Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Əliyar Qurbanəli oğlu Səfərli 28 dekabr 1937-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ordubad rayonunun Anabat kəndində anadan olmuşdur. Ordubad şəhərindəki Pedaqoji məktəbi bitirdikdən sonra 1955-1960-cı illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsində təhsil almışdır. 1960-68-ci illərdə AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda çalışmış, 1966-cı ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1968-ci ildən Bakı Dövlət Universitetində müəllimlik etməyə başlamışdır. 1971-1973-cü illərdə Əfqanıstanda tərcüməçi kimi fəaliyyət göstərmişdir.
1973-cü ildə yenidən Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki Bakı Dövlət Universiteti) əmək fəaliyyətini davam etdirmişdir. 1983-cü ildə doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək filologiya elmləri doktoru elmi dərəcəsi almışdır. BDU-nun professoru və kafedra müdiri olmuşdur. Ə.Səfərli 1989-cu ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. Alim Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı ilə bağlı əsərləri tədqiq etmiş, ilkin əlyazmalarını araşdıraraq mətn, lüğət və şərhlərlə çap etdirmişdir. «Şəhriyar», «Dastani-Əhməd Hərami» dastanlarını, Qazi Bürhanəddin, İmadəddin Nəsimi, Şah İsmayıl Xətai, Məhəmməd Əmani, Məsihi, Məhcur Şirvani, Məhəmməd Füzulinin «Hədiqətüs-süəda» əsərlərinin elmi-tənqidi mətnini hazırlayaraq nəşr etdirmişdir. İlk dəfə Məsihinin «Divan»ını aşkarlayaraq geniş ön söz, lüğət və şərhlərlə elmi ictimaiyyətə təqdim etmişdir. Son illərdə «Divan ədəbiyyatı sözlüyü» kitabı və «Kitabi Dədə Qorqud» abidəsi üzərində tədqiqatla məşğul olmuşdur. 1994-1998-ci illərdə İran İslam Respublikasında Azərbaycan Respublikasının fövqəladə və səlahiyyətli səfiri vəzifəsində fəaliyyət göstərmişdir. 1998-2002-ci illərdə BDU-da, 2002-ci ildən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda əmək fəaliyyətini davam etdirmişdir. 2015-ci ildə AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən «İlin alimi» fəxri adına layiq görülmüşdür. AMEA-nın müxbir üzvü Ə.Səfərli hazırda Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır. Ə.Səfərli 4 yanvar 2017-ci ildə vəfat etmişdir. |

Corresponding member of the National Academy of Sciences of Azerbaijan Aliyar Safarli was born on December 28, 1937 in Anabat village, Ordubad region of the Nakhchivan Autonomous Republic. In 1955, he graduated from Ordubad secondary school, in 1960 - the Department of Iranian Philology, Faculty of Oriental Studies and Azerbaijan State University. In 1960-1968 he worked as a researcher at the Institute of Literature after Nizami of the National Academy of Sciences of Azerbaijan. In 1971-1973 he was engaged in translation activities in Afghanistan.
The scientist in 1966 defended his thesis, and in 1983 - his doctoral dissertation, in 1989 he was elected as a corresponding member of Azerbaijan National Academy of Sciences. He was a professor and head of the department of Baku State University. Corresponding member of ANAS A.Safarli was one of the famous researchers of medieval Azerbaijani literature. He was the author of studies on the life and work of Mesihi (17th century), as well as the epic poems of Azerbaijan of the 17-18th century. The scientist also achieved important results in the field of textology. He was credited with identifying a number of forgotten literary monuments, as well as compiling and publishing the first poem in the native language “Dastan Ahmad Kharami”, “Divan” by Gazi Burhanaddin, “Hagigat -us-suda” works by Muhammad Fizuli, the poem “Varga and Gulsha” by Mesihi, dastan "Shahriyar", as well as works by Nasimi, Amani and others. In 1994-1998 he was Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran, represented our country in the International Economic Organization. Since 2002, scientist continued his career at ANAS Institute of Literature after Nizami, where he worked as head of the department of Azerbaijani literature of the Middle Ages. In 2015, he was awarded the honorary title “Scientist of the Year” by the Institute of Literature. Literary scholar Aliyar Safarli died on January 4, 2017. |