Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Ziya Musa oğlu Bünyadov 21 dekabr 1923-cü ildə Astara şəhərində hərbi tərcüməçi ailəsində anadan olmuşdur.
Z.Bünyadov 1946-cı ildə N.Nərimanov adına Moskva Şərqşünaslıq İnstitutuna, 1950-ci ildə isə həmin institutun aspiranturasına daxil olmuşdur. Tələbəlik illərində görkəmli Sovet ərəbşünası prof. Y.A.Belyayev onun müəllimi olmuşdur. 1954-cü ildə Y.A.Belyayevin rəhbərlik etdiyi kafedrada Z.Bünyadov ilk tədqiqat işi olan “Afrikada İtaliya imperializmi” adlı namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1954-cü ildə Z.Bünyadov Bakıya qayıtmış və Azərbaycan EA Tarix İnstitutunda böyük elmi işçi vəzifəsinə qəbul edilmişdir. Z.Bünyadov 1958-1959-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin müəllimi olmuşdur. Z.Bünyadov 1964-1981-ci illərdə Yaxın və Orta Şərq Xalqları İnstitutunun Orta əsrlər tarixi şöbəsinə rəhbərlik etmiş, 1981-1986 və 1988-1990-cı illərdə Azərbaycan EA Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru vəzifəsində işləmişdir. Z.Bünyadov 1964-cü ildə tarix elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almaq üçün “Azərbaycan VII-IX əsrlərdə” mövzusunda dissertasiya müdafiə etmişdir. 1965-ci ildə ona professor elmi adı verilmişdir. 1965-ci ildə çap olunan “Azərbaycan VII-IX əsrlərdə” kitabı Z.Bünyadova Azərbaycanın orta əsrlər tarixi üzrə ciddi tədqiqatçı və mütəxəssis şöhrəti qazandırmışdır. Z.Bünyadov 1967-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. Z.Bünyadov 1978-ci ildə “Azərbaycan Atabəylər dövləti (1136-1225-ci illər)” adlı monoqrafiyasını nəşr etdirmişdir. Əsər 1980-ci ildə elm və texnika sahəsində Azərbaycan Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. Z.Bünyadov 1982-ci ildə Azərbaycan SSR Əməkdar elm xadimi fəxri adını almışdır. Elə həmin ildə türk xalqları tarixinin öyrənilməsində böyük xidmətlərinə görə Türk Tarix Qurumunun müxbir üzvü seçilmişdir. 1986-cı ilin yanvarından 1988-ci ilin mayınadək Z.Bünyadov Azərbaycan SSR EA Şərqşünaslıq İnstitutunun Şərqin orta əsrlər tarixi şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləmişdir. 1988-ci ilin oktyabrında türk xalqları tarixinin öyrənilməsində xidmətlərinə görə Türk Tarix Qurumunun fəxri üzvü, 1990-cı ilin iyununda isə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti seçilmişdir. 1992-ci ilin oktyabrından yenidən Şərqşünaslıq İnstitutuna rəhbərlik etmişdir. Z.Bünyadov 1990-cı ildə “Qurani-Kərim”in tərcüməsinə görə H.Z.Tağıyev adına mükafata, 1993-cü ildə A.A.Bakıxanovun “Gülüstani-İrəm” əsərinin elmi və şərhli nəşrinə görə A.A.Bakıxanov adına mükafata layiq görülmüşdür. Z.Bünyadov 30 namizədlik işinin rəhbəri və məsləhətçisi, 12 doktorluq dissertasiyasının opponenti olmuşdur. Z.Bünyadov 12 noyabr 1995-ci ildə Milli Məclisin deputatı seçilmişdir. AMEA-nın həqiqi üzvü Z.Bünyadov 21 fevral 1997-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. Məzarı Fəxri Xiyabandadır. |

Active member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Ziya Musa oghlu Bunyadov, was born on December 21, 1923 in Astara, in a family of military interpreter.
Z.Bunyadov entered the Moscow Institute of Oriental Studies named after N.Narimanov in 1946 and he entered postgraduate study at the same institute in 1950. Prominent Soviet arabist prof. Y.A.Belyayev was his teacher in the years of his education. In 1954, Z.Bunyadov defended his dissertation entitled "The Imperialism of Italy in Africa", which was the first research work in the department led by Y.A.Belyayev. In 1954 Z.Bunyadov returned to Baku and was admitted to the post of senior scientific worker at Azerbaijan AS History Institute. Z.Bunyadov was a lecturer at the Faculty of Oriental Studies of the Azerbaijan State University in 1958-1959. Z.Bunyadov headed the Medieval History Department of the Near and Middle East People`s Institute in 1964-1981 and worked as director of the Azerbaijan AS Oriental Studies Institute in 1981-1986 and 1988-1990. Z.Bunyadov defended his dissertation on "Azerbaijan in VII-IX centuries" to get a scientific degree of Doctor of Historical Sciences in 1964. In 1965 he received a professor's title. The book "Azerbaijan in VII-IX centuries", published in 1965, has earned a serious researcher and specialist fame in Azerbaijan's medieval history to Z.Bunyadov. Z.Bunyadov was elected as Corresponding Member of the Azerbaijan Academy of Sciences in 1967. He published the monograph " Azerbaijan Sate of Atabeys (1136-1225)" in 1978.In 1980, the work was awarded the Azerbaijan State Prize in Science and Technology. Z.Bunyadov was awarded the honorary title of Honored Scientist of the Azerbaijan USSR in 1982. In the same year, he was elected as a corresponding member of the Turkish Historical Society for his great contribution to studying the history of Turkish nations. From January 1986 to May 1988, Z.Bunyadov worked as the head of the Middle Age History of the East Department of the Oriental studies İnstitute of Azerbaijan USSR AS. Z.Bunyadov was awarded the prize named after H.Z.Taghiyev in "Translation of the Holy Quran" in 1990 and A.A.Bakikhanov in 1993, for scientific and commentary publication of Gulistani-Iram by A.Bakikhanov. Z.Bunyadov was the head and advisor of 30 candidate works and 12 opponents of his doctoral dissertation. Z.Bunyadov was elected to the deputy of Milli Mejlis on November 12, 1995. Active member of ANAS Z.Bunyadov died on February 21, 1997 in Baku. His tomb is in Honor Alley. |