Abutalıbov Müzəffər Heydər oğlu 1908-ci il dekabrın 14-də Ordubad şəhərində anadan olmuşdur. O, Bakıda A.Şaiq adına texnikumda təhsil almışdır (1922-1926), Azərbaycan Politexnik İnstitunun Kənd təsərrüfatı fakultəsini bitirmişdir (1930).
M.Abutalıbov 1938-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1944-cü ildə elmlər doktorluğu dissertasiyasını müdafiə etmişdir. Professor elmi adını almış (1950), Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü (1959) və həqiqi üzvü seçilmişdir (1968). M.Abutalıbov Azərbaycan Politexnik İnstitutunun Bitki fiziologiyası kafedrasında laborant, assistent, dosent kimi çalışmışdır (1931-1936). Azərbaycan Elmlər Akademiyası Botanika İnstitutunda baş elmi işçi və elmi işlər üzrə direktor müavini (1936-1948), “Bitki fiziologiyası və biokimyası” şöbəsinin müdiri (1940-1947) və institutun direktoru (1947-1950), Azərbaycan Dövlət Universitetinin Bitki fiziologiyası kafedrasının müdiri, Azərbaycan ET Əkinçilik İnstitutunun Bitki fizialogiyası laboratoriyasının rəhbəri (1949-1059) olmuşdur. 1960-1962-ci illərdə Azərbaycan EA Genetika və Seleksiya İnstitutunun direktoru, yenidən Botanika İnstitutunun direktoru (1962-1978) və 1978-ci ildən ömrünün sonuna kimi Botanika İnstitutunda Bitki fiziologiyası şöbəsinin müdiri vəzifələrində çalışmışdır. M.Abutalıbovun əsas elmi fəaliyyəti bitkilərin mineral qidalanması, kimyəvi elementlərin bitki orqanizminə daxil olması, hərəkəti, paylanması və təkrar istifadəsinin tədqiqinə həsr olunmuşdur. M.Abutalıbov kənd təsərrüfatı bitkilərinin – pambıq, buğda, kartof, pomidor, yonca və s. məhsuldarlığının artırılmasında makro və mikro elementlərinin rolunun öyrənilməsinə xüsusi diqqət verirdi. O, kalsium, dəmir, mis, manqan, bor, sink və b. mikro elementlərin bitki həyatında məhsuldarlığının artırılmasında, fotosintez prosesinin getməsində, karbohidrat və amin turşularının mübadiləsindəki rolunu öyrənmiş, yeni elmi fikirlər irəli sürmüşdür. O, Azərbaycanda radioaktiv izotoplarla tədqiqatlar aparılmasının təməlini qoymuş, yüksək səviyyəli işlər aparıla biləcək laboratoriya yaratmışdır. İlk dəfə müəyyən etmişdir ki, başqa elementlərdən fərqli olaraq kalsium bitkidə həmişə aşağıdan yuxarıya cavan orqanlara doğru hərəkət edir. Radioaktiv fosforla aparılan təcrübələrlə fosfor gübrəsinin bitkiyə nə vaxt və hansı dərinlikdə verilməsini elmi əsaslandırmışdır. O, 300-dən çox elmi məqalənin, 5 monoqrafiyanın və Azərbaycan dilində ilk ikicildlik “Bitki fiziologiyası” dərsliyinin, “Bitkilərin mineral maddələrlə qidalanması” (1962) dərs vəsaitinin müəllifidir. M.Abutalıbov elmi tədqiqat işləri ilə yanaşı, pedaqoji sahədə də fəaliyyət göstərmiş və Azərbaycanda yüksək ixtisaslı bioloqların hazırlanmasında əhəmiyyətli rol oynamışdır. Onun rəhbərliyi altında 55 fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlanmışdır. O, SSRİ Elmlər Akademiyasının Bitki fiziologiyası və biokimyası, Fotosintez Problem Şuralarının və Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası Baş Redaksiyasının üzvü, SSRİ “Fiziologiya və biokimya” və “Fotosintez problemləri” üzrə Koordinasiya Sovetinin üzvü və Azərbaycan üzrə həmin Problem Şurasının və SSRİ Botanika cəmiyyətinin Azərbaycan bölməsinin sədri olmuşdur. M.Abutalıbov “1941-1945-ci illərdə II Dünya Müharibəsində “Fədakar Əməyə görə”, “Qafqazın müdafiəsinə görə” və “Fədakar əməyə görə” medalları ilə təltif edilmişdir. Akademik Müzəffər Abutalıbov 1984-cü il noyabrın 9-da vəfat etmişdir. |

Abutalibov Muzaffar Heydar oglu was born on December 14, 1908 in Ordubad city. He studied at the A. Shaig Technical School in Baku (1922-1926),graduated from the Agricultural Faculty of the Azerbaijan Polytechnic Institute (1930).
M.Abutalibov was a PhD in 1938, defended his doctoral dissertation in 1944.He became a professor (1950), the corresponding member of the Azerbaijan AS (1959) and an active member of the Academy of Sciences (1968). M.Abutalibov worked as a laboratory assistant, assistant, associate professor at the Plant Physiology Department of Azerbaijan Polytechnic Institute (1931-1936). He was a senior research specialist and Deputy Director of the Institute of Botany of the Azerbaijan Academy of Sciences (1936-1948),Head of the Department of Plant Physiology and Biochemistry (1940-1947) and Director of the Institute (1947-1950), Head of the Department of Plant Physiology of the Azerbaijan State University,Head of Plant Physiology Laboratory of Azerbaijan SR Agricultural Institute (1949-1059).From 1960 to 1962 he was the director of the Azerbaijan AS Genetics and Selection Institute, the Director of the Botany Institute again (1962-1978) and Head of the Plant Physiology Department at the Botanical Institute from 1978 until the end of his life. The main scientific activity of M.Abutalibov is devoted to the study of mineral nutrition of plants, the incorporation of chemical elements into plant organism, movement, distribution and recycling. He paid particular attention to study the role of macro and micro elements in increasing productivity of agricultural crops - cotton, wheat, potatoes, tomatoes, clover and others.He studied the role of micro elements such as calcium, iron, copper, manganese, boron, zinc etc.in the growth of plant life, the process of photosynthesis, the role of carbohydrate and amino acids in the exchange,and put forward new scientific ideas. He laid the foundations for conducting research with radioactive isotopes in Azerbaijan and set a labaratory that can perform high level work. For the first time he found that,unlike other elelments calcium always moves from the buttom to the younger organs of the plant. He has scientifically substantiated the time and depth of phosphorus fertilizer with radioactive phosphorus experiments. He is the author of more than 300 scientific articles,5 monographs and the first two-volume "Plant Physiology" textbook in Azerbaijani,"Nutrition of plants by mineral substances" (1962). In addition to scientific research work, M.Abutalibov has also played an important role in the training of highly qualified biologists in Azerbaijan. 55 PhDs and Doctor of Sciences were prepared under his leadership. He was a member of Council for the USSR AS " Plant Physiology and Biochemistry" and "Photosynthesis Problems", a member of the Editorial Board of the Soviet Encyclopedia of Azerbaijan,a member of the Coordination Council for the USSR "Physiology and Biochemistry" and "Photosynthesis Problems", the Chairman of the Azerbaijan Branch of the USSR Botanical Society. M.Abutalibov was awarded with medals "For self-sacrificing Labor", "For the Protection of the Caucasus" and "For self- sacrificing labor" in World War II 1941-1945. Academician Muzaffar Abutalibov died on November 9, 1984. |