| Ünvan | AZ1141, Bakı ş., B.Vahabzadə küç., 9 | |
| Direktor | Quluyev Qəmbər Ağaverdi oğlu Texnika üzrə elmlər doktoru (+994 12) 5392253scb_06@mail.ru | |
| Baş mühəndis | Məlikov Rasim Ağarza oğlu (+994 12) 5392242 | |
| Yaranma tarixi | AMEA “Kibernetika” Xüsusi Konstruktor Bürosu, Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin 6 yanvar 1978-ci il 21№-li Sərəncamına və Azərbaycan Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin 21 fevral 1978-ci il 7№-li qərarına uyğun olaraq yaranmışdır. | |
| Əsas fəaliyyət istiqamətləri | İstehsalatın müxtəlif sahələrində idarəetmə, nəzarət və diaqnostika sistemlərinin işlənib hazırlanması və tədbiq edilməsi. | |
| Əsas elmi nəticələr | Respublika və beynəlxalq səviyyəli müxtəlif tip idman yarışlarının idarə edilməsi üçün idarəetmə və məlumat sistemləri işlənib hazırlanmışdır. Heydər Əliyev adına Bakı Neft emalı zavodunda: -MK-301/2 kompressor aqreqatının vibrasiya vəziyyətinin diaqnostikası və proqnozlaşdırılması üçün robast informasiya sistemi işlənmiş və 2007-ci ildə istismara verilmişdir.-Texnoloji parametrlərin intellektual monitorinq sistemi işlənmiş və 2008-ci ildə istismara verilmişdir. Neftqazçıxarma müəssisələri üçün yeni nəsil ölçü, nəzarət, diaqnostika sistemləri işlənib hazırlanmışdır: - Şirvan OC LTD üçün məsafədən nəzarət, diaqnostika və idarəetmə sistemi işlənib hazırlanmış və tətbiq edilmişdir. Sistem 2009-cu ildən istismara verilmişdir. - Karasu Operating Company üçün 8 quyu üçün Mancanaq dəzgahının Səlist İdarəetmə Stansiyası (MDSİS) işlənib hazırlanmış və istismara verilmişdir. Bu MDSİS-lər əsasında «Karasu Operating Company» mədənlərinin neft quyularından, məsafədən (naqilsiz) məlumatın toplanması və idarəedilməsi sistemi yaradılmışdır. Sistem 2010-cu ildən istismara verilmişdir. - Balaxanıneftin 3619 saylı quyusunda 2009-2011-ci illər ərzində MDSİS tətbiq edilmiş və eksperimentlər aparılmışdır. İşin səmərəliliyi və geniş tədbiqi haqqında arayış alınmışdır. - Salyan Oil LTD üçün 6 ədəd qrup ölçü qurğusunda “Ayna” kompleksinin Trap nəzarət qurğusu işlənib hazırlanmış və tətbiq edilmişdir. Qurğular 2012-ci ildən istismara verilmişdir. - “Bibiheybətneft” NQÇİ üçün 35 quyuda “Mancanaq dəzgahlı quyuların məsafədən idarəetmə və diaqnostikası” sistemi işlənib hazırlanmış və 2013-cü ildə istismara verilmişdir. - Anomal seysmik proseslərin monitorinqini həyata keçirmək üçün RNM ASP stansiyalarının şəbəkəsi işlənib hazırlanmışdır. Hal-hazırda belə stansiyalardan 7-si respublika ərazisində yerləşdirilib. | |
| İşçilərinin ümumi sayı | 27 | |
| Struktur bölmələri | İşləyib hasırlama şöbəsi Proqramlaşdırma şöbəsi İstehsalat şöbəsi | |
| Həmkarlar təşkilatı - sədr - sədr müavini - katib - büro üzvləri | Qati Gülcazi Qurbanovna | |
| İctimaiyyətlə əlaqələrə məsul şəxs | Məlikov Rasim Ağarza oğlu | |
| Elmlər doktorları | Rzayev Abbas Heydər oğlu | |
| Fəlsəfə doktorları | Quluyev Qəmbər Ağaverdi oğlu Paşayev Fəxrad Heydər oğlu Rzayev Asif Hacı oğlu | |

| Fax | (+994 12) 5392253 | |
| Establishment history | Azerbaijan National Science of Academy, “Cybernetic” Special Constructor Bureau, is established according to the January 6, 1978 № 21 decree of the Council of Ministers of the Republic of Azerbaijan SSR and February 21, 1978 № 7 decision of the Presidium of Azerbaijan National Academy of Science. | |
| Basic activity directions | Development of management, control systems and diagnostics systems in various fields of industrial. | |
| Main scientific achievements | Management and information systems have been developed to control national and international sport events. In Heydar Aliyev Baku Oil Refinery: The robust information system has been developed for diagnostics and prediction of MK-301/2 compressor unit vibration. It has been put into operation since 2007. Technological parameters of intelligent monitoring system was developed and put into operation since 2008. For oil and gas production enterprises new generation measurement, control and diagnostic systems have been developed: For Shirvan OC LTD distance control, diagnostic and management system have been developed and applied. The system has been put into operation since 2009. In Karasu Operating Company for 8 well Soft Control Station of Beam Pump (SCSBP) has been developed and put into operation. Based on SCSBPs remote (wireless) data collection and control system is created in oil wells of “Karasu Operating Company” mines. The system pun into operation since 2010. In well No 3619 of Balakhani Oil SCSBP has been implemented and made experiments. Certificate of work’s efficiency and broad application was received. For Salyan Oil Ltd in 6 units of measurement device "Ayna" Trap control device has been developed and applied. The devices have been put into operation since 2012. For “Bibiheybatoil” in 35 wells “remote control and diagnostics of beam pump wells” system has been developed and put into operation since 2013. | |