Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Zemfira Nadir qızı Verdiyeva 19 noyabr 1935-ci ildə Tiflis şəhərində anadan olmuşdur. Həmin ildə ailəsi ilə birlikdə Bakı şəhərinə köçmüşdür. 1943-1945-ci illərdə 189 saylı (rus dilli) orta məktəbdə təhsil almışdır. 1953-cü ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Dillər İnstitutuna (İngilis-fransız dili fakültəsi) daxil olmuş, 1957-ci ildə oranı fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1957-1995-ci illər arasında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Dillər İnstitutunda laborant, pedaqoji təcrübə müdiri, müəllim, kafedra müdiri, 1973-cü ildən 1995-ci ilə qədər rektor vəzifəsində çalışmışdır.
1965-ci ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə etmiş, 1968-ci ildə dosent elmi adını almışdır. 1971-ci ildə doktorluq dissertasiyası müdafiə etmiş, 1972-ci ildə professor elmi adına layiq görülmüşdür. 1989-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. Alimin Azərbaycanda və xarici ölkələrdə 190-a qədər kitab, monoqrafiya və dərs vəsaitləri çapdan çıxmışdır. Onun elmi-pedaqoji fəaliyyəti haqqında 372 məqalə çap edilmişdir. Z.Verdiyeva 1990-1995-ci illər ərzində Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı olmuşdur. 1989-cu ildən Azərbaycan Qadınlar Cəmiyyətinin sədri vəzifəsində çalışmış və bu müddətdə dünyada 63 qadınlar cəmiyyəti ilə əlaqə yaratmışdır. Azərbaycan Dillər Universitetində namizədlik və doktorluq dissertasiyaları üzrə Müdafiə Şurasının üzvü olmuşdur. Bir sıra doktorant və aspirantlara rəhbərlik etmiş, müxtəlif ali təhsil ocaqlarında elmi işlərə opponentlik etmişdir. Azərbaycanın «Şöhrət» ordeninə, ABŞ-da 1998, 2007-ci illərdə «İlin qadını», 2000-ci ildə «Əsrin qadını» adlarına layiq görülmüşdür. Bununla yanaşı, dünyada ictimai fəaliyyətinə görə ABŞ, İngiltərə, Kanada, Cənubi Koreya və s. ölkələrin mükafatlarını almışdır. BMT-nin nəzdində fəaliyyət göstərən «Bütün Dünyada Sülh» federasiyası tərəfindən «Sülhməramlı Səfir» diplomu ilə təltif edilmişdir. Z.Verdiyevanın tərcümeyi-halı 1998-ci ildə Nyu-Yorkda (ABŞ) «Beynəlxalq Tərcümeyi-Hal» Soraq Kitabçasına daxil edilmişdir. Həmçinin, xarici dillər üzrə ilk qadın elmlər doktoru kimi Azərbaycan Ensiklopediyasına daxil olmuşdur. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Zemfira Verdiyeva 2010-cu ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Член-корреспондент Национальной академии наук Азербайджана Земфира Надир кызы Вердиева родилась 19 ноября 1935 года в Тбилиси. С 1943 по 1945 год училась в средней школе № 189 (русский сектор). В 1953 году она поступила в Азербайджанский государственный педагогический институт языков (факультет англо-французского), а в 1957 году с отличием окончила его. С 1973 по 1995 год была ректором Азербайджанского государственного педагогического института языков.
В 1965 году она защитила кандидатскую, а в 1968 году получила степень доцента. В 1971 году защитил докторскую диссертацию, а в 1972 году получил звание профессора. В 1989 году она была назначена членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана. Были изданы окола 190 книг, монографий и учебников ученого. О ее научно-педагогической деятельности опубликовано 372 статьи. З. Вердиева была депутатом Милли Меджлиса Азербайджана в 1990-1995 годах. С 1989 года она являлась председателем Совета женщин Азербайджана, и в этот период создала связи с 63 советами по всему миру. Была членом Совета защиты кандидатур и докторских диссертаций в Азербайджанском университете языков. Была удостоена ордена «Шохрат», В Соединенных Штатах в 1998 и 2007 годах она была удостоена звания «Женщины года», а в 2000 году имени «Женщины века». Кроме того, получала награды в Соединенных Штатах, Англии, Канаде, Южной Корее и других странах. Биография З. Вердиева была включена в Международную справочник - анкету 1998 года в Нью-Йорке (США). Она также была внесена в Азербайджанскую энциклопедию в качестве первой женщины-доктора наук по иностранным языкам. Член-корреспондент Национальной академии наук Азербайджана Земфира Вердиева скончалась в Баку в 2010 году. |