности Азербайджанской Республики
5904.01
Политические институты и системы
Международные отношения и миграционные процессы: геополитические аспекты (на основе материалов Азербайджанской Республики)
В 2011–2013 годах работал преподавателем на кафедре «Международные отношения» Азербайджанской Академии Труда и Социальных Отношений.
В 2012 году получил учёное звание доктора философии по политологии, а в 2015 году – учёное звание доцента по специальности «Международные отношения».
Ф. Абдуллаев является автором множества научных статей и книг.
В 2015 году Указом Президента Азербайджанской Республики ему было присвоено почётное звание «Заслуженный инженер».
С 2013 по 2020 год Фатали Абдуллаев занимал должность заведующего Департаментом работ НАНА.
1.Миграционная политика современного Азербайджанского государства и международное сотрудничество. Баку, Издательство «Нурлан»-полиграфия. 2011. 327 с.
2. Миграция и национальная безопасность. Баку, Издательство «ЭЛМ», 2011. 282 с.
3. Международная миграция и миграционная политика в современную эпоху. Предисловие: проф. М. Гасымлы; доц. д-р Ялчын Сарыкая. Турция. 2015. 242 с.
4. Новая парадигма в геополитике XXI века: Миграция. (Сущность, вызовы, угрозы). Баку, Издательство «Элм». 2016. 414 с.
5. Байрамов А., Сулейманов С., Абдуллаев Ф. Роботизированная система управления БПЛА на основе технологий искусственного интеллекта. В: Ронжин А., Сэвидж Дж., Мещеряков Р. (ред.) Интерактивная коллаборативная робототехника. ICR 2024. Конспект лекций по информатике, том 14898. с. 357–367. Springer, Cham.
6. Дистанционное управление минными полями. Национальный университет обороны. Баку. 2025. 325 с. Кроме того, опубликовано 65 статей в журналах и сборниках материалов конференций.
Педагогическая деятельность Азербайджанская Академия Труда и Социальных Отношений, кафедра «Международные отношения»,
Ветеран 1-й Карабахской войны, 2015 г. Почетное звание «Заслуженный инженер», 2019 г.
Юбилейная медаль Азербайджанской Республики «100-летие Пограничных войск Азербайджана»
Основное место работы и адрес Республиканский Центр Сейсмологической Службы НАНА, AZ1001, Азербайджанская Республика, г. Баку, ул. Нигяр Рафибейли, 25