Qocayeva Gülbəniz Göyüş qızı Tel.: (+994 12) 5397159, (+994 12) 5397158 (əlavə 1-20) E-poçt: gulbeniz.qoca@mail.ru |
Azərbaycan Milli Ensiklopediyası Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 12 yanvar tarixli, 55 saylı Sərəncamına əsasən nəşr olunması planlaşdırılmış çoxcildli nəşrdir. “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi 2004-cü ilin mayın 05-də təsis edilmışdır. |
Əsas fəaliyyət istiqamətləri | Çoxcildli Universal Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının hazırlanması və nəşri | |
Əsas elmi nəticələr | Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının “Azərbaycan” (Azərbaycan və rus dillərində) xüsusi cildi və universal ensiklopediyanın 7 cildinin (hər birinin tirajı 25 min nüsxə olmaqla) kitabxana variantı nəşr edilmiş və təmənnasız olaraq respublikamızın nazirlik, komitələrinin və digər təşkilatların kitabxanalarına, tədris müəssisələrinə paylanmışdır. Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının abunə variantının “Azərbaycan” xüsusi cildi (Azərbaycan və rus dillərində, tiraj 25 min), həmçinin universal ensiklopediyanın 1-9 cildlərinin (hər birisinin tirajı 10 min nüsxə olmaqla) işıq üzü görmüşdür. | |
İşçilərinin ümumi sayı | 111 | |
Struktur bölmələri |
“Kimya” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – k.ü.f.d. V.A.Adıgözəlov Tel.:(+994 12) 5397158 (əlavə 1-17) “Fizika, riyaziyyat, mexanika, kosmos, astronomiya” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – f.-r.ü.f.d. M.Ə.Əkbərov Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-21) “Biologiya, mikrobiologiya, tibb, torpaqşünaslıq” elmi redaksiyası Redaksiya müdir müavini – V.M.İmaməliyeva Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-25) “Texnika, neft-mədən işləri, informatika, elektronika” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – G.G.Qocayeva Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-20) E-poçt: gulbeniz.qoca@mail.ru “Coğrafiya, geologiya, geofizika, ətraf mühit, ekologiya” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – B.C.Nəcəfov Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-29) E-poçt: necefovbextiyar492@gmail.com “Ümumi tarix, Azərbaycan tarixi və arxeologiya” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – t.ü.f.d. R.S.Məlikov Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-40) E-poçt: raufmalikov@list.ru “Ədəbiyyat, dilçilik, mədəniyyət və incəsənət” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – pedaq.ü.f.d. Z.H.Abdullayev Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-47) “Sosial-ictimai sahələr, fəlsəfə və hüquq” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – R.T.Hacıyev; Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-36) E-poçt: rustam-hajiyev@mail.ru “Təhsil, mətbuat, televiziya, internet, turizm və idman” elmi redaksiyası Redaksiya müdiri – S.M.Mehrəliyeva Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-38) “İqtisadiyyat” elmi redaksiyası Redaksiya müdir müavini –Ü.H.Koroğluyeva Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 2-23) E-poçt: ulker_k@mail.ru Humanitar elmlər üzrə “Elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya” redaksiyası Redaksiya müdiri – E.Ə.Məmmədova Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-09) Təbiyyat elmləri üzrə “Elmi-ədəbi nəzarət və biblioqrafiya” redaksiyası Redaksiya müdiri – S.