Ramazanova Elmira Məmmədəmin qızı 28 oktyabr 1934-cü ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub. 1952-ci ildə 134 saylı orta məktəbi qızıl medalla bitirib. 1957-ci ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Energetika fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə başa vurub.
O, 1965-ci ildə texnika elmləri üzrə fəlsəfə, 1975-ci ildə texnika elmləri doktoru elmi dərəcələrini, 1978-ci ildə isə professor elmi adını alıb. O, 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
E.Ramazanova əmək fəaliyyətinə 1957-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Energetika İdarəsində mühəndis vəzifəsində başlayıb, 1959-cu ildən 1992-ci ilədək isə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) ardıcıl olaraq əyani aspirant, assistent, dosent, professor, axşam və qiyabi təhsil üzrə prorektor vəzifələrində işləyib. 1992-ci ildən vəfatına kimi ADNSU-nun nəzdində Neftin, Qazın Geotexnoloji Problemləri və Kimya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışıb.
E.Ramazanova neft-qaz və qaz-kondensat yataqlarının səmərəli işlənməsini təmin etmək üçün kompleks praktiki və elmi-tədqiqat işləri aparan tanınmış alim idi. Onun elmi fəaliyyətinin istiqamətləri çoxşaxəli olduğundan əsas tədqiqat işləri kimi neft-qaz, qaz-kondensat çıxarmada yaranan mürəkkəbləşmələrə qarşı mübarizə, işlənmə rejiminin tənzimlənməsi üçün lazımi parametrlərin seçilməsi, nanokompozitlərin alınması, nanotexnologiyaların işlənib hazırlanması və onların istehsalata tətbiq edilməsi, neftlə çirklənmiş torpaqların təmizlənməsini göstərmək olar.
2004-cü ildən E.Ramazanovanın rəhbərliyi ilə ölkəmiz Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının “Xəzər, Qara dəniz regionunun tədqiqatlar, energetika və iqlim dəyişilməsi siyasəti” regional layihəsində təmsil edilib. Alim Dünya Bankının dəstəyi ilə neftlə çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi üzrə qrant layihənin rəhbəri və qalibi olub.
E.Ramazanova 400-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiyanın, 11 tədris-metodiki vəsaitin, 16 elmi-metodiki rəhbərliyin, 60 patent və ixtiranın müəllifi idi. Onun rəhbərliyi altında 25 fəlsəfə və 2 elmlər doktoru yetişdirilib.
O, Afina Milli Kapodistrian Universitetinin “Avrasiya”, eləcə də “Azərbaycan Neft Təsərrüfatı” jurnalının və “Vışka” qəzetinin redaksiya heyətinin, AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinin büro üzvü, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Milli Neft Komitəsinin vitse-prezidenti idi.
Alim elm və texnologiyaların inkişafındakı nailiyyətlərinə görə “SSRİ neft sənayesi əlaçısı” nişanı (1981), “Şərəf nişanı” ordeni (1986), Əməkdar elm xadimi (1990), SSRİ-nin Fəxri neftçisi (1990), “Vyetnamın neft sənayesinin Fəxri xadimi” (2010) və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının “11-ci Sammit ECO-2010” mükafat və adlarına layiq görülüb. Azərbaycan Respublikasında neft və qaz sənayesi üçün yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasındakı xidmətlərinə görə isə “Şöhrət” (2014) ordeni ilə təltif olunub.

Local Twinning Advisor held a meeting at the Institute of Archeology and Ethnography
Local Twinning Advisor of the EU twining project "Support to Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan Policy in modernization of policy and management system of culture sector” Alessandro Bianchi held a meeting at the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS.
Making speech on importance of the project A.Bianchi stated that key goal of the project is to contribute for modernization of legal base and management of culture sector of Azerbaijan.
Then, director of the institute Dr. History Prof. Maisa Rahimova said that instituted led by her is in close collaboration to the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan and related governmental bodies due to registering exploring and protecting historical monuments. She specially noted deliberately ruining of historical monuments in the occupied Azerbaijan lands.
M.Rahimova also touched upon the issue of representation in UNESCO a number of historical monuments and samples of Azerbaijan Intangible Cultural Heritage. She also expressed confidence that the cooperation with Azerbaijan, which has a rich culture, is successful.
The meeting focused on the activities and objectives of the government agencies in the protection of historical monuments Azerbaijan, as well as mutual cooperation.
Deputy Director of the Institute for Science, PhD in the history Najaf Museyibli informed about defining the legal status of the legal basis of the Institute of Archaeology and Ethnography to determine the research and conservation of historical monuments.
Sector Chief "Archaeological research in the areas of new buildings" of the institute, PhD in History Goshgar Goshgarli said that the successful implementation of the new project will assist for the cultural sector management, protection of cultural heritage, as well as development of international best practices in Azerbaijan.
In conclusion, A.Bianchi noted the importance of continued cooperation with the Institute of Archaeology and Ethnography under the project.