Qrossheym Aleksandr Alfonsoviç 1888-ci il martın 6-da Yekaterinoslavsk quberniyasının Verxnednepetrovsk qəzasının Lixovka kəndində anadan olmuşdur. O, orta təhsilini Yekaterinoslavskaya quberniyası 1№-li Realnı məktəbində almışdır.
A.Qrossheym məktəbi bitirdikdən sonar 1907-ci ildə Xarkov Universitetinə daxil olmuş, tələbəlik illərində Aleksandr Alfonsoviç boş vaxtlarını botanika üzrə ekskursiya və ekspedisiyalarda keçirmişdir. 1907-ci ildə A.Qrossheymin SSRİ-nin Avropa hissəsinin cənub rayonları və Qafqaz florasının görkəmli tədqiqatçılarından biri – İ.Y.Akinfiyevlə birlikdə yazdığı ilk iki əsəri işıq üzü görmüşdür. 1911-ci ildə A.Qrossheym Orta Asiyaya, Alay və Türkistan sıra dağlarına botanika səfərini başa çatdırmış, 1912-ci ildə Qafqaz florasına həsr edilmiş ilk əsəri çap olunmuşdur. A.Qrossheym 1913-1926-cı illərdə Tiflis Botanika bağında botanik-florist kimi çalışmış, 1917-ci ildə Tiflis Politexnik İnstitutunun Botanika kafedrasında assistent və dosent vəzifələrində işləmişdir. Qafqaz florası və bitki örtüyünün tədqiqinə böyük töhfə vermiş görkəmli botanik, akademik A.Qrossheym 1927-ci ildən Bakıya dəvət edilmiş və elmi-pedaqoji fəaliyyətə başlamışdır. 1927-cı ildən 1930-cu ilədək burada Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Sovetinin Dövlət Komitəsi tərəfindən aparılan otlaqların tədqiqi işinə, 1931-1932-ci illərdə isə Azərbaycan Elmi Tədqiqat İnstitutunda floranın kauçuklu bitkilərini öyrənən şöbəyə rəhbərlik etmişdir. 1932-ci ildə Rus Coğrafiya Cəmiyyəti onu, Qafqaz üzrə apardığı botaniki-coğrafi işlərin toplumu müqabilində kiçik qızıl medalla təltif etmişdir. 1932-ci ildə Bakıda SSRİ Elmlər Akademiyası Zaqafqaziya filialının Azərbaycan şöbəsi açılarkən Aleksandr Alfonsoviç bu şöbənin Botanika Bölməsinin müdiri təyin edilmişdir. 1935-ci il, oktyabrın 15-də SSRİ Elmlər Akademiyası ona dissertasiya müdafiəsi olmadan, botaniki işlər toplumuna görə biologiya elmləri doktoru alimlik dərəcəsi vermişdir. 1936-cı ildə Aleksandr Alfonsoviçin təşəbbüsü sayəsində SSRİ Elmlər Akademiyası Azərbaycan Filialının Botanika İnstitutu təsis edilmiş, 1945-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Botanika İnstitutuna çevrilmişdir. A.Qrossheym bu institutun təsis edildiyi gündən 1947-ci ilədək direktoru olmuşdur. A.Qrossheym uğurlu pedaqoji fəaliyyət göstərmişdir: 1927-1929-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin dosenti, 1929-1930-cu illərdə professoru, 1930-1934-cü illərdə isə Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun Botanika kafedrasının müdiri, 1934-1947-ci illərdə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin Ali Bitkilərin Morfologiyası və Sistematikası kafedrasının müdiri olmuşdur. A.Qrossheymin elmi xidmətləri nəzərə alınaraq yüksək qiymətləndirilmiş, 1939-cu ilin yanvarında o, Biologiya Elmləri şöbəsi üzrə SSRİ Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü və Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası təsis edildikdən sonra isə (1945) Akademiyanın həqiqi üzvü seçilmişdir. 