Tel. | (+994 36) 5446994 | |
Yaranma tarixi | AMEA Naxçıvan Bölməsinin Elmi Kitabxanasının əsası 1972-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının filialı kimi Naxçıvan Regional Elmi Mərkəzinin nəzdində qoyulmuşdur. 2002-ci ildən ümummilli lider Heydər Əliyevin 7 avqust tarixli sərəncamı ilə yaradılan AMEA Naxçıvan Bölməsinin tərkibində sərbəst elmi kitabxana kimi fəaliyyətini davam etdirir. 2013-cü il sentyabr ayının 4-də kitabxana Elektron Kitabxana statusu alaraq fəaliyyətini bu istiqamətdə aparmağa başlamışdır. Kitabxana universal xarakterli elmi kitabxana olaraq fondları elmi-texniki, ictimai-siyasi və ədəbi-bədii ədəbiyyatlarla komplektləşdirilmişdir. Kitabxana əsasən müxtəlif elmi müəssisələrdə çalışan alimlərə, elmi işçilərə, universitet müəllim və tələbələrinə, xalq təsərrüfatının müxtəlif sahələrində çalışan mütəxəssislərə xidmət göstərir. | |
Oxuculara xidmət: Elektron oxu zalında internet vasitəsi ilə Müxtəlif çap məhsullarını əhatə edən fondlar vasitəsi ilə Elektron və ənənəvi kataloq-kartoteka sistemi vasitəsi ilə Müxtəlif mövzuları əhatə edən və yeni kitablardan təşkil olunmuş sərgilərin vasitəsi ilə Kitabxana fondlarının komplektləşdirilməsi: Abunə yolu ilə alınmış qəzet və jurnallar Pul köçürmə yolu ilə alınmış müxtəlif kitablar vasitəsi ilə Müəlliflər tərəfindən hədiyyə edilmiş kitablar vasitəsi ilə Müxtəlif şəxslərin fərdi kitabxanalarından hədiyyə edilmiş ədəbiyyatlar vasitəsi ilə Müxtəlif müəssisə və təşkilatların hədiyyə etdiyi kitablar vasitəsi ilə Məlumat- biblioqrafiya işləri: Soraq-biblioqrafiya işlərinin təşkili və aparılması Məlumat-biblioqrafiya işlərinin təşkili və aparılması |
Fondlar |
Kitab fondlarının həcmi- 40007 Jurnal fondunun həcmi- 19503 Avtoreferat fondunun həcmi- 7866 Dissertasiya fondunun həcmi-106 Elektron kataloqlaşdırılmış kitablar- 37093 Elektron kartotekaya yazılmış qəzet və jurnal məqalələri-19376 Elektron kataloqlaşdırılmış avtoreferatlar-7866 Elektron kataloqlaşdırılmış dissertasiyalar-106 Skaner olunmuş kitablar-1811 |

ameanb.kitabxana@list.ru | ||
Foundation of the ANAS Nakhchivan Branc Scientific Library was laid in 1972, when a branch at the Central Scientific Library of the Azerbaijan SSR Academy of Sciences was established. According to the decree of the national leader Haydar Aliyev of August 7, 2002 this library as an independent research library acts as a part of the Nakhchivan Branch Office of ANAS. On September 4, 2013 the library received the status of an electronic library. Library is a universal scientific library, so its stocks are equipped with scientific and technological, social, political, artistic, and literary materials. Library mainly serves scientists, researchers working in different scientific institutions, teachers and university students, professionals, workers in different fields of scientific activity. |
Users Services: by Internet in the electronic reading room; by stock of various printed matters; by traditional and electronic card catalogue systems; carrying out exhibitions on various topics and of new books received by the library. Acquisition of library stocks: subscription to newspapers and magazines; purchase by money transfer; donations from the authors; donations from private libraries; donations from various institutions and organizations. Information and bibliographic and reference work: organization and management of reference and bibliographic work; organization and management of information and bibliographic work. |
Fonds |
The volume of the book stocks–40007 The volume of the journal stock–19503 The volume of the abstract stock–7866 The volume of the thesis stock–106 The number of books in the electronic catalog–37093 Record of newspaper and journal articles in the electronic card catalogue–19376 The number of abstracts in the electronic catalogue–7866 Number of theses in the electronic catalogue–106 Scanned books-1811 |