Elektron poçtu | ebulfezamanoglu@yahoo.com | |
Məmmədov Elxan Qadir oğlu filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosentiş no:(+994 36) 544 00 90 mob:(+994 50) 520 30 85 elxan.yurdoglu@yahoo.com elxan.yurdoglu@gmail.com |
Elmi katib |
Qasımov Ələkbər Məmməd oğlu Xidməti tel.: (+994 36) 5445497 Mob. tel.: (+994 50) 7294499 E- poçt: elekber.q@mail.ru |
Yaranma tarixi | 07.08.2002 | |
1.Naxçıvanın teatr və musiqi mühitinin öyrənilməsi; 2.Naxçıvanın dilaket və şivələrinin toplanması və öyrənilməsi; 3.Naxçıvan ərazisindəki onomastik vahidlərin öyrənilməsi; 4.Naxcıvan folklorunun toplanması nəşri və tədqiqi; 5.Naxçıvan ədəbi mühitinin öyrənilməsi; 6. Naxçıvanın dekorativ tətbiqi sənətlərinin öyrənilməsi; 7.Naxçıvan məktəbi abidələrində memarlığın və ornamentin sintezi. |
Əsas elmi nəticələr |
1. Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram teatrı. Bakı, MBM, 2004, 420 s.; Naxçıvan teatrı: intibah yollarında (1883-1920). Bakı, MBM, 2008, 160 s.; Naxçıvan teatrı müstəqillik illərində (1991-2008). Bakı, MBM, 2008, 91 s.; Naxçıvan teatrının salnaməsi. Naxçıvan: Əcəmi, 2010, 739 s.; Naxçıvan teatrına dair tədqiqlər. Naxçıvan: Əcəmi, 2017, 272 s; Hüseyn Cavid və Naxçıvan teatrı. Naxçıvan: Əcəmi, 2017, 120 s. kitab nəşr edilmişdir. 2. Orxon-Yenisey abidələrində toponim və etnonimlər” (Bakı: Elm, 2004), “Azərbaycan düyün türküləri” (Ankara: Kültür bakanlığı, 2008, 136 s.), “Qazi Mustafa Kamalın dostu (bədii-publisistik qeydlər)” (Bakı: Nurlan, 2008, 176 s.), “Şənlik-mərasim nəğmələri” (Naxçıvan: Əcəmi, 2010, 192 s.), “Naxçıvan ağızlarının söz varlığı” (Ankara: Kültür Bakanlığı yayınları, 2010, 120 s.), “Mustafa Kamal Atatürkün dostu İbrahim Əbilov” (Ankara, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, 2013); “Azərbaycan dilində qeyri-təyini ismi birləşmələr” (Bakı: Elm və təhsil, 2012, 192 s.), “Azərbaycan dilinin Şahbuz şivələri” (Bakı: Elm və Təhsil, 2012, 192 s.); Ə.A.Quliyev. Məhəmməd ağa Şahtaxtılı: görkəmli dilçi və naşir. Naxçıvan: Əcəmi NPB, 2017, 192 s.; L.A.Səfərova. Azərbaycanda İngilis dili qrammatikasının tədqiqi tarixi. Bakı: ADPU-nun nəşriyyatı, 2017, 118 s.; Ə.A.Quliyev, N.Y.Əliyeva. Naxçıvan dialekt və şivələrinin lüğəti. Naxçıvan: Əcəmi NPB, 2017, 296 s. 3. Naxçıvan ərazisindəki onomastik vahidlər toplanılıb tədqiqata cəlb edilmiş, onların elmi linqvistik xüsusiyyətləri təhlil olunmuşdur. Şöbənin son illərdəki elmi nəticələri “Onomalogiya problemləri” (2 cildlik), “Qədim Şərur oykonimlərinin mənşəyi” və “Naxçıvan əhalisinin etnogenezi tarixindən” adlı monoqrafiyalarda əksini tapmışdır. 4. Azərbaycan folklor antologiyası. Naxçıvan folkloru. I c., Naxçıvan: Əcəmi, 2010, 511 s.; Azərbaycan folklor antologiyası. Naxçıvan folkloru. II c., Naxçıvan: Əcəmi, 2011, 496 s.; Azərbaycan folklor antologiyası. Naxçıvan folkloru. III c., Naxçıvan: Əcəmi, 2012, 560 s.; Janrın iddası və imkanları. (R. Babayev) Bakı: “ADPU nəşriyyatı” 2014, 135 s.; E.Q.Məmmədov. Eynəli bəy Sultanov və folklor. Naxçıvan: Əcəmi NPB, 2017, 208 s.; Ç.V.Rzayeva. Hüseyn Cavid və folklor. I cild. Naxçıvan: Əcəmi NPB, 2017, 112 s. 5 .Hüseyn Cavid. Taleyi və sənəti. 