1946-cı ilin fevralında SSRİ Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti tərəfindən “Qafqaz florası” əsərinin 2-ci nəşrinin ilk 3 cildinə görə A.Qrossheym akademik V.L.Komarov adına mükafata layiq görülmüşdür. 1946-cı il noyabrın 30-da SSRİ Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir. 1947-ci ilin mart ayında Leninqrada köçmüş, orada SSRİ Elmlər Akademiyasının V.L.Komarov adına Botanika İnstitutunda Qafqaz Herbarisi bölməsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır. 1947-1948-ci illərdə Leninqrad Dövlət Universitetində Bitkilərin Morfologiyası və Sistematikası kafedrasının müdiri işləmişdir. 1948-ci ildə “Qafqazın bitki ehtiyatları” kitabı üçün II dərəcəli Stalin mükafatına layiq görülmüşdür. 1947-ci ildə Ümumittifaq Botaniklər Cəmiyyətinin fəxri üşvü seçilmiş, Ümumittifaq Coğrafiyaşünaslar Cəmiyyətinin və Moskva Təbiəti Öyrənənlər Cəmiyyətinin həqiqi üzvü olmuşdur. A.Qrossheymin elmi tədqiqat fəaliyyətinin əsas istiqamətləri arasında floristik-sistematika mühüm yer tutur. O, Qafqaz florası üçün 300-dən çox yeni bitki növü təsvir etmişdir. Akademikin çoxsaylı monoqrafiya və kitabları, həmçinin 212 elmi əsəri Azərbaycanda işlədiyi dövrdə çap olunmuşdur. Onun elmə verdiyi ən böyük töhfəsi botanika elminin müxtəlif sahələrinə dair yazdığı fundamental əsərləridir: sistematika üzrə – 7 cild “Qafqaz florası” (1939-1967), 3 cild “Azərbaycan florası” (1934-1936), “Talış florası” (1926), “Qafqaz bitkilərinin təyinedicisi” (1949), floristika üzrə – “Qafqazın bitki örtüyü” (1948), “Qafqaz florasının analizi” (1936), ehtiyatşünaslıq üzrə – “Qafqazın bitki ehtiyatları” (1946), “Qafqazın bitki sərvətləri” (1952), filogeniya üzrə – “Çiçəkli bitkilərin yeni filogeniyasının xülasəsi” (1966) müasirləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş və bu gün də öz aktuallığını itirməmişdir. 1920-ci ildə A.Qrossheym D.Sosnovski ilə birgə “Tiflis ətrafı bitkilərin təyinedicisi” kitabını, 1928-1934-cü illərdə özünün indi də məşhur olan “Qafqaz florası” məlumat kitabının 4 cildini nəşr etdirmişdir. A.Qrossheym çoxsaylı monoqrafiya və kitabların, həmçinin 200-dən çox elmi əsərin müəllifidir. A.Qrossheym botaniki-coğrafi işlərinə görə Rusiya Coğrafiya cəmiyyətinin qızıl medalı ilə (1932), “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni, "Qafqazın müdafiəsi", “1941-1945-ci illərdə Böyük Vətən müharibəsində rəşadətli əməyə görə” medalları ilə təltif edilmişdir. SSRİ Elmlər Akademiyasının V.L.Komarov adına mükafatına, SSRİ-nin Stalin mükafatına layiq görülmüşdür (1948). Akademik Aleksandr Alfonsoviç Qrossheym 1948-ci il dekabrın 4-də Leninqrad şəhərində vəfat etmişdir. |

Гроссгейм Александр Альфонсович родился 6 марта 1888 года в селе Лиховка Верхнеднепетровского уезда Екатеринославской губернии, где получил свое среднее образование в Реальной школе №1.
