Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü İdeal Həmid oğlu Nərimanov 1927-ci il yanvarın 7-də Ağdam şəhərində anadan olmuşdur. 1944-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinə daxil olmuşdur. 3 ildən sonra təhsilini Leninqrad (Sankt-Peterburq) Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsində davam etdirmiş və 1950-ci ildə həmin universiteti bitirmişdir.
İ.Nərimanov 1951-ci ildə Moskvada Rusiya Elmlər Akademiyasının Maddi Mədəniyyət Tarixi İnstitutunda “Gəncəçay rayonunun arxeoloji abidələri” mövzusunda fəlsəfə doktoru adı almaq üçün dissertasiya müdafiə etmişdir. 1953-cü ildə SSRİ EA Arxeologiya İnstitutunun Kuybışev, 1955-ci ildə Şimali Qafqaz, 1953-cü ildə AEA və SSRİ EA birgə arxeoloji ekspedisiyalarında iştirak etmişdir. 1982-ci ildə Gürcüstan Elmlər Akademiyası Tarix, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda “Azərbaycanın ən qədim əkinçi-maldar əhalisinin mədəniyyəti” adlı doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Eneolit və ilk tunc dövrü arxeologiyası şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır. İ.Nərimanov 2001-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. İ.Nərimanov 1960-1964-cü illərdə Ağstafa rayonu ərazisindəki Şomutəpə neolit dövrü (e.ə. VI minillik) yaşayış məskəninin qazıntısı əsasında Şomutəpə arxeoloji mədəniyyətini kəşf etmişdir. Eyni zamanda, həmin bölgədə bu mədəniyyətə aid Töyrətəpə, Qarğalartəpəsi və s. abidələrdə arxeoloji qazıntı işləri aparmış və onlarla bu cür abidələri aşkar etmişdir. İ.Nərimanov 1973-1979-cu illərdə İraqda arxeoloji qazıntılar aparan Sovet ekspedisiyasının tərkibində çalışmışdır. İ.Nərimanov 1983-1985-ci illərdə Ağdam rayonu ərazisindəki Leylatəpə eneolit dövrü (e.ə. IV minilliyin birinci yarısı) yaşayış yerində apardığı qazıntılar nəticəsində Leylatəpə arxeoloji mədəniyyətini kəşf etmişdir. İ.Nərimanovun müəyyən etdiyi arxeoloji mədəniyyətlər bütün Qafqazda qeyd edilən dövrlərə aid ilk elmi kəşflər idi. Yalnız onun bu kəşflərindən sonra Qafqazın qonşu ölkələrində həmin mədəniyyətlərə aid analoji abidələr aşkar edilmişdir. İ.Nərimanov 100-dən artıq elmi məqalənin, 5 monoqrafiyanın müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 9 fəlsəfə doktoru, 2 elmlər doktoru hazırlanmışdır. AMEA-nın müxbir üzvü İdeal Nərimanov 2006-cı il noyabrın 24-də Bakıda vəfat etmişdir. |

Corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences Ideal Hamid oglu Narimanov was born on January 7, 1927 in Aghdam. In 1944 he entered the Faculty of History of Baku State University. Three years later he continued his education at the Faculty of History of Leningrad State University (St. Petersburg) and graduated in 1950.
In 1951, he defended his thesis for the degree of Doctor of Philosophy on the subject "Archaeological Monuments of Ganjachay Region" at the Institute of Material Culture History of the Russian Academy of Sciences in Moscow. In 1953, Kuybyshev participated in the archeological expeditions of the Institute of Archeology of the Academy of Sciences of the USSR, in the North Caucasus in 1955, and in 1953 of the Academy of Sciences of the USSR. In 1982 he defended his doctoral dissertation on the theme: "Culture of ancient population of agriculture of Azerbaijan" at the Institute of History, Archeology and Ethnography of the Academy of Sciences of Georgia. He was the head of the Department of Eneolithic and Early Bronze Archeology of the Institute of Archeology and Ethnography of the Academy of Sciences of Azerbaijan. In 2001, Narimanov was elected a corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences. I.Narimanov discovered the archaeological culture of Shomutapa during the excavation of the Shomutapa Neolithic period (VI millennium BC) in the territory of Aghstafa region in 1960-1964. I.Narimanov worked in the Soviet expedition, carrying out archeological excavations in Iraq in 1973-1979. I.Narimanov discovered archaeological culture in Leylatapa during the excavations of the Leylatapa eneolith period (the first half of the 4th millennium BC) in the territory of Aghdam region in 1983-1985. The archeological cultures identified by I.Narimanov were the first scientific discoveries of all the Caucasus periods. Only after these discoveries were found similar monuments of these cultures in the neighboring countries of the Caucasus. He is the author of more than 100 scientific articles and 5 monographs. Under his guidance 9 doctors of philosophy and 2 doctors of sciences were trained. Corresponding member of ANAS Ideal Narimanov died on November 24, 2006 in Baku. |