| Ünvan | AZ1141, Bakı ş., B.Vahabzadə küç., 9 | |
| Direktor | Quluyev Qəmbər Ağaverdi oğlu Texnika üzrə elmlər doktoru (+994 12) 5392253scb_06@mail.ru | |
| Baş mühəndis | Məlikov Rasim Ağarza oğlu (+994 12) 5392242 | |
| Yaranma tarixi | AMEA “Kibernetika” Xüsusi Konstruktor Bürosu, Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin 6 yanvar 1978-ci il 21№-li Sərəncamına və Azərbaycan Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin 21 fevral 1978-ci il 7№-li qərarına uyğun olaraq yaranmışdır. | |
| Əsas fəaliyyət istiqamətləri | İstehsalatın müxtəlif sahələrində idarəetmə, nəzarət və diaqnostika sistemlərinin işlənib hazırlanması və tədbiq edilməsi. | |
| Əsas elmi nəticələr | Respublika və beynəlxalq səviyyəli müxtəlif tip idman yarışlarının idarə edilməsi üçün idarəetmə və məlumat sistemləri işlənib hazırlanmışdır. Heydər Əliyev adına Bakı Neft emalı zavodunda: -MK-301/2 kompressor aqreqatının vibrasiya vəziyyətinin diaqnostikası və proqnozlaşdırılması üçün robast informasiya sistemi işlənmiş və 2007-ci ildə istismara verilmişdir.-Texnoloji parametrlərin intellektual monitorinq sistemi işlənmiş və 2008-ci ildə istismara verilmişdir. Neftqazçıxarma müəssisələri üçün yeni nəsil ölçü, nəzarət, diaqnostika sistemləri işlənib hazırlanmışdır: - Şirvan OC LTD üçün məsafədən nəzarət, diaqnostika və idarəetmə sistemi işlənib hazırlanmış və tətbiq edilmişdir. Sistem 2009-cu ildən istismara verilmişdir. - Karasu Operating Company üçün 8 quyu üçün Mancanaq dəzgahının Səlist İdarəetmə Stansiyası (MDSİS) işlənib hazırlanmış və istismara verilmişdir. Bu MDSİS-lər əsasında «Karasu Operating Company» mədənlərinin neft quyularından, məsafədən (naqilsiz) məlumatın toplanması və idarəedilməsi sistemi yaradılmışdır. Sistem 2010-cu ildən istismara verilmişdir. - Balaxanıneftin 3619 saylı quyusunda 2009-2011-ci illər ərzində MDSİS tətbiq edilmiş və eksperimentlər aparılmışdır. İşin səmərəliliyi və geniş tədbiqi haqqında arayış alınmışdır. - Salyan Oil LTD üçün 6 ədəd qrup ölçü qurğusunda “Ayna” kompleksinin Trap nəzarət qurğusu işlənib hazırlanmış və tətbiq edilmişdir. Qurğular 2012-ci ildən istismara verilmişdir. - “Bibiheybətneft” NQÇİ üçün 35 quyuda “Mancanaq dəzgahlı quyuların məsafədən idarəetmə və diaqnostikası” sistemi işlənib hazırlanmış və 2013-cü ildə istismara verilmişdir. - Anomal seysmik proseslərin monitorinqini həyata keçirmək üçün RNM ASP stansiyalarının şəbəkəsi işlənib hazırlanmışdır. Hal-hazırda belə stansiyalardan 7-si respublika ərazisində yerləşdirilib. | |
| İşçilərinin ümumi sayı | 27 | |
| Struktur bölmələri | İşləyib hasırlama şöbəsi Proqramlaşdırma şöbəsi İstehsalat şöbəsi | |
| Həmkarlar təşkilatı - sədr - sədr müavini - katib - büro üzvləri | Qati Gülcazi Qurbanovna | |
| İctimaiyyətlə əlaqələrə məsul şəxs | Məlikov Rasim Ağarza oğlu | |
| Elmlər doktorları | Rzayev Abbas Heydər oğlu | |
| Fəlsəfə doktorları | Quluyev Qəmbər Ağaverdi oğlu Paşayev Fəxrad Heydər oğlu Rzayev Asif Hacı oğlu | |

| Факс | (+99412) 5392253 | |
| История создания | Специальное Конструкторское Бюро (СКБ) «Кибернетика» создано 6 января 1978 года распоряжением №21 Совета Министров Азербайджанской ССР и постановлением №7 от 21 февраля 1978 года. Президиума Академии Наук Азербайджана | |
| Основные направления деятельности | Создание систем управления, контроля, диагностики, отображения и их внедрение в различных сферах производства. | |
| Основные научные результаты | Разработаны информационные системы управления для международных и республиканских соревнований различных видов спорта. На Бакинском нефтеперерабатывающем заводе им. Г. Алиева ; - разработана робастная информационная система диагностики и прогнозирования вибрационного состояния компрессорного агрегата МК-301/2. Сдана в эксплуатацию в 2007 году. - разработана интеллектуальная система мониторинга технологических параметров. Сдана в эксплуатацию в 2008 году.Созданы системы нового поколения контроля, диагностики и измерения в нефтедобывающих отраслях; - Ширван OC LTD разработана и применена система контроля, диагностики дистанционного управления. Сдана в эксплуатацию в 2009 году. - Карасу “Operating Company” для 8-ми скважин разработана и сдана в эксплуатацию станция плавного управления(MDSIS). С помощью этой станции производится дистанционный сбор и управление информацией. Система введена в эксплуатацию в 2010 году. - в 2009-2010 годах на скважине 3619 Балаханынефть применена система плавного управления(MDSIS) и проведены эксперименты. Получена справка о успешном применении этих работ. - Сальян Oil LTD разработана и применена система контроля Trap комплекса “Айна” в количестве 6-ти штук. Оборудование сдано в эксплуатацию 2012 году. - НГДУ Бибиэйбатнефть разработана и внедрена система диагностики и дистанционного управления в 35-ти скважинах со станками-качалками. - Разработана сеть сейсмоакустических станций RNM ASP для мониторинга аномальных сейсмических процессов . В настоящее время на территории республики установлены 7 станций. | |
| Общее количество сотрудников | 27 | |
| Структурные подразделения | Отдел разработки Отдел программирования Производственный отдел | |
| Профсоюзный комитет - председатель - зам. председателя - секретарь - члены бюро | Гати Гюльджази Курбановна | |
| Лицо, ответственное за связи с общественностью | Меликов Расим Агарза оглу | |
| Доктора наук | Рзаев Аббас Гейдар оглу | |
| Доктора философии | Гулуев Гамбар Агаверди оглу Пашаев Фахрад Гейдар оглу Рзаев Асиф Гаджи оглу | |