Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Ziya Musa oğlu Bünyadov 21 dekabr 1923-cü ildə Astara şəhərində hərbi tərcüməçi ailəsində anadan olmuşdur.
Z.Bünyadov 1946-cı ildə N.Nərimanov adına Moskva Şərqşünaslıq İnstitutuna, 1950-ci ildə isə həmin institutun aspiranturasına daxil olmuşdur. Tələbəlik illərində görkəmli Sovet ərəbşünası prof. Y.A.Belyayev onun müəllimi olmuşdur. 1954-cü ildə Y.A.Belyayevin rəhbərlik etdiyi kafedrada Z.Bünyadov ilk tədqiqat işi olan “Afrikada İtaliya imperializmi” adlı namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1954-cü ildə Z.Bünyadov Bakıya qayıtmış və Azərbaycan EA Tarix İnstitutunda böyük elmi işçi vəzifəsinə qəbul edilmişdir. Z.Bünyadov 1958-1959-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin müəllimi olmuşdur. Z.Bünyadov 1964-1981-ci illərdə Yaxın və Orta Şərq Xalqları İnstitutunun Orta əsrlər tarixi şöbəsinə rəhbərlik etmiş, 1981-1986 və 1988-1990-cı illərdə Azərbaycan EA Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru vəzifəsində işləmişdir. Z.Bünyadov 1964-cü ildə tarix elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almaq üçün “Azərbaycan VII-IX əsrlərdə” mövzusunda dissertasiya müdafiə etmişdir. 1965-ci ildə ona professor elmi adı verilmişdir. 1965-ci ildə çap olunan “Azərbaycan VII-IX əsrlərdə” kitabı Z.Bünyadova Azərbaycanın orta əsrlər tarixi üzrə ciddi tədqiqatçı və mütəxəssis şöhrəti qazandırmışdır. Z.Bünyadov 1967-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. Z.Bünyadov 1978-ci ildə “Azərbaycan Atabəylər dövləti (1136-1225-ci illər)” adlı monoqrafiyasını nəşr etdirmişdir. Əsər 1980-ci ildə elm və texnika sahəsində Azərbaycan Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. Z.Bünyadov 1982-ci ildə Azərbaycan SSR Əməkdar elm xadimi fəxri adını almışdır. Elə həmin ildə türk xalqları tarixinin öyrənilməsində böyük xidmətlərinə görə Türk Tarix Qurumunun müxbir üzvü seçilmişdir. 1986-cı ilin yanvarından 1988-ci ilin mayınadək Z.Bünyadov Azərbaycan SSR EA Şərqşünaslıq İnstitutunun Şərqin orta əsrlər tarixi şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləmişdir. 1988-ci ilin oktyabrında türk xalqları tarixinin öyrənilməsində xidmətlərinə görə Türk Tarix Qurumunun fəxri üzvü, 1990-cı ilin iyununda isə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti seçilmişdir. 1992-ci ilin oktyabrından yenidən Şərqşünaslıq İnstitutuna rəhbərlik etmişdir. Z.Bünyadov 1990-cı ildə “Qurani-Kərim”in tərcüməsinə görə H.Z.Tağıyev adına mükafata, 1993-cü ildə A.A.Bakıxanovun “Gülüstani-İrəm” əsərinin elmi və şərhli nəşrinə görə A.A.Bakıxanov adına mükafata layiq görülmüşdür. Z.Bünyadov 30 namizədlik işinin rəhbəri və məsləhətçisi, 12 doktorluq dissertasiyasının opponenti olmuşdur. Z.Bünyadov 12 noyabr 1995-ci ildə Milli Məclisin deputatı seçilmişdir. AMEA-nın həqiqi üzvü Z.Bünyadov 21 fevral 1997-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. Məzarı Fəxri Xiyabandadır. |

Зия Муса оглы Буниятов - действительный член АН Азербайджана родился 21 декабря 1923 г. в городе Астара в семье военного переводчика. В 1946 г. поступил в Московский институт Востоковедения им. Н.Нариманова, а в 1950 г. - в аспирантуру того же института. В годы студенчества его педагогом был выдающийся советский арабист проф. В.И.Беляев. В 1954 году защитил кандидатскую диссертацию, которая стала его первой исследовательской работой под названием «Империализм Италии в Африке», на кафедре под руководством В.И.Беляева. В 1954 году Б.Буниятов вернулся в Баку и был принят на должность старшего научного сотрудника в Азербайджанском Институте Истории АН. В 1958-1959 гг. работал преподавателем факультета востоковедения Азербайджанского государственного университета. В 1964-1981 гг. возглавлял кафедру "Средневековой истории" Института народов
Ближнего и Среднего Востока, в 1981-1986 гг. и в 1988-1990 гг. работал директором Азербайджанского института востоковедения АН. З.Буниятов защитил диссертацию на тему «Азербайджан в VII-IX вв.», для получения ученой степени доктора исторических наук в 1964 году. В 1965 году ему присвоили ученое звание профессора. Книга «Азербайджан в VII-IХ вв.», опубликованная в 1965 году, заработала Буниятову серьезную популярность исследователя и специалиста по средневековой истории Азербайджана. В 1967 году избран членом-корреспондентом АН Азербайджана. В 1978 г. опубликовал свою монографию под названием "Государство Атабеков в Азербайджане (1136-1225)". В 1980 году удостоен Государственной премии Азербайджана в области науки и техники. В 1982 г. З.Буниятов получил почетное звание Заслуженного деятеля науки Азербайджанской ССР. В том же году избран членом-корреспондентом Турецкого исторического общества за большой вклад в изучении истории тюркских народов. С января 1986 года по май 1988 года З.Буниятов работал заведующим отделением "Средневековой истории Востока" Института востоковедения АН Азербайджанской ССР. В октябре 1988 года являлся заслуженным членом Турецкого исторического общества за вклад в изучении истории тюркских народов, а в июне 1990 года избран вице-президентом АН Азербайджана. С октября 1992 года возглавлял Институт востоковедения. З.Буниятов награжден премией им. Г.З.Тагиева за перевод Корана в 1990 году и премией А.А.Бакиханова в 1993 г. за научное и комментированное издание А.А.Бакиханова «Гулистани-Ирям». З.Буниятов был научным руководителем и советником 30 кандидатских работ и оппонентом 12 докторских диссертаций. 12 ноября 1995 г. З.Буниятов - избран депутатом Милли Меджлиса. Действительный член НАНА З.Буниятов скончался 21 февраля 1997 года в Баку. Был похоронен на Аллее почетного захоронения. |