2007, 144 s.; Məhəmmədağa Şahtaxtılı. Taleyi və sənəti. 2008, 166 s.; Akademik Məmməd Cəfər Cəfərov. Taleyi və sənəti. 2009, 208 s.; Cəlil Məmmədquluzadə. Taleyi və sənəti. 2010, 196 s.; Əliqulu Qəmküsar. Taleyi və sənəti. 2011, 140 s.; Eynəli bəy Sultanov. Taleyi və sənəti. 2011, 240 s.; Məmməd Səid Ordubadi. Taleyi və sənəti. 2012, 170 s.; Məmməd Araz. Taleyi və sənəti. 2014, 176 s.; Həbibbəyli İ. Məhəmməağa Şahtaxtılı. Seçilmiş əsərləri (toplama, tərtib və müqəddimə). 2006, 182 s.; Sadıqzadə N. XX əsrdə Naxçıvanda ədəbiyyatşünaslığın inkişafı. 2009, 170 s.; Kazımova. F. Professor Abbas Zamanov (həyatı və yaradıcılığı). 1912, 361 s.; Kazımova F. Azərbaycan ədəbiyyatının “Cüvəllağısı”. 2012, 323; Qasımov R. Cəlil Məmmədquluzadə yaradıcılığında “kiçik” adam obrazının bədii funksiyası. 2012, 320 s.; Ə.H.Həşimov. Azərbaycan tarixi nəsrində Naxçıvan. Naxçıvan: Əcəmi NPB, 2017, 192 s.; Ə.H.Həşimov. Əzizə Cəfərzadənin yaradıcılığında tarixi povest. Naxçıvan: Əcəmi NPB, 2017, 104 s.; A.Ə.Orucova. Cəlil Məmmədquluzadənin şeir yaradıcılığı. Naxçıvan: Əcəmi NPB, 2017, 192 s.; R.A.Qasımov, Z.H.İsmayıl. Azərbaycan ədəbiyyatında milli düşüncə konsepsiyası və Azərbaycançılıq ideologiyası. Bakı: Elm və təhsil, 2017, 192 s. |
İşçilərinin ümumi sayı | 29 | |
Struktur bölmələri |
Memarlıq, şəhərsalma və abidələrin bərpası şöbəsi |
Elmi şura
- sədr - katib - üzvləri |
Əbülfəz Aman oğlu Quliyev Ələkbər Məmməd oğlu Qasımov Firudin Həsən oğlu Rzayev Əli Kətan oğlu Qəhrəmanov Ramiz Asəf oğlu Qasımov Elxan Qadir oğlu Məmmədov Nuray yadigar qızı Əliyeva Gözəl Sultan qızı Qənbərova |

| Executive director |
1. Investigation of the theatre and music environment of Nakhchivan; 2. Collecting and investigating Nakhchivan dialects and accents; 3. Study of the onomastic units in the Nakhchivan territory; 4. Collecting, publication and investigation of Nakhchivan folklore; 5. Investigation of the Nakhchivan literary environment; 6. Study of the decorative utility arts of Nakhchivan; 7. Synthesis of architecture and ornament in Nakhchivan school monuments. |
1.Nakhchivan State Musical Drama Theatre named after J.Mammadguluzadeh. Baku, MBM, 2004, 420 p.; Nakhchivan theatre: on the ways to revival (1883-1920). Baku, MBM, 2008, 160 p.; Nakhchivan theatre during the independence years (1991-2008). Baku, MBM, 2008, 91 p.; Chronicle of Nakhchivan theatre. Nakhchivan, Ajami, 2010, 739 p.; Explorations on Nakhchivan theatre. Nakhchivan: Ajami, 2017, 272 p.; Huseyn Javid and Nakhchivan theatre. Nakhchivan: Ajami, 2017, 120p. 2.“Toponyms and ethnonyms in the monuments of Orkhon inscriptions” (Baki, Elm, 2004), “Azerbaijan`s wedding folk songs” (Ankara, Kultur bakanlighi, 2008, 136 p.), “Gazi Mustafa Kamal’s friend (literary-publicistic notes)” (Baku: Nurlan, 2008, 176 p.), “Festival-ceremonial songs” (Nakhchivan: Ajami, 2010, 192 p.), “The Nakhchivan accent” (Ankara: Kultur Bakanlıghı yayınları, 2010, 120 s.), “Ibrahim Abilov – the friend of Mustafa Kamal Ataturk”, (Ankara, Kultur ve turism