Hüseyn Heydər oğlu Həsənov 1932-ci il 19 oktyabrda İrəvan şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsini bitirmişdir (1954).
Biologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru (1958) və elmlər doktoru dissertasiyalarını müdafiə etmiş (1967), Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü (1972) və həqiqi üzvü seçilmişdir (1976). H.H.Həsənov əmək fəaliyyəti dövründə Azərbaycan SSR EA-nın Fiziologiya Sektorunda laborant, aspirant, kiçik elmi işçi (1954-1958), Fiziologiya İnstitutunda elmi işlər üzrə direktor müavini, sonra isə direktor olmuşdur (1968-1995). Akademik H.H.Həsənov ali sinir sisteminin fizioloji, biokimyəvi və struktur əsaslarının öyrənilməsinə, sensor informasiyaların realizə mexanizmləri, hemostaz və adaptasiya kimi problemlərin həlli yollarının araşdırılmasına xüsusi diqqət yetirmişdir. Onun elmi rəhbərliyi və iştirakı ilə yaddaşın neyrokimyəvi və neyrofizioloji mexanizmləri, beynin tənzimləyici sistemləri haqqında yeni elmi dəlillər əldə edilmişdir. Aparılan işlər nəticəsində qidalanma emosiya və motivasiyasında iştirak edən limbik sistemin sinir və neyrokimyəvi mexanizmləri haqqında, təkamül funksiyalarının fizioloji, biokimyəvi və struktur əsasının tədqiqində, sensor informasiyaların realizə mexanizmləri, hemostaz və adaptasiya kimi problemlərin həlli üzrə əhəmiyyətli işlər görülmüşdür. Onun tərəfindən yaddaşın neyrokimyəvi və neyrofizioloji mexanizmlərinin formalaşmasının, şərti reflektor, qida, su və müdafiə davranışında beynin tənzimləyici mexanizminin patogenezi haqqında yeni elmi fikirlər irəli sürülmüş, emosianal proseslərin sinir və neyrokimyəvi mexanizmləri və sinir sisteminin bu proseslərdə rolu öyrənilmişdir. Akademik H.H.Həsənov 300-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 5 monoqrafiyanın və 1 dərsliyin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 7 elmlər doktoru və 42 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. H.H.Həsənov dəfələrlə respublika elmini xarici ölkələrdə ləyaqətlə təmsil etmişdir. H.H.Həsənovun təşkilatçılığı və rəhbərliyi altında Bakıda Ümumittifaq Fizioloqlar Cəmiyyətinin qurultayı keçirilmişdir (1983). H.H.Həsənov akademik Abdulla Qarayev adına Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin sədri, Azərbaycan EA-nın Biologiya Elmləri Bölməsinin akademik-katibinin müavini, AMEA-nın elmi kadrlar üzrə Şurasının sədri, “Ali sinir fəaliyyəti” və SSRİ EA-nın “Fiziologiya” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü və Azərbaycan Ensiklopediyasının redaksiya heyətinin üzvü (1981-1995), keçmiş SSRİ-də Fiziologiya üzrə K.M.Bıkov adına mükafatın verilməsi üzrə ekspert şurasının üzvü olmuşdur. H.H.Həsənov YUNESKO-da “Beynin öyrənilməsi” elmi təşkilatında Azərbaycanı təmsil etmiş, Nyu-York Akademiyasına üzv seçilmişdir (1989). O, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüş (1991), “Şanlı əməyə görə” medalı, “Şərəf nişanı” (1981) ordeni, “Fəxri nişan” (1982) ordeni ilə təltif edilmiş, elm və texnika üzrə Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı laureatı (1972) olmuşdur. Akademik Hüseyn Həsənov 1995-ci il iyulun 18-də Bakıda vəfat etmişdir. |

Hasanov Huseyn was born on October 19, 1932 in Iravan.He graduated from the biological faculty of Azerbaijan State University (1954). He defended the thesis PhD in Biological Sciences (1958) and the Doctor of Science (1967), elected as corresponding member of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR (1972) and an active member (1976).H.Hasanov worked as a laboratory assistant, a graduate student, a junior researcher in the Physiology Sector of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR (1954-1958), Deputy Director for Research at the Institute of Physiology and Director of the same Institute (1968-1995). Academician H.Hasanov paid special attention to study of the physiology of the biochemical and structural bases of the higher nervous system, and solving problems related to the physiology, biochemical and structural bases of the higher nervous system, and exploring ways to solve such problems as the mechanisms for implementing sensory information, hemostasis and adaptation.Under his scientific leadership a new scientific evidence was obtained on the neurochemical and neurophysiological mechanisms of memory and brain regulation systems.The scientist proposed and advanced scientific ideas on the formation of neurochemical and neurophysiological mechanisms of memory, conditioned reflex, nutrition, water and the pathogenesis of brain mechanics in protective behavior, nervous and neurochemical mechanisms of emotional processes, and studied the role of the nervous system in these processes.Academician H.Hasanov is the author of more than 300 scientific works, including 5 monographs and one textbook. Under his leadership 7 doctors of science and 42 PhD were trained.H.Hasanov has represented the republican science in foreign countries. Under the organization and guidance of a scientist, a congress of the All-Union Society of Physiologists was held in Baku (1983).H.Hasanov was the chairman of the Azerbaijan Society of Physiologists after academician Abdulla Qarayev, deputy secretary of the department of biological sciences of the Academy of Sciences of Azerbaijan, chairman of the Council on Scientific Personnel of ANAS, a member of the editorial board of the Higher Nervous Activity journal and the Physiology journal of the Academy of Sciences of the USSR, a member of the editorial board of the Azerbaijan Encyclopedia , a member of the expert council for the issuance of Prize in Physiology
after K.M.Bikov of the former USSR. H.Hasanov represented Azerbaijan at UNESCO in the scientific organization on "Study of the brain" and elected as a member of the New York Academy (1989). He was awarded the honorary title "Honored Worker of Science" (1991), awarded the medal "Honored Labor", the Order "Badge of Honor" (1981), Order "Honorary Badge" (1982), became the winner of the State Prize of the Azerbaijan SSR in science and technology (1972 ).Academician Huseyn Hasanov died on July 18, 1995 in Baku. |