İ.Rüstəmova Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 2-27) Sözlük redaksiyası Redaksiya müdiri – H.S.Mirtəqəvi Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-33) E-poçt: mirteqevi.h@mail.ru “Kompüter tərtibati, illüstrasiya və kartoqrafiya” şöbəsi Şöbə müdiri – M.B.Orucov Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-24) E-poçt: mehebbet67@mail.ru “Komplektləşdirmə, texniki tərtibat və korrektura” şöbəsi Şöbə müdiri – X.İ.Yüzbaşova Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 2-17) Informasiya, tərcümə və ümumi məsələlər şöbəsi Şöbə müdiri – Z.Ə.Baxşiyeva; Tel.: (+994 12)539-71-59 (əlavə 1-08) E-poçt: ensiklopediya.kadrlar@gmail.com Kitabxana Kitabxana müdiri – L.Ş.Abbasova Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-31) İnzibati-təsərrüfat şöbəsi Şöbə müdiri – Z.Ə.Mustafayev Tel.: (+994 12) 5397159 (əlavə 1-14) |
Elmi şura - sədr - katib - üzvləri |
Akademik Nağıyev Tofiq Murtuza oğlu Qocayeva Gülbəniz Göyüş qızı Quliyev Vaqif İttifaq oğlu İbrahimov Şaiq Rəhim oğlu Sultanov Afiq Əsgər oğlu İbrahimov Böyükağa Rahib oğlu Аdıgözəlov Vаqif Аbаsqulu oğlu Nəcəfov Bəхtiyаr Cаniyаr oğlu Əкbərov Mеhmаn Əsgər oğlu Məliкov Rаuf Sеyfullа oğlu Abdullayev Ziya Hüseyn oğlu Hacıyev Rüstəm Tofiq oğlu Mehrəliyeva Sevda Möhübbət qızı Məmmədova Elmira Əbdül qızı Rüstəmova Sevinc İmran qızı Mirtəqəvi Hüsеyn Sеyidisа oğlu Yüzbaşova Xumarxanım İsmayıl qızı Orucov Möhübbət Bilal oğlu |
Gənc alimlər və mütəxəssislər şurası - sədr - katib - üzvləri |
Həsənli Şahmar Zakir oğlu Əlibəyova Nuriyyə Fəxrəddin qızı Məmmədovа Rənа Аydın qızı Əlizadə Təhminə Qalib qızı Кərimovа Аynurə Əкrəm qızı Səfərova Nailə Azad qızı Davudova Sitarə Vahid qızı Musаyеvа Florа Qurbаn qızı Əliyеvа Durdаnə Qаfur qızı Göyüşova Aygün Nəsib qızı Hacıyev Rüstəm Tofiq oğlu Ağayev Fərid Ağabala oğlu Qənizadə Aytən Ağamövsüm qızı Tanrıverdiyeva Fatimə İsmayıl qızı Koroğluyeva Ülkər Hacıməd qızı Əliyeva Aygün Firuz qızı Əhmədova Fidan Eldar qızı Qasımova Həyat Rakif qızı Quliyeva Aynur Elxan qızı Kərimova Amalya Əbdüləli qızı Yüzbaşova Könül Əhməd qızı Vəliyeva Zeydaxanım Vidadi qızı Abbasova Leyli Şəmsəddin qızı Əhmədova Lalə Arif qızı Mustafayev Zaur Əli Baxış oğlu Gülməmmədov Təbriz Xəlil oğluAşurova Gülnar Alı qızı Məmmədova Sevgül Ələkbər qızı Muradova Könül Elşad qızı Həşimova Əfsanə Niyaz qızı Mustafayeva Hülya Yaqub qızı Bayramzadə Anar Rafael oğlu Abbasova Aytən Eldar Qasımova Ülviyyə Zabil qızı Hacızadə Selcan Bəhruz qızı Qasımova Könül Yaşar qızı |
Həmkarlar təşkilatı - sədr - sədr müavini - katib - büro üzvləri |
İbrahimov Böyükağa Rahib oğlu Həsənli Şahmar Zakir oğlu Qasımova Həyat Rakif qızı Adıgözəlova Pakizə Fərrux qızı Rəsulov Elnur Adil oğlu |

| Scientific secretary |
The National Encyclopedia of Azerbaijan is a multivolume publication, which is planned to be published in accordance with the Decree No.55 of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 12, 2004. “Azerbaijan National Encyclopedia” Research Center was founded on May 5, 2004. |
The library version of the National Encyclopedia of Azerbaijan is a special volume “Azerbaijan” (published in the Azerbaijani and Russian languages), and each of the seven volumes of the universal encyclopedia (with a circulation of 25,000 copies) are distributed free of charge to the libraries of the ministries, committees, educational institutions and other relevant organizations of our country. The subscription version of the special volume “Azerbaijan” (published in the Azerbaijani and Russian languages) of the National Encyclopedia of Azerbaijan, and 1-9 volumes of the universal encyclopedia (has a circulation of 10,000 copies) have already issued. |
