Qocayeva Gülbəniz Göyüş qızı Tel.: (+994 12) 5397159, (+994 12) 5397158 (əlavə 1-20) E-poçt: gulbeniz.qoca@mail.ru |
Azərbaycan Milli Ensiklopediyası Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 12 yanvar tarixli, 55 saylı Sərəncamına əsasən nəşr olunması planlaşdırılmış çoxcildli nəşrdir. “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi 2004-cü ilin mayın 05-də təsis edilmışdır. |
Əsas fəaliyyət istiqamətləri | Çoxcildli Universal Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının hazırlanması və nəşri | |
Əsas elmi nəticələr | Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının “Azərbaycan” (Azərbaycan və rus dillərində) xüsusi cildi və universal ensiklopediyanın 7 cildinin (hər birinin tirajı 25 min nüsxə olmaqla) kitabxana variantı nəşr edilmiş və təmənnasız olaraq respublikamızın nazirlik, komitələrinin və digər təşkilatların kitabxanalarına, tədris müəssisələrinə paylanmışdır. Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının abunə variantının “Azərbaycan” xüsusi cildi (Azərbaycan və rus dillərində, tiraj 25 min), həmçinin universal ensiklopediyanın 1-9 cildlərinin (hər birisinin tirajı 10 min nüsxə olmaqla) işıq üzü görmüşdür. | |
İşçilərinin ümumi sayı | 111 | |
Struktur bölmələri |
“Kimya” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – k.ü.f.d. V.A.Adıgözəlov Tel.:(+994 12) 5397158 (əlavə 1-17) “Fizika, riyaziyyat, mexanika, kosmos, astronomiya” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – f.-r.ü.f.d. M.Ə.Əkbərov Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-21) “Biologiya, mikrobiologiya, tibb, torpaqşünaslıq” elmi redaksiyası Redaksiya müdir müavini – V.M.İmaməliyeva Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-25) “Texnika, neft-mədən işləri, informatika, elektronika” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – G.G.Qocayeva Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-20) E-poçt: gulbeniz.qoca@mail.ru “Coğrafiya, geologiya, geofizika, ətraf mühit, ekologiya” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – B.C.Nəcəfov Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-29) E-poçt: necefovbextiyar492@gmail.com “Ümumi tarix, Azərbaycan tarixi və arxeologiya” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – t.ü.f.d. R.S.Məlikov Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-40) E-poçt: raufmalikov@list.ru “Ədəbiyyat, dilçilik, mədəniyyət və incəsənət” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – pedaq.ü.f.d. Z.H.Abdullayev Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-47) “Sosial-ictimai sahələr, fəlsəfə və hüquq” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – R.T.Hacıyev; Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-36) E-poçt: rustam-hajiyev@mail.ru “Təhsil, mətbuat, televiziya, internet, turizm və idman” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – S.M.Mehrəliyeva Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-38) “İqtisadiyyat” elmi redaksiyası Redaksiya müdir müavini –Ü.H.Koroğluyeva Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 2-23) E-poçt: ulker_k@mail.ru Humanitar elmlər üzrə “Elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya” redaksiyası Redaksiya müdiri – E.Ə.Məmmədova Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-09) Təbiyyat elmləri üzrə “Elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya” redaksiyası Redaksiya müdiri – S.İ.Rüstəmova Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 2-27) Sözlük redaksiyası Redaksiya müdiri – H.S.Mirtəqəvi Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-33) E-poçt: mirteqevi.h@mail.ru “Kompüter tərtibati, illüstrasiya və kartoqrafiya” şöbəsi Şöbə müdiri – M.B.Orucov Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-24) E-poçt: mehebbet67@mail.ru “Komplektləşdirmə, texniki tərtibat və korrektura” şöbəsi Şöbə müdiri – X.İ.Yüzbaşova Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 2-17) Informasiya, tərcümə və ümumi məsələlər şöbəsi Şöbə müdiri – Z.Ə.Baxşiyeva; Tel.: (+994 12)539-71-59 (əlavə 1-08) E-poçt: ensiklopediya.kadrlar@gmail.com Kitabxana Kitabxana müdiri – L.Ş.Abbasova Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-31) İnzibati-təsərrüfat şöbəsi Şöbə müdiri – Z.Ə.Mustafayev Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-14) |