bakanlighi, 2013); “Non-attributive nominal combinations in the Azerbaijani language” (Baku: Elm ve tahsil, 2012, 192 p.), “Shahbuz accents of the Azerbaijani language” (Baku: Elm ve tahsil, 2012, 192 p.); A.A.Guliyev, Mahammad agha Shahtakhtli: the prominent linguist and publisher. Nakhchivan: Ajami UPP, 2017, 192p.; L.A.Safarova. Investigation history of the English language in Azerbaijan. Baku: ASPU publishing house, 2017, 118p.; A.A.Guliyev, N.Y.Aliyeva. Dictionary of Nakhchivan dialects and accents. Nakhchivan: Ajami UPP, 2017, 296p. 3. The onomastic units have been collected, involved to the investigation and their scientific -linguistic features have been analyzed. The latest scientific results of the departments have been reflected in the monographs like “The problems of Onomology” (in two volumes), “ Origin of the ancient Sharur oiconyms” and “From the history of the ethnogenesis of Nakhchivan people” 4. Azerbaijan folklore anthology. Nakhchivan folklore. I vol., Nakhchivan: Ajami, 2010, 511 p.; Azerbaijan folklore anthology. Nakhchivan folklore. II vol., Nakhchivan: Ajami, 2011, 496 p.; Azerbaijan folklore anthology. Nakhchivan folklore. III v., Nakhchivan: Ajami, 2012, 560 p.; Claim and opportunities of the genre. (R.Babayev) Baki: “ASPU publishing-house”, 2014, 135 p., E.G.Mammadov. Eynali bey Sultanov and the folklore. Nakhchivan: Ajami UPP, 2017, 208 p.; C.V.Rzayeva. Huseyn Javid and the folklore. I vol. Nakhchivan: Ajami UPP, 2017, 112p. 5. Huseyn Javid. His fate and career. 2007, 144 p.; Mahammadaga Shahtakhtli. His fate and career. 2008, 166 p.; Academician Mammad Jafar Jafarov. His fate and career. 2009, 208 p.; Jalil Mammadguluzada. His fate and career. 2010, 196 p.; Aligulu Gamkusar. His fate and career. 2011, 140 p.; Eynali bey Sultanov. His fate and career. 2011, 240 p.; Mammad Said Ordubadi. His fate and career. 2012, 170 p.; Mammad Araz. His fate and career. 2014, 176 p.; Habibbayli I. Mahammadaga Shahtakhtli. Collected works (collection, compilation and foreword). 2006, 182 p.; Sadigzade N. Development of the literature study in Nakhchivan in XX century. 2009, 170 p.; Kazimova F. Professor Abbas Zamanov (his life and creativity). 2012, 361 p.; Kazimova F. “Juvallaghi” of the Azerbaijani literature. 2012, 323 p.; Gasimov R. The figurative functions of the “small person” characters in the creativity of Jalil Mammadguluzade. Baku: 2012, 320 p.; A.H.Hashimov. Nakhchivan in the Azerbaijani historical prose. Nakhchivan: Ajami UPP, 2017, 192 p.; A.H.Hashimov. Historical novelette in Aziza Jafarzade’s creativity. Nakhchivan: Ajami UPP, 2017, 104p. A.A.Orujova. Poetry of Jalil Mammadguluzade. Nakhchivan: Ajami UPP, 2017, 192p.; R.A.Gasimov, Z.H.Ismayil. The concept of national thinking and the ideology of Azerbaijanism. Baku: Elm ve tahsil, 2017, 192p. |
| Total number of employees | 29 | |
Department of Music and Theatre Department of Descriptive-decorative utility arts Department of Architecture, Town planning and Restoration of Monuments Department of Fine and Decorative-Applied Arts |