Ramazanova Elmira Məmmədəmin qızı 28 oktyabr 1934-cü ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub. 1952-ci ildə 134 saylı orta məktəbi qızıl medalla bitirib. 1957-ci ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Energetika fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə başa vurub.
O, 1965-ci ildə texnika elmləri üzrə fəlsəfə, 1975-ci ildə texnika elmləri doktoru elmi dərəcələrini, 1978-ci ildə isə professor elmi adını alıb. O, 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
E.Ramazanova əmək fəaliyyətinə 1957-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Energetika İdarəsində mühəndis vəzifəsində başlayıb, 1959-cu ildən 1992-ci ilədək isə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) ardıcıl olaraq əyani aspirant, assistent, dosent, professor, axşam və qiyabi təhsil üzrə prorektor vəzifələrində işləyib. 1992-ci ildən vəfatına kimi ADNSU-nun nəzdində Neftin, Qazın Geotexnoloji Problemləri və Kimya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışıb.
E.Ramazanova neft-qaz və qaz-kondensat yataqlarının səmərəli işlənməsini təmin etmək üçün kompleks praktiki və elmi-tədqiqat işləri aparan tanınmış alim idi. Onun elmi fəaliyyətinin istiqamətləri çoxşaxəli olduğundan əsas tədqiqat işləri kimi neft-qaz, qaz-kondensat çıxarmada yaranan mürəkkəbləşmələrə qarşı mübarizə, işlənmə rejiminin tənzimlənməsi üçün lazımi parametrlərin seçilməsi, nanokompozitlərin alınması, nanotexnologiyaların işlənib hazırlanması və onların istehsalata tətbiq edilməsi, neftlə çirklənmiş torpaqların təmizlənməsini göstərmək olar.
2004-cü ildən E.Ramazanovanın rəhbərliyi ilə ölkəmiz Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının “Xəzər, Qara dəniz regionunun tədqiqatlar, energetika və iqlim dəyişilməsi siyasəti” regional layihəsində təmsil edilib. Alim Dünya Bankının dəstəyi ilə neftlə çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi üzrə qrant layihənin rəhbəri və qalibi olub.
E.Ramazanova 400-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiyanın, 11 tədris-metodiki vəsaitin, 16 elmi-metodiki rəhbərliyin, 60 patent və ixtiranın müəllifi idi. Onun rəhbərliyi altında 25 fəlsəfə və 2 elmlər doktoru yetişdirilib.
O, Afina Milli Kapodistrian Universitetinin “Avrasiya”, eləcə də “Azərbaycan Neft Təsərrüfatı” jurnalının və “Vışka” qəzetinin redaksiya heyətinin, AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin büro üzvü, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Milli Neft Komitəsinin vitse-prezidenti idi.
Alim elm və texnologiyaların inkişafındakı nailiyyətlərinə görə “SSRİ neft sənayesi əlaçısı” nişanı (1981), “Şərəf nişanı” ordeni (1986), Əməkdar elm xadimi (1990), SSRİ-nin Fəxri neftçisi (1990), “Vyetnamın neft sənayesinin Fəxri xadimi” (2010) və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının “11-ci Sammit ECO-2010” mükafat və adlarına layiq görülüb. Azərbaycan Respublikasında neft və qaz sənayesi üçün yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasındakı xidmətlərinə görə isə “Şöhrət” (2014) ordeni ilə təltif olunub.

В Институте археологии и этнографии состоялась встреча с местным советником твининг-проекта
В Институте археологии и этнографии НАНА состоялась встреча с советником твининг-проекта Европейского союза «Поддержка Министерству культуры и туризма Азербайджанской Республики в модернизации политики сектора культуры и системы управления» Алессандро Бьянки.
Рассказав о значении нового проекта, А.Бьянки отметил, что основная цель проекта заключается во внесении вклада в усовершенствование правовой базы и системы управления в секторе культуры Азербайджана.
Директор института, доктор исторических наук, профессор Маиса Рагимова отметила, что руководимое ею учреждение ведет тесное сотрудничество с Министерством культуры и туризма Азербайджанской Республики и другими государственными структурами в области регистрации, исследования и охраны исторических памятников. Она особо подчеркнула проблему целенаправленного уничтожения исторических памятников на оккупированных землях Азербайджана.
М.Рагимова также коснулась вопроса относительно представления в ЮНЕСКО ряда исторических памятников и образцов нематериального культурного наследия Азербайджана. Она также выразила уверенность в том, что сотрудничество с Азербайджаном, обладающей богатой культурой, окажется успешным.
На встрече были обсуждены деятельность и задачи государственных структур в защите исторических памятников Азербайджане, а также вопросы взаимного сотрудничества.
Заместитель директора института по научной работе, доктор философии по истории Наджаф Мусеибли проинформировал об определяющей правовой статус Института археологии и этнографии нормативно-правовой базе для определения, исследования и охраны исторических памятников.
Руководитель сектора «Археологических исследований в зонах новостроек» института, доктор философии по истории Гошгар Гошгарлы сообщил, что успешное осуществление нового проекта поможет в управлении сектором культуры, защите культурного наследия, а также в освоении Азербайджаном самого передового мирового опыта.
В заключение А.Бьянки отметил важность продолжения сотрудничества с Институтом археологии и этнографии НАНА в рамках данного проекта.