Tel. | (+994 36) 5446994 | |
Yaranma tarixi | AMEA Naxçıvan Bölməsinin Elmi Kitabxanasının əsası 1972-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının filialı kimi Naxçıvan Regional Elmi Mərkəzinin nəzdində qoyulmuşdur. 2002-ci ildən ümummilli lider Heydər Əliyevin 7 avqust tarixli sərəncamı ilə yaradılan AMEA Naxçıvan Bölməsinin tərkibində sərbəst elmi kitabxana kimi fəaliyyətini davam etdirir. 2013-cü il sentyabr ayının 4-də kitabxana Elektron Kitabxana statusu alaraq fəaliyyətini bu istiqamətdə aparmağa başlamışdır. Kitabxana universal xarakterli elmi kitabxana olaraq fondları elmi-texniki, ictimai-siyasi və ədəbi-bədii ədəbiyyatlarla komplektləşdirilmişdir. Kitabxana əsasən müxtəlif elmi müəssisələrdə çalışan alimlərə, elmi işçilərə, universitet müəllim və tələbələrinə, xalq təsərrüfatının müxtəlif sahələrində çalışan mütəxəssislərə xidmət göstərir. | |
Oxuculara xidmət: Elektron oxu zalında internet vasitəsi ilə Müxtəlif çap məhsullarını əhatə edən fondlar vasitəsi ilə Elektron və ənənəvi kataloq-kartoteka sistemi vasitəsi ilə Müxtəlif mövzuları əhatə edən və yeni kitablardan təşkil olunmuş sərgilərin vasitəsi ilə Kitabxana fondlarının komplektləşdirilməsi: Abunə yolu ilə alınmış qəzet və jurnallar Pul köçürmə yolu ilə alınmış müxtəlif kitablar vasitəsi ilə Müəlliflər tərəfindən hədiyyə edilmiş kitablar vasitəsi ilə Müxtəlif şəxslərin fərdi kitabxanalarından hədiyyə edilmiş ədəbiyyatlar vasitəsi ilə Müxtəlif müəssisə və təşkilatların hədiyyə etdiyi kitablar vasitəsi ilə Məlumat- biblioqrafiya işləri: Soraq-biblioqrafiya işlərinin təşkili və aparılması Məlumat-biblioqrafiya işlərinin təşkili və aparılması |
Fondlar |
Kitab fondlarının həcmi- 40007 Jurnal fondunun həcmi- 19503 Avtoreferat fondunun həcmi- 7866 Dissertasiya fondunun həcmi-106 Elektron kataloqlaşdırılmış kitablar- 37093 Elektron kartotekaya yazılmış qəzet və jurnal məqalələri-19376 Elektron kataloqlaşdırılmış avtoreferatlar-7866 Elektron kataloqlaşdırılmış dissertasiyalar-106 Skaner olunmuş kitablar-1811 |

| Тел. | (+994 36) 5446994 | |
Основание научной библиотеки Нахчыванского Отделения НАНА было заложено в 1972 году-создан филиал при Центральной научной библиотеке АН Азерб.ССР. Согласно постановлению общенационального лидера Гейдара Алиева от 7 августа 2002 года библиотека как самостоятельная научная библиотека действует в составе Нахчыванского Отделения НАНА. 4 сентября 2013 года библиотека получила статус электронной. Библиотека является универсальной научной библиотекой. Ее фонды укомплектованы научно-техническими, общественно-политическими,художественно-литературными материалами. Библиотека в основном обслуживает ученых, научных сотрудников работающих в различных научных учреждениях, педагогов и студентов университетов, специалистов, трудящихся в разных областях научного хозяйства. |
Обслуживание читателей: с Интернетом в электронном читальном зале; с фондами различных печатных материалов; с традиционными и электронными каталожно-картотечными системами; проведение выставок на различные темы и из новых книг поступающих в библиотеки Комплектование фондов библиотеки : подписка на газеты и журналы; покупка путем денежных переводов; пожертвования со стороны авторов; пожертвования из личных библиотек; пожертвования из различных учреждений и организаций. Информационно-библиографические и справочные работы: организация и ведение справочно-библиографических работ; организация и ведение информационно-библиографических работ. |
| Фонды |
Объем книжных фондов - 40007 Объем журнального фонда - 19503 Объем авторефератного фонда- 7866 Объем фонда диссертаций - 106 Количество книг в электронном каталоге - 37093 Запись газетно-журнальных статей в электронную картотеку - 19376 Количество авторефератов в электронном каталоге - 7866 Количество диссертаций в электронном каталоге - 106 Сканированные книги - 1811 |