Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Məmməd Arif Məhərrəm oğlu Dadaşzadə 1904-cü il iyunun 10-da Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
Bakı Xalq Maarifi İnstitutunda oxumuş və ADU-nun Şərq fakültəsini bitirmiş (1920-1925), Moskvada Sovet Şərq Xalqları Elmi Tədqiqat İnstitutunun aspirantı olmuşdur (1925-1928). Filologiya üzrə namizədlik (1944), doktorluq (1954) dissertasiyaları müdafiə etmiş, professor (1955) elmi adını almışdır. AEA-nın müxbir üzvü (1955) və həqiqi üzvü (1958) seçilmişdir. Azərbaycan Pedaqoji İnstitutu Rus ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi, dosenti işləmiş, ADU-nun Rus ədəbiyyatı kafedrasının müdiri olmuş (1932-1938), SSRİ EA Azərbaycan filialının Ədəbiyyat və Dil İnstitutunun baş elmi işçisi (1938-1939), direktoru (1939-1950, 1957-1959), «Vətən uğrunda» jurnalının redaktoru (1941-1945), Azərbaycan Maarif nazirinin müavini (1946) vəzifələrində çalışmışdır. Azərbaycan EA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi (1959), sonra AEA-nın vitse-prezidenti (1960-1975) olmuşdur. Azərbaycan EA Rəyasət Heyəti nəzdində Terminologiya Komitəsinin sədri (1957-1975), Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri (1963-1967) olmuşdur. M.Arifin yüksək elmi-nəzəri fəaliyyəti, problematika aktuallığına diqqəti, elmi obyektivlik hissi Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığını və tənqidini keyfiyyətcə yeni mərhələyə qaldırmışdır. Ədəbiyyatımızın müxtəlif mərhələlərini tədqiq edib sistemli şəkildə öyrənən, ədəbi əlaqələr sahəsində böyük xidmətlər göstərən, mühüm nəzəri və metodoloji problemlərin elmi həllini verən, tənqidin nəzəri əsaslarını hazırlayan M.Arif mütəfəkkir alim və nəzəriyyəçi olmuşdur. O, ilk dəfə «Azərbaycan sovet ədəbiyyatı tarixi»ni yazmışdır (1944). Alimin «Cəfər Cabbarlının yaradıcılıq yolu» (1956) və «Səməd Vurğunun dramaturgiyası» (1964) monoqrafiyaları, «Azərbaycan xalqının ədəbiyyatı» (1958), «Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi» (1972) və s. kitabları milli ədəbiyyatşünaslığımızın fundamental əsərlərindəndir. İkicildlik «Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi» (1943-1944), üçcildlik «Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi» (1957-1960), «Azərbaycan sovet ədəbiyyatı tarixi oçerkləri» (1963), ikicildlik «Azərbaycan sovet ədəbiyyatı tarixi» (1967) kimi nəşrlərin yaranması bilavasitə M.Arifin adı, elmi fəaliyyəti ilə bağlıdır. Alimin bir sıra əsərləri xarici dillərə tərcümə edilmişdir. M.Arif keçmiş SSRİ Elmlər Akademiyasının «Müasir dövrdə dünya ədəbiyyatının inkişaf qanunauyğunluqları» kompleks problemi üzrə Elmi Şuranın, doqquzcildlik «Qısa ədəbiyyat ensiklopediyası»nın redaksiya heyətinin, altıcildlik «Çoxmillətli sovet ədəbiyyatı tarixi» nəşrinin baş redaksiya heyətinin üzvü olmuş, həm də bu əsərlərin hazırlanmasında müəllif kimi yaxından iştirak etmişdir. Əməkdar elm xadimi (1960), Azərbaycan Dövlət Mükafatı laureatı (1974) adına layiq görülmüş, «Lenin» ordeni (1971), iki dəfə «Qırmızı Əmək Bayrağı» ordeni (1939,1964), «Oktyabr inqilabı» ordeni (1974) və medallarla təltif olunmuşdur. Akademik Məmməd Arif Dadaşzadə 1975-ci ildə Bakıda vəfat etmiş və Fəxri Xiyabanda dəfn edilmişdir. |

Действительный член Национальной академии наук Азербайджана Мамед Ариф Магеррам оглы Дадашзаде родился 10 июня 1904 года в Баку.
Окончив Бакинский институт народного просвещения, он учился на Вочточном факультете АГУ (1920-1925), а в 1925-1928 был аспирантом в Советском институте научных исследований восточных народов. В 1944 году защитил кандидатскую по филологии, в 1954 году докторскую диссертацию, в 1955 году получил звание профессора. В 1955 году также был избран членом корреспондентом АНА, а в 1958 году ее действительным членом. Был главным преподавателем Кафедры русской литературы Азербайджанского педагогического института, доцент, заведующий кафедрой Азербайджанского государственного педагогического института в 1932-1939 гг., главный научный работник Института языка и литературы Азербайджанского филиала АН СССР в 1938-1945 гг., директором института в 1939-1950, 1957-1959, редактор журнала «За родину» в 1941-1945, заместитель министра просвещения Азербайджана в 1946 году. академик-секретарь Отделения общественных наук Академии наук Азербайджанской ССР в 1959 году, вице-президент Академии наук Азербайджанской ССР в 1960-1975 гг. председатель Терминологического комитета при Президиуме Академии наук Азербайджанской ССР в 1957-1975, председатель Верховного Совета Азербайджанской ССР в 1963-1967 гг. Высокая научно-теоретическая деятельность М. Арифа, внимание к актуальности к проблематике, его чувство научной объективности подняли азербайджанское литературоведение и литературную критику на новый уровень. Великий учёный и теоретик М. Ариф исследовав различные этапы нашей литературы, выучил её в систематическом виде, имел большие заслуги в литературных связях, дал научное решение важных теоретических и методологических проблем, подготовил основу теоретической критики. Он впервые написал «Историю советской литературы Азербайджана» в 1944 году. Монографии учёного «Творчество Джафара Джаббарлы» (1956), «Драматургия Самеда Вургуна» (1964), книги «Литература азербайджанского народа» (1958), «История литературы Азербайджана» (1972) являются фундаментальными произведениями национально литературоведения. Его такие издания как двухтомник «История литературы Азербайджана» (1943-1944), трёхтомник «История литературы Азербайджана» (1957-1960), «Исторические очерки азербайджанской советской литературы» (1963), двухтомник «История советской литературы Азербайджана» (1967) – напрямую связаны с научной деятельностью и именем М. Арифа. Ряд работ учёного переведены на иностранные языки. М. Ариф является членом Учёного совета по комплексным проблемам бывшего Советского Союза в области «Соответствие законам развития мировой литературы в современном периоде», членом редакции девятитомника «Краткая энциклопедия литературы», член главной редакции шеститомного издания «История многонациональной советской литературы», кроме члена редакции он также был автором в подготовки этих изданий. Был удостоен имени Заслуженного деятеля наук (1960), лауреатом Азербайджанской государственной награды (1974), награждён орденом «Ленина» (1971), два раза орденом «Красным флагом труда» (1939, 1964), орденом «Октябрьская революция» (1974) и различными медалями. Академик Мамед Ариф Дадашзаде скончался в 1975 году в Баку. |