| Total number of employees | 111 | |
| Structural subdivisions |
EDİTORİAL OFFİCE OF PHYSİCS, MATHEMATİCS, MECHANİCS, COSMOS, ASTRONOMY Head of the editorial office – Mehman Akperov PhD in Physics and Mathematics Telephone.:(+994 12) 5397159 (addition 1-21), mob (+994 50) 3373703 EDİTORİAL OFFİCE OF CHEMİSTRY Head of the editorial office – Vagiv Adigozalov PhD in Chemistry Telephone.:(+994 12) 5397158 (addition 1-17), mob (+994 50) 5933959 EDİTORİAL OFFİCE OF BİOLOGY, MİCROBİOLOGY, MEDİCİNE, SOIL SCİENCE Deputy of head – V.M.İmamaliyeva Telephone.:(+994 12) 539-71-59 (addition 1-25), mob (+994 70) 6894643 EDİTORİAL OFFİCE OF TECHNİQUE, PETROLEUM, ENGINEERİNG, İNFORMATİCS, ELECTRONİCS Head of the editorial office – Gulbeniz Gojayeva Telephone.:(+994 12) 5397159 (addition 1-20), mob (+994 50) 3161810 E-mail: gulbeniz.qoca@mail.ru EDİTORİAL OFFİCE OF GEORGRAPHY, GEOLOGY, GEOPHYSİCS, ENVİRONMENT, ECOLOGY Head of the editorial office – Bakhtiyar Najafov Telephone.:(+994 12) 5397159 (addition 1-29), mob (+994 50) 4926079 E-mail: necefovbextiyar492@gmail.com EDİRORİAL OFFİCE OF GENERAL HİSTORY, ARCHEOLOGY AND HİSTORY OF THE AZERBAİJAN Head of the editorial office – Rauf Melikov PhD in History; Telephone.:(+994 12)539-71-59 (addition 1-40), mob (+994 50) 3571245 E-mail:raufmalikov@list.ru EDİTORİAL OFFİCE OF LİTERATURE, LİNGUİSTİCS, CULTURE AND ART Head of the editorial office – Ziya Abdullayev PhD Telephone.:(+994 12) 5397159 (addition 1-47), mob.tel.: (+994 50) 4306480 EDİTORİAL OFFİCE OF SOCİAL AND PUBLİC SCİENCES,PHİLOSOPHY AND LAW Head of the editorial office – Rustam Hajiyev; Telephone.:(+994 12) 5397159 (addition 1-36), mob (+994 50) 4428420 E-mail:rustam-hajiyev@mail.ru EDİTORİAL OFFİCE OF EDUCATİON, PRESS, TV, İNTERNET, TOURİSM AND SPORT Head of the editorial office – Sevda Mehraliyeva; Telephone.:(+994 12) 5397159 (addition 1-38), mob (+994 55) 6025081 E-mail: m.seva-press@mail.ru EDİTORİAL OFFİCE OF ECONOMİCS Deputy of head – Ulker Korogluyeva Telephone.:(+994 12)539-71-59 (addition 2-23), mob (+994 50) 4759975 E-mail:ulker_k@mail.ru EDİTORİAL OFFİCE OF SCİENTİFİC AND LİTERARY CONTROL AND BİBLİOGRAPHY ON THE HUMANİTARİAN SCİENCES Head of the editorial office – Elmira Mamedova Telephone.:(+994 12)539-71-59 (addition 1-09), mob (+994 50) 3503733 EDİTORİAL OFFİCE OF SCİENTİFİC AND LİTERARY CONTROLAND BİBLİOGRAPHY ON THE NATURAL SCİENCES Head of the editorial office – Sevinj Rustamova Telephone.:(+994 12) 5397159 (addition 2-27), mob (+994 50) 7391124 EDİTORİAL OFFİCE OF WORD LİST Head of the editorial office – Hussein Mirtagavi; Telephone.:(+994 12) 5397159 (addition 1-33), mob (+994 55) 9895670 E-mail:mirteqevi.h@mail.ru DEPARTMENT OF COMPUTER DESİGN, İLLUSTRATİON AND CARTOGRAPHY Head of the department – Mohubbet Orujov Telephone.:(+994 12) 5397159 (addition 1-24), mob (+994 55) 9895670 E-mail:mehebbet67@mail.ru DEPARTMENT OF COMPLETİNG,TECHNİCAL DESİGN AND PROOFREADİNG Head of the department – Khumarkhanum Yuzbashova Telephone.:(+994 12) 5397159 (addition 2-17), mob (+994 50) 5452718 LİBRARY Head of the library – Leyli Abbasova Telephone.:(+994 12) 5397159 (addition 1-31), mob (+994 50) 3088941 MAİNTENANCE DEPARTMENT Head of the department – Zaur Mustafayev Telephone.:(+994 12) 5397159 (addition 1-14), mob (+994 55) 7489334 |