Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü İdeal Həmid oğlu Nərimanov 1927-ci il yanvarın 7-də Ağdam şəhərində anadan olmuşdur. 1944-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinə daxil olmuşdur. 3 ildən sonra təhsilini Leninqrad (Sankt-Peterburq) Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsində davam etdirmiş və 1950-ci ildə həmin universiteti bitirmişdir.
İ.Nərimanov 1951-ci ildə Moskvada Rusiya Elmlər Akademiyasının Maddi Mədəniyyət Tarixi İnstitutunda “Gəncəçay rayonunun arxeoloji abidələri” mövzusunda fəlsəfə doktoru adı almaq üçün dissertasiya müdafiə etmişdir. 1953-cü ildə SSRİ EA Arxeologiya İnstitutunun Kuybışev, 1955-ci ildə Şimali Qafqaz, 1953-cü ildə AEA və SSRİ EA birgə arxeoloji ekspedisiyalarında iştirak etmişdir. 1982-ci ildə Gürcüstan Elmlər Akademiyası Tarix, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda “Azərbaycanın ən qədim əkinçi-maldar əhalisinin mədəniyyəti” adlı doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Eneolit və ilk tunc dövrü arxeologiyası şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır. İ.Nərimanov 2001-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. İ.Nərimanov 1960-1964-cü illərdə Ağstafa rayonu ərazisindəki Şomutəpə neolit dövrü (e.ə. VI minillik) yaşayış məskəninin qazıntısı əsasında Şomutəpə arxeoloji mədəniyyətini kəşf etmişdir. Eyni zamanda, həmin bölgədə bu mədəniyyətə aid Töyrətəpə, Qarğalartəpəsi və s. abidələrdə arxeoloji qazıntı işləri aparmış və onlarla bu cür abidələri aşkar etmişdir. İ.Nərimanov 1973-1979-cu illərdə İraqda arxeoloji qazıntılar aparan Sovet ekspedisiyasının tərkibində çalışmışdır. İ.Nərimanov 1983-1985-ci illərdə Ağdam rayonu ərazisindəki Leylatəpə eneolit dövrü (e.ə. IV minilliyin birinci yarısı) yaşayış yerində apardığı qazıntılar nəticəsində Leylatəpə arxeoloji mədəniyyətini kəşf etmişdir. İ.Nərimanovun müəyyən etdiyi arxeoloji mədəniyyətlər bütün Qafqazda qeyd edilən dövrlərə aid ilk elmi kəşflər idi. Yalnız onun bu kəşflərindən sonra Qafqazın qonşu ölkələrində həmin mədəniyyətlərə aid analoji abidələr aşkar edilmişdir. İ.Nərimanov 100-dən artıq elmi məqalənin, 5 monoqrafiyanın müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 9 fəlsəfə doktoru, 2 elmlər doktoru hazırlanmışdır. AMEA-nın müxbir üzvü İdeal Nərimanov 2006-cı il noyabrın 24-də Bakıda vəfat etmişdir. |

Член-корреспондент Национальной Академии Наук Азербайджана Нариманов Идеал Гамид оглы родился 7 января 1927 года в Агдаме. В 1944 году поступил на исторический факультет Бакинского государственного университета. Через 3 года продолжил образование на историческом факультете ленинградского государственного университета, который окончил в 1950 году.
В 1951 году И. Нариманов защитил кандидатскую в Институте материальной культуры РАН. В 1953 г. участвовал в экспедициях Института археологии АН СССР, в 1955 г. на Северном Кавказе, в 1953 г. в совместной археологической экспедиции АНА и АН СССР. В 1982 году в Институте истории, археологии и этнографии Академии наук Грузии он защитил докторскую диссертацию. Работал заведующим Отделом энеолита и раннего бронзового периода Института археологии и этнографии Академи наук Азербайджана. И. Нариманов был избран членом-корреспондентом Национальной Академии Наук Азербайджана в 2001 году. В 1960-1964 году открыл Археологическую культуру Шомутепе. В то же время в том же регионе проводил археологические раскопки в памятниках Тойратепе, Гаргалартепе и др. относящихся к этой культуре. И. Нариманов работал в советской экспедиции в 1973-1979 годах, проводящей археологические раскопки в Ираке. В 1983-1985 годах, в результате проводимых раскопок в Агдамком районе обнаружил археологический памятник Лейлатепе. Археологические культуры , найденный И. Наримановым были первыми научными открытиями указанных периодов на всем Кавказе. Только после его открытия подобные памятники были обнаружены в соседних кавказских регионах. И. Нариманов является автором более 100 научных работ и 5 монографий. Под его руководством подготовлено 9 кандидатов наук, 2 доктора наук. Член-корреспондент НАНА Идеал Нариманов скончался 24 ноября 2006 года в Баку. |