Abutalıbov Müzəffər Heydər oğlu 1908-ci il dekabrın 14-də Ordubad şəhərində anadan olmuşdur. O, Bakıda A.Şaiq adına texnikumda təhsil almışdır (1922-1926), Azərbaycan Politexnik İnstitunun Kənd təsərrüfatı fakultəsini bitirmişdir (1930).
M.Abutalıbov 1938-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1944-cü ildə elmlər doktorluğu dissertasiyasını müdafiə etmişdir. Professor elmi adını almış (1950), Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü (1959) və həqiqi üzvü seçilmişdir (1968). M.Abutalıbov Azərbaycan Politexnik İnstitutunun Bitki fiziologiyası kafedrasında laborant, assistent, dosent kimi çalışmışdır (1931-1936). Azərbaycan Elmlər Akademiyası Botanika İnstitutunda baş elmi işçi və elmi işlər üzrə direktor müavini (1936-1948), “Bitki fiziologiyası və biokimyası” şöbəsinin müdiri (1940-1947) və institutun direktoru (1947-1950), Azərbaycan Dövlət Universitetinin Bitki fiziologiyası kafedrasının müdiri, Azərbaycan ET Əkinçilik İnstitutunun Bitki fizialogiyası laboratoriyasının rəhbəri (1949-1059) olmuşdur. 1960-1962-ci illərdə Azərbaycan EA Genetika və Seleksiya İnstitutunun direktoru, yenidən Botanika İnstitutunun direktoru (1962-1978) və 1978-ci ildən ömrünün sonuna kimi Botanika İnstitutunda Bitki fiziologiyası şöbəsinin müdiri vəzifələrində çalışmışdır. M.Abutalıbovun əsas elmi fəaliyyəti bitkilərin mineral qidalanması, kimyəvi elementlərin bitki orqanizminə daxil olması, hərəkəti, paylanması və təkrar istifadəsinin tədqiqinə həsr olunmuşdur. M.Abutalıbov kənd təsərrüfatı bitkilərinin – pambıq, buğda, kartof, pomidor, yonca və s. məhsuldarlığının artırılmasında makro və mikro elementlərinin rolunun öyrənilməsinə xüsusi diqqət verirdi. O, kalsium, dəmir, mis, manqan, bor, sink və b. mikro elementlərin bitki həyatında məhsuldarlığının artırılmasında, fotosintez prosesinin getməsində, karbohidrat və amin turşularının mübadiləsindəki rolunu öyrənmiş, yeni elmi fikirlər irəli sürmüşdür. O, Azərbaycanda radioaktiv izotoplarla tədqiqatlar aparılmasının təməlini qoymuş, yüksək səviyyəli işlər aparıla biləcək laboratoriya yaratmışdır. İlk dəfə müəyyən etmişdir ki, başqa elementlərdən fərqli olaraq kalsium bitkidə həmişə aşağıdan yuxarıya cavan orqanlara doğru hərəkət edir. Radioaktiv fosforla aparılan təcrübələrlə fosfor gübrəsinin bitkiyə nə vaxt və hansı dərinlikdə verilməsini elmi əsaslandırmışdır. O, 300-dən çox elmi məqalənin, 5 monoqrafiyanın və Azərbaycan dilində ilk ikicildlik “Bitki fiziologiyası” dərsliyinin, “Bitkilərin mineral maddələrlə qidalanması” (1962) dərs vəsaitinin müəllifidir. M.Abutalıbov elmi tədqiqat işləri ilə yanaşı, pedaqoji sahədə də fəaliyyət göstərmiş və Azərbaycanda yüksək ixtisaslı bioloqların hazırlanmasında əhəmiyyətli rol oynamışdır. Onun rəhbərliyi altında 55 fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlanmışdır. O, SSRİ Elmlər Akademiyasının Bitki fiziologiyası və biokimyası, Fotosintez Problem Şuralarının və Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası Baş Redaksiyasının üzvü, SSRİ “Fiziologiya və biokimya” və “Fotosintez problemləri” üzrə Koordinasiya Sovetinin üzvü və Azərbaycan üzrə həmin Problem Şurasının və SSRİ Botanika cəmiyyətinin Azərbaycan bölməsinin sədri olmuşdur. M.Abutalıbov “1941-1945-ci illərdə II Dünya Müharibəsində “Fədakar Əməyə görə”, “Qafqazın müdafiəsinə görə” və “Fədakar əməyə görə” medalları ilə təltif edilmişdir. Akademik Müzəffər Abutalıbov 1984-cü il noyabrın 9-da vəfat etmişdir. |

Абуталыбов Музаффар Гейдар оглы родился 14 декабря 1908 года в г.Ордубад. Окончив техникум им. А.Шаига в Баку (1922-1926), поступил на сельскохозяйственный факультет Азербайджанского политехнического института (1930).
