Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Məmməd Arif Məhərrəm oğlu Dadaşzadə 1904-cü il iyunun 10-da Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
Bakı Xalq Maarifi İnstitutunda oxumuş və ADU-nun Şərq fakültəsini bitirmiş (1920-1925), Moskvada Sovet Şərq Xalqları Elmi Tədqiqat İnstitutunun aspirantı olmuşdur (1925-1928). Filologiya üzrə namizədlik (1944), doktorluq (1954) dissertasiyaları müdafiə etmiş, professor (1955) elmi adını almışdır. AEA-nın müxbir üzvü (1955) və həqiqi üzvü (1958) seçilmişdir. Azərbaycan Pedaqoji İnstitutu Rus ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi, dosenti işləmiş, ADU-nun Rus ədəbiyyatı kafedrasının müdiri olmuş (1932-1938), SSRİ EA Azərbaycan filialının Ədəbiyyat və Dil İnstitutunun baş elmi işçisi (1938-1939), direktoru (1939-1950, 1957-1959), «Vətən uğrunda» jurnalının redaktoru (1941-1945), Azərbaycan Maarif nazirinin müavini (1946) vəzifələrində çalışmışdır. Azərbaycan EA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi (1959), sonra AEA-nın vitse-prezidenti (1960-1975) olmuşdur. Azərbaycan EA Rəyasət Heyəti nəzdində Terminologiya Komitəsinin sədri (1957-1975), Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri (1963-1967) olmuşdur. M.Arifin yüksək elmi-nəzəri fəaliyyəti, problematika aktuallığına diqqəti, elmi obyektivlik hissi Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığını və tənqidini keyfiyyətcə yeni mərhələyə qaldırmışdır. Ədəbiyyatımızın müxtəlif mərhələlərini tədqiq edib sistemli şəkildə öyrənən, ədəbi əlaqələr sahəsində böyük xidmətlər göstərən, mühüm nəzəri və metodoloji problemlərin elmi həllini verən, tənqidin nəzəri əsaslarını hazırlayan M.Arif mütəfəkkir alim və nəzəriyyəçi olmuşdur. O, ilk dəfə «Azərbaycan sovet ədəbiyyatı tarixi»ni yazmışdır (1944). Alimin «Cəfər Cabbarlının yaradıcılıq yolu» (1956) və «Səməd Vurğunun dramaturgiyası» (1964) monoqrafiyaları, «Azərbaycan xalqının ədəbiyyatı» (1958), «Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi» (1972) və s. kitabları milli ədəbiyyatşünaslığımızın fundamental əsərlərindəndir. İkicildlik «Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi» (1943-1944), üçcildlik «Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi» (1957-1960), «Azərbaycan sovet ədəbiyyatı tarixi oçerkləri» (1963), ikicildlik «Azərbaycan sovet ədəbiyyatı tarixi» (1967) kimi nəşrlərin yaranması bilavasitə M.Arifin adı, elmi fəaliyyəti ilə bağlıdır. Alimin bir sıra əsərləri xarici dillərə tərcümə edilmişdir. M.Arif keçmiş SSRİ Elmlər Akademiyasının «Müasir dövrdə dünya ədəbiyyatının inkişaf qanunauyğunluqları» kompleks problemi üzrə Elmi Şuranın, doqquzcildlik «Qısa ədəbiyyat ensiklopediyası»nın redaksiya heyətinin, altıcildlik «Çoxmillətli sovet ədəbiyyatı tarixi» nəşrinin baş redaksiya heyətinin üzvü olmuş, həm də bu əsərlərin hazırlanmasında müəllif kimi yaxından iştirak etmişdir. Əməkdar elm xadimi (1960), Azərbaycan Dövlət Mükafatı laureatı (1974) adına layiq görülmüş, «Lenin» ordeni (1971), iki dəfə «Qırmızı Əmək Bayrağı» ordeni (1939,1964), «Oktyabr inqilabı» ordeni (1974) və medallarla təltif olunmuşdur. Akademik Məmməd Arif Dadaşzadə 1975-ci ildə Bakıda vəfat etmiş və Fəxri Xiyabanda dəfn edilmişdir. |

Active member of the Azerbaijan National Academy of Sciences Mammad Arif Maharram oglu Dadashzadeh was born on June 10, 1904 in Baku.
He graduated from the Baku State Institute of Public Education and Eastern faculty of ASU (1920-1925).He was a post-graduate student at the Soviet-East People's Scientific Research Institute in Moscow (1925-1928). He defended his Ph.D.(1944), doctor (1954) dissertations, became professor (1955). He was elected corresponding member of AAS (1955) and an active member (1958). He worked as a senior lecturer, assistant professor of the Russian Literature department of the Azerbaijan Pedagogical Institute, head of the department of Russian Literature of ASU (1932-1938), senior research fellow at the Institute of Literature and Language of the USSR AS’s Azerbaijan branch (1938-1939), director (1939-1950, 1957) ,editor-in-chief of "For the Fatherland" (1941-1945), Deputy Minister of Education of Azerbaijan (1946). Academician-Secretary of the Social Sciences Department of Azerbaijan AS (1959), then Vice President of the AAS (1960-1975). Chairman of the Terminology Committee under the Presidium of the Azerbaijan AS (1957-1975), Chairman of the Supreme Soviet of the Republic of Azerbaijan (1963-1967). M.Arif's high scientific-theoretical activity, the sense of scientific objectivity have raised Azerbaijani literary and criticism to a qualitatively new level. M.Arif was a scientist and theorist, who investigated and systematically studied various stages of our literature, provided great services in the field of literary relations, scientifically solved important theoretical and methodological problems, developed the theoretical foundations of criticism. For the first time he wrote "History of Soviet Literature in Azerbaijan" (1944). The scientist's monographs "Jafar Jabbarly's creative way" (1956) and "Samad Vurgun's drama" (1964), "Literature of the Azerbaijani people" (1958), "History of Azerbaijan literature" (1972) are one of the fundamental works of our national literary criticism. The publication of two-volume "History of Azerbaijani Literature" (1943-1944), three-volume "History of Azerbaijan Literature" (1957-1960), "Azerbaijan Historical essays of Soviet Literature" (1963), "Azerbaijani Soviet Literature History" (1967) is related to the name of M.Arif and his scientific activity. M.Arif was a member of the Scientific Council on the Complex Problems of “Development of World Literature in the Contemporary Age” of the USSR Academy of Sciences, within editorial board of the 9th edition of the Literature Encyclopedia, and the editorial staff of the six-volume "Multinational Soviet Literature History" as an author. He was awarded with medals such as Honored Scientist (1960), laureate of the Azerbaijan State Prize (1974), Lenin Order (1971), twice the Red Banner Order (1939-1964), October Revolution Order (1974) . Academician Mammad Arif Dadashzadeh died in Baku in 1975 and was buried in the Alley of Honor. (1904-1975) |