В 1907 году А. Гроссгейм поступил в Харьковский университет. В студенческие годы он посвещал свое свободное время ботаническим экскурсиям и экспедициям. В том же году увидел свет первый труд А. Гроссгейма, созданный совместно с одним из выдающихся исследователей флоры южных районов европейской части СССР и Кавказа И.Я. Акинфиевым. В 1911 году А. Гроссгейм завершил свой ботанический визит в горы Туркестана, Алая и Средней Азии, а в 1912 году был опубликован его первый труд, посвященный флоре Кавказа. В 1913-1926 гг. А. Гроссгейм работал ботаником-флористом в Тифлисском ботаническом саду. В 1917 году действовал как ассистент и доцент на кафедре ботаники Тифлисского политехнического института. В 1927 года выдающийся ботаник, академик А. Гроссгейм, приехав в Баку, начал здесь свою научно-педагогическую деятельность. В 1927-1930 гг. руководил исследовательской работой пастбищ, осуществленной Государственным комитетом Совета народных комиссаров Азербайджанской ССР. А в 1931-1932 гг. заведовал отделом, занимавшимся изучением каучуконосных растений, в Научно-исследовательском институте Азербайджана. В 1932 году он был награжден малой золотой медалью Русским географическим обществом за комплекс ботанико-географических работ по Кавказу. В 1932 году Александр Альфонсович был назначен заведующим сектором ботаники азербайджанского отдела закавказского филиала АН СССР. 15 октября 1935 года за комплекс ботанических работ ученому была присвоена ученая степень доктора биологических наук АН СССР. В 1936 году по инициативе Александра Альфонсовича был учрежден Институт ботаники азербайджанского филиала АН СССР, а в 1945 году АН Азербайджанской ССР стал Институтом ботаники. Итак, со дня основания этого института до 1947 года А. Гроссгейм являлся его директором. А. Гроссгейм занимался успешной педагогической деятельностью: в 1927-1929 гг. являлся доцентом Азербайджанского государственного университета, 1929-1930 гг. профессором, 1930-1934 гг. заведующим кафедрой ботаники Азербайджанского педагогического института, 1934-1947 гг. заведующим кафедрой морфологии и систематики высших растений Азербайджанского государственного университета имени С.М. Кирова. Заслуги А. Гроссгейма были высоко оценены. В январе 1939 года он был избран членом-корреспондентом Отделения биологических наук АН СССР и действительным членом АН Азербайджанской ССР после ее учреждения (1945). В феврале 1946 года за первые три тома второго издания «Флоры Кавказа» Президиумом академии наук СССР А. Гроссгейму была вручена премия имени академика В.Л. Комарова. 30 ноября 1946 года он был избран действительным членом АН СССР. В марте 1947 года ученый переехал в Ленинград, где занимал должность заведующего Отделом кавказского гербария Института ботаники им. В.Л. Комарова АН СССР Кавказа. В 1947-1948 гг. работал заведующим кафедрой морфологии и систематики растений Ленинградского государственного университета. В 1948 году был удостоен Сталинской премии II степени за книгу «Растительные ресурсы Кавказа». В 1947 году был избран почетным членом Всесоюзного общества ботаников, а также действительным членом Всесоюзного общества географов и Общества изучающих природу Москвы. Среди основных направлений научно-исследовательской деятельности А. Гроссгейма важное место занимало флористика-систематика. Он описал более 300 новых видов растений кавказской флоры. В период деятельности академика в Азербайджане были изданы его многочисленные книги и монографии, а также 212 научных трудов. Самым большим вкладом, внесенным им в науку, стали его фундаментальные труды по различным областям ботаники: 7-томная «Флора Кавказа» (1939-1967), 3-томная «Флора Азербайджана» (1934-1936), «Талышская флора» (1926), «Определитель кавказских растений» (1949) по систематике; «Растительный покров Кавказа» (1946), «Растительные ресурсы Кавказа» (1952) по флористике; «Обзор новой филогении цветковых растений» (1966) по филогенезу. В 1920 году А. Гроссгейм издал написанную совместно с Д. Сосновским книгу «Определитель растений окрестностей Тифлиса», 1928-1934 гг. - четвертый том своей книги «Флора Кавказа». За свои ботанико-географические работы он был награжден золотой медалью Российского географического (1932), орденом «Трудового Красного Знамени», медалями «Защита Кавказа», «За доблестный труд в Великой Отечественной войне в 1941-1945 гг.», а также был удостоен премии имени В.Л. Комарова АН СССР и Сталинской премии СССР (1948). Академик Александр Гроссгейм Альфонсович скончался 4 декабря 1948 года в Ленинграде. |