М.Абуталыбов стал доктором философии в 1938 году и защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора наук в 1944 году. Получил ученую степень профессора (1950), а также был избран членом-корреспондентом (1959) и действительным членом Азербайджанской АН (1968). М.Абуталыбов работал лаборантом, ассистентом и доцентом на кафедре физиологии растений Азербайджанского политехнического института (1931-1936). Работал главным научным сотрудником и заместителем директора по научным работам (1936-1948), заведующим отделения "Растительная физиология и биохимия" (1940-1947), директором института (1947-1950), руководителем кафедры Растительной физиологии в Азербайджанском Государственном Университете, заведующим лабораторией физиологии растений Азербайджанского НИИ Земледелия (1949-1959). В 1960-1962 гг. работал директором Азербайджанского института Генетики и Селекции AН, и снова стал директором Института ботаники (1962-1978) и с 1978 года до конца своей жизни заведовал отделением физиологии растений в институте Ботаники. Основная научная деятельность М.Абуталыбова посвящена минеральному питанию, включению химических элементов в организм растений, движению, распространению и повторному использованию исследований. Особое внимание М.Абуталыбов уделял изучению роли макро и микроэлементов в выращивании сельскохозяйственных культур - хлопчатника, пшеницы, картофеля, томатов, клевера и др., а также увеличению их производительности. Выдвигал новые научные идеи, изучая роль таких микроэлементов как кальций, железо, медь, марганец, бор, цинк и др. элементов в жизни растений и в увеличении их производительности, процесса фотосинтеза, изучал роль карбогидратов и обмена аминовых кислот. Впервые в Азербайджане создал лабораторию, которая помогла на высоком уровне проводить лабораторные исследования с радиоактивными изотопами. Также впервые определил, что в отличие от других элементов кальций всегда движется снизу вверх до более молодых органов растения. Научно обосновал, когда и на какой глубине можно вводить фосфор при опытах проводимых с радиоактивным фосфором. Является автором более 300 научных статей, 5 монографий, первого двухтомного учебника на азербайджанском языке "Физиология растений" и "Питание растений минеральными веществами" (1962). наряду с научно-исследовательской работой М.Абуталыбов занимался педагогической деятельностью и сыграл важную роль в подготовке высококвалифицированных биологов в Азербайджане. Под его руководством были подготовлены 55 докторов философии и докторов наук. Был членом главной редакции Азербайджанской Советской Энциклопедии и Совета по проблемам фотосинтеза, растительной физиологии и биохимии АН ССР, членом Координационного совета СССР по «Физиологии и биохимии» и «Проблемам фотосинтеза», и был председателем Проблемного Совета и Азербайджанского отделения Ботанического общества СССР. М.Абуталыбов в 1941-1945 годах во времена Второй мировой войны был награжден медалями "За труд", "За оборону Кавказа" и "За самоотверженный труд". Академик Музаффар Абуталыбов скончался 9 ноября 1984 года. |