Elmi şura - sədr - katib - üzvləri |
Akademik Nağıyev Tofiq Murtuza oğlu Qocayeva Gülbəniz Göyüş qızı Quliyev Vaqif İttifaq oğlu İbrahimov Şaiq Rəhim oğlu Sultanov Afiq Əsgər oğlu İbrahimov Böyükağa Rahib oğlu Аdıgözəlov Vаqif Аbаsqulu oğlu Nəcəfov Bəхtiyаr Cаniyаr oğlu Əкbərov Mеhmаn Əsgər oğlu Məliкov Rаuf Sеyfullа oğlu Abdullayev Ziya Hüseyn oğlu Hacıyev Rüstəm Tofiq oğlu Mehrəliyeva Sevda Möhübbət qızı Məmmədova Elmira Əbdül qızı Rüstəmova Sevinc İmran qızı Mirtəqəvi Hüsеyn Sеyidisа oğlu Yüzbaşova Xumarxanım İsmayıl qızı Orucov Möhübbət Bilal oğlu |
Gənc alimlər və mütəxəssislər şurası - sədr - katib - üzvləri |
Həsənli Şahmar Zakir oğlu Əlibəyova Nuriyyə Fəxrəddin qızı Məmmədovа Rənа Аydın qızı Əlizadə Təhminə Qalib qızı Кərimovа Аynurə Əкrəm qızı Səfərova Nailə Azad qızı Davudova Sitarə Vahid qızı Musаyеvа Florа Qurbаn qızı Əliyеvа Durdаnə Qаfur qızı Göyüşova Aygün Nəsib qızı Hacıyev Rüstəm Tofiq oğlu Ağayev Fərid Ağabala oğlu Qənizadə Aytən Ağamövsüm qızı Tanrıverdiyeva Fatimə İsmayıl qızı Koroğluyeva Ülkər Hacıməd qızı Əliyeva Aygün Firuz qızı Əhmədova Fidan Eldar qızı Qasımova Həyat Rakif qızı Quliyeva Aynur Elxan qızı Kərimova Amalya Əbdüləli qızı Yüzbaşova Könül Əhməd qızı Vəliyeva Zeydaxanım Vidadi qızı Abbasova Leyli Şəmsəddin qızı Əhmədova Lalə Arif qızı Mustafayev Zaur Əli Baxış oğlu Gülməmmədov Təbriz Xəlil oğluAşurova Gülnar Alı qızı Məmmədova Sevgül Ələkbər qızı Muradova Könül Elşad qızı Həşimova Əfsanə Niyaz qızı Mustafayeva Hülya Yaqub qızı Bayramzadə Anar Rafael oğlu Abbasova Aytən Eldar Qasımova Ülviyyə Zabil qızı Hacızadə Selcan Bəhruz qızı Qasımova Könül Yaşar qızı |
Həmkarlar təşkilatı - sədr - sədr müavini - katib - büro üzvləri |
İbrahimov Böyükağa Rahib oğlu Həsənli Şahmar Zakir oğlu Qasımova Həyat Rakif qızı Adıgözəlova Pakizə Fərrux qızı Rəsulov Elnur Adil oğlu |

Академик Нагиев Тофик Муртуза оглы Teл.: (+994 12) 5384717, (+994 12) 5384707 Факс: (+994 12) 5384767 Э-почта: tnagiev@azeurotel.com |
Азербайджанская Национальная Энциклопедия - многотомное издание, запланированное к изданию согласно Указу № 55 Президента Азербайджанской Республики от 12 января 2004 года. Национальный Центр «Азербайджанская Национальная Энциклопедия» основан 5 мая 2004 года. |
| Основные направления деятельности |
Подготовка и издание многотомной универсалной Азербайджанской Национальной Энциклопедии |
| Основные научные результаты | Были изданы и бесплатно переданы библиотекам министерств, комитетов и других организаций республики библиотечный вариант специального тома «Азербайджан» (на азербайджанском и русском языках) Азербайджанской Национальной Энциклопедии и 7 томов универсальной энциклопедии (тираж каждого из них составляет 25 тыс. экземпляров). Вышли в свет абонентский вариант специального тома «Азербайджан» (на азербайджанском и русском языках, тираж 25 тыс.), а также 1-9 тома универсальной энциклопедии (тираж каждого из них составляет 10 тыс. экземпляров). | |
| Общее количество сотрудников | 111 | |
| Структурные подразделения |
