Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Zemfira Nadir qızı Verdiyeva 19 noyabr 1935-ci ildə Tiflis şəhərində anadan olmuşdur. Həmin ildə ailəsi ilə birlikdə Bakı şəhərinə köçmüşdür. 1943-1945-ci illərdə 189 saylı (rus dilli) orta məktəbdə təhsil almışdır. 1953-cü ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Dillər İnstitutuna (İngilis-fransız dili fakültəsi) daxil olmuş, 1957-ci ildə oranı fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1957-1995-ci illər arasında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Dillər İnstitutunda laborant, pedaqoji təcrübə müdiri, müəllim, kafedra müdiri, 1973-cü ildən 1995-ci ilə qədər rektor vəzifəsində çalışmışdır.
1965-ci ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə etmiş, 1968-ci ildə dosent elmi adını almışdır. 1971-ci ildə doktorluq dissertasiyası müdafiə etmiş, 1972-ci ildə professor elmi adına layiq görülmüşdür. 1989-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. Alimin Azərbaycanda və xarici ölkələrdə 190-a qədər kitab, monoqrafiya və dərs vəsaitləri çapdan çıxmışdır. Onun elmi-pedaqoji fəaliyyəti haqqında 372 məqalə çap edilmişdir. Z.Verdiyeva 1990-1995-ci illər ərzində Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı olmuşdur. 1989-cu ildən Azərbaycan Qadınlar Cəmiyyətinin sədri vəzifəsində çalışmış və bu müddətdə dünyada 63 qadınlar cəmiyyəti ilə əlaqə yaratmışdır. Azərbaycan Dillər Universitetində namizədlik və doktorluq dissertasiyaları üzrə Müdafiə Şurasının üzvü olmuşdur. Bir sıra doktorant və aspirantlara rəhbərlik etmiş, müxtəlif ali təhsil ocaqlarında elmi işlərə opponentlik etmişdir. Azərbaycanın «Şöhrət» ordeninə, ABŞ-da 1998, 2007-ci illərdə «İlin qadını», 2000-ci ildə «Əsrin qadını» adlarına layiq görülmüşdür. Bununla yanaşı, dünyada ictimai fəaliyyətinə görə ABŞ, İngiltərə, Kanada, Cənubi Koreya və s. ölkələrin mükafatlarını almışdır. BMT-nin nəzdində fəaliyyət göstərən «Bütün Dünyada Sülh» federasiyası tərəfindən «Sülhməramlı Səfir» diplomu ilə təltif edilmişdir. Z.Verdiyevanın tərcümeyi-halı 1998-ci ildə Nyu-Yorkda (ABŞ) «Beynəlxalq Tərcümeyi-Hal» Soraq Kitabçasına daxil edilmişdir. Həmçinin, xarici dillər üzrə ilk qadın elmlər doktoru kimi Azərbaycan Ensiklopediyasına daxil olmuşdur. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Zemfira Verdiyeva 2010-cu ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Corresponding member of Azerbaijan National Academy of Sciences Zemfira Nadir gizi Verdiyeva was born on November 19, 1935 in Tbilisi. In that same year, she and his family moved to Baku. In 1943-1945, he studied at secondary school # 189. In 1953 he entered the Azerbaijan State Pedagogical Languages Institute (English-French Faculty) and in 1957 graduated with honors. From 1957 to 1995, she worked as a laboratory assistant, pedagogical experience manager, teacher, chief of the department at the Azerbaijan State Pedagogical Institute, from 1973 to 1995.
In 1965, she defended PhD thesis, and in 1968 he received the title of associate professor. In 1971, she defended doctoral dissertation, and in 1972 awarded the title of professor. In 1989 she was elected as a corresponding member of Azerbaijan Academy of Sciences. The scientist has published more than 190 books, monographs and textbooks in Azerbaijan and abroad. About 372 articles have been published on his scientific-pedagogical activity. Z.Verdiyeva was a member of the Azerbaijani parliament in 1990-1995. Since 1989 she has been the chairman of the Azerbaijan Women's Society and has contacted 63 women's societies throughout the world. She was a member of the Defense Council at Azerbaijan University of Languages and Candidate and Doctoral dissertations. She was awarded the Order of “Glory” in Azerbaijan, in 1998 she declared “Women of the year” and the Woman of the Century in 2000 in the United States. In addition, she received the awards of the United States, the United Kingdom, Canada, South Korea and etc.She was awarded the "Peaceful Ambassador" diploma by the UN Peacebuilding Fund. Z.Verdieva's biography was included in the 1998 to “International Bibliography” Manual in New York (USA). She also entered to the Azerbaijan Encyclopedia as the first female doctor on foreign languages. Corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences Zemfira Verdiyeva died in Baku in 2010. |