Научная редакция «физика, математика, механика, космос, астрономия» Зав. редакцией - д.ф.м.н. Акберов М.А. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-21) Научная редакция «химия» Зав.редакцией - канд.хим. наук Адыгёзалов В.А. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-17) Научная редакция «биология, микробиология, медицина, почвоведение» Зав. редакцией - д.б.н., проф. Ибрагимов Ш.Р. Тел.: (+994 12) 5397158 (внутренний 1-25) Научная редакция «техника, нефте-горные работы, информатика, электроника» Зав. редакцией - Годжаева Г.Г. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-20) E-mail: gulbeniz.qoca@mail.ru Научная редакция «география, геология, геофизика, окружающая среда, экология» Зав. редакцией - Наджафов Б.Дж. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-29) E-mail: necefovbextiyar492@gmail.com Научная редакция «всеобщая история, история азербайджана и археология» Зав. редакцией - Меликов Р.С. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-40) Е-mail: raufmalikov@list.ru Научная редакция «литература, языкознание, культура и искусство» Зав. редакцией - Абдуллаев З.Г. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-47) Научная редакция «социально-общественные области, философия и право» Зав. редакцией - Гаджиев Р.Т. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-36) E-mail: rustam-hajiyev@mail.ru Научная редакция «образование, печать, телевидение, интернет, туризм и спорт» Зав. редакцией - Мехралиева С.М. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-38) E-mail: m.seva-press@mail.ru Научная редакция «экономика» Зам. заведующего редакцией - Короглуева У.Г. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 2-23) Е-mail: ulker_k@mail.ru Редакция «научно-литературный контроль по гуманитарным наукам и библиография» Зав. редакцией - Мамедова Э.А. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-09) Редакция «научно-литературный контроль по естественным наукам и библиография» Зав. редакцией - Рустамова С.И. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 2-27) Редакция «словник» Зав. редакцией - Миртагави Г.С. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-33) E-mail: mirteqevi.h@mail.ru Редакция «компьютерное оформление, иллюстрация и картография» Зав. редакцией - Оруджев М.Б. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-24) E-mail: mehebbet67@mail.ru Редакция «комплектология, техническое оформление и корректура» Зав. редакцией - Юзбашева Х.И. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 2-17) Редакция «информация, переводы и общие вопросы» Зав. редакцией - Бахшиева З.А. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-08) E-mail: ensiklopediya.kadrlar@gmail.com Библиотека Зав. библиотекой - Аббасова Л.Ш. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-31) Административно-хозяйственный отдел Зав. отделом - Мустафаев З.А. Тел.: (+994 12) 5397159 (внутренний 1-14) |
Научно-технический совет: - председатель - секретарь - члены |
Академик Нагиев Тофик Муртуза оглу Годжаева Гюльбяниз Гёюш гызы Мустафаев Фамиль Фронт оглу Ибрагимов Шаиг Рагим оглу Султанов Афиг Аскер оглу Ибрагимов Бёюкага Рахиб оглу Адигёзалов Вагиф Абаскули оглу Наджафов Бахтияр Джанияр оглу Акперов Мехман Аскер оглу Меликов Рауф Сейфулла оглу Абдуллаев Зия Гусейн оглу Гаджиев Рустам Тофик оглу Мехралиева Севда Мохуббат гызы Миртагави Гусейн Сеидиса оглу Мамедова Эльмира Абдул гызы Рустамова Севиндж Имран гызы Юзбашева Хумарханым Исмаил гызы Оруджев Мохуббат Билал оглу |
Совет молодых ученых и специалистов: - председатель - секретарь - члены |
Гасанли Шахмар Закир оглу Алибекова Нурия Фахраддин гызы Мамедова Рена Айдын гызы Ализаде Тахмина Галиб гызы Керимова Айнура Акрам гызы Камалова Наиля Азад гызы Давудова Ситара Вахид гызы Мусаева Флора Гурбан гызы Геюшова Айгюн Насиб гызы Алиева Дурдана Гафур гызы Талыбова Эльнара Вахид гызы Гаджиев Рустам Тофик оглу Агаев Фарид Агабала оглу Азизова Гюляр Ахмед гызы Ганизаде Айтян Агамовсум гызы Танрывердиева Фатима Исмаил гызы Кёроглуева Улькяр Гаджимед гызы Ахмедова Фидан Эльдар гызы Гасымова Хаят Ракиф гызы Гулиева Айнур Эльхан гызы Керимова Амалия Абдулали гызы Юзбашева Кёнюль Ахмед гызы Гасанли Шахмар Закир оглу Велиева Зейдаханым Видади гызы Аббасова Лейли Шамсаддин гызы Алиева Айгюн Фируз гызы Ахмедова Лала Ариф гызы Мустафаев Заур Али Бахыш оглу Гаджизаде Сельджан Бахруз гызы |
Ибрагимов Беюкага Рахиб оглу Гасанли Шахмар Закир оглу Гасымова Хаят Ракиф гызы Адигёзалова Пакиза Фаррух гызы Расулов Эльнур Адиль оглу |