H.Əliyev 1907-ci il dekabrın 15-də Ermənistanın Sisyan rayonunun Comərdli kəndində anadan olmuşdur. 1932-ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunu bitirmişdir. İkinci Dünya müharibəsində iştirak etmişdir.
H.Əliyev 1944-cü ildə aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, 1965-ci ildə aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini almış, 1952-ci ildə isə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) həqiqi üzvü seçilmişdir. H.Əliyev əmək fəaliyyətinə fəhləlikdən başlamış, müəllim, Şirvan Zona-Təcrübə stansiyasının direktoru, SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Filialında Coğrafiya Bölməsinin rəhbəri olmuş, AEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AEA Botanika İnstitutunun direktoru, Azərbaycan KP MK-nın katibi və respublika Kənd Təsərrüfatı nazirinin birinci müavini vəzifələrində işləmişdir. H.Əliyev AEA-nın akademik-katibi, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda “Meşə torpaqlarının coğrafiyası” şöbəsinin rəhbəri, 1968-1987-ci illərdə AEA Coğrafiya İnstitutunun direktoru, 1987-ci ildən ömrünün sonuna kimi isə direktorun məsləhətçisi olmuşdur. H.Əliyevin əsas tədqiqat sahəsi meşə torpaqlarının coğrafiyası, respublika torpaq xəritələrinin hazırlanması, ekoloji problemlərin həlli, quru meliorasiyanın inkişafı və Azərbaycan Respublikasının bioloji, ekoloji problemlərinin beynəlxalq aləmdə təbliğ edilməsi olmuşdur. Alim meşəçilik elminin inkişafına geniş yer vermiş, Azərbaycanda 40 min hektardan artıq meşə altından çıxmış torpaqlardan daha səmərəli istifadə etməyin yollarını müəyyənləşdirmişdir. İlk dəfə dağ yamaclarında az istifadəli torpaqlarda quru fitomeliorasiya işlərinin həyata keçirilməsinin elmi təşkilini uzun illər araşdırmış, ömrünün sonuna qədər həmin tədqiqatları davam etdirmişdir. H.Əliyev 6 monoqrafiya, 13 kitab, 300-dən çox elmi, 189 elmi-kütləvi məqalənin müəllifi, 50-dən çox xəritənin həmmüəllifi və redaktoru olmuşdur. H.Əliyev öz elmi fəaliyyəti dövründə Afrika, Asiya, Amerika, Avstraliya qitələrində, o cümlədən, Yunanıstan, ABŞ, Kanada, Rumıniya, İsveçrə, Macarıstan, Yaponiya, keçmiş Qərbi Almaniya və s. ölkələrdə keçirilən elmi konqreslərdə, simpoziumlarda iştirak etmişdir. H.Əliyevin rəhbərliyi ilə 5 elmlər doktoru, 20-dən artıq fəlsəfə doktoru yetişdirilmişdir. H.Əliyev «Azərbaycan təbiəti» jurnalının yaradıcısı və baş redaktoru, coğrafiya üzrə bir sıra problemlər üzrə elmi şuraların üzvü, Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyətinin, Təbiəti Mühafizə Cəmiyyətinin prezidenti, Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası Baş redaksiya heyətinin üzvü olmuşdur. H.Əliyev elmdə xidmətlərinə və ictimai-siyasi fəaliyyətinə görə «Lenin» ordeni, «Qırmızı Əmək Bayrağı» ordeni, «Şərəf nişanı» ordeni, “Oktyabr inqilabı” ordeni, Vavilov adına qızıl medal və b. yüksək dövlət mükafatlarına layiq görülmüş, bir neçə çağırış Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinə deputat seçilmişdir. 1974-cü ildə elmdə xidmətlərinə görə ona Respublikanın Əməkdar elm xadimi adı verilmiş, 1978-ci ildə təbiətin mühafizəsi və Azərbaycanın təbii ehtiyatlarından səmərəli istifadə üzrə kompleks işlərinə görə Respublika Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. Akademik Həsən Əliyev 1993-cü ildə Bakıda vəfat etmiş, Fəxri Xiyabanda dəfn edilmişdir. |

Г.Алиев родился 15 декабря 1907 года, в селе Джомардли Сисианского района Армянcкой СССР. В 1932 г. окончил Азербайджанский институт сельского хозяйства. Участвовал во Второй мировой войне. Г.Алиев в 1944 г. был доктором философии аграрных наук, а в 1965 г. доктором аграрных наук, а в 1952 г. избран действительным членом АН Азербайджанской Республики.
Г.Алиев начал свою трудовую деятельность в качестве рабочего, учителя, директора Ширванской опытной станции, руководителя отделения географии Академии наук Азербайджанской ССР, заместителя директора по научным работам Института землеведения и агрохимии, директора Института Ботаники АН Азербайджана, секретаря ЦК КП Азербайджана и первого заместителя министра сельского хозяйства Республики. Г.Алиев был академиком-секретарем АН Азербайджана, руководителем отделения "География лесных почв" Института землеведения и агрохимии, в 1968-1987 гг. директором Института географии АН Азербайджана, а с 1987 г. и до конца своей жизни советником директора. Главной областью исследований Г.Алиева были география лесных земель, подготовка карт земель республики, решение экологических проблем, развитие сухой мелиорации и распространение биологических, экологических проблем Азербайджанской Республики на международной арене. Ученый сделал многое для развития науки лесоводства и определил способы более эффективного использования 40 000 гектаров подземной почвы леса в Азербайджане. Впервые, за долгие годы исследовал мало использованные земли горных склонов, воплощая в жизнь работы сухих фитомелиораций, и до конца своей жизни продолжал эти исследования. Г.Алиев являлся автором 6 монографий, 13 книг, более 300 научных работ, автором 189 научно-популярных статей, соавтором и редактором более 50 карт. Г.Алиев во времена своей научной деятельности участвовал в конгрессах и симпозиумах в таких континентах, как Африка, Азия, Америка, Австралия, а также, в таких странах, как Греция, США, Канада, Румыния, Швеция, Венгрия, Япония, бывшая Западная Германия и др. Под руководством Г.Алиева были подготовлены 5 докторов наук, более 20 докторов философии. Являлся создателем и главным редактором журнала «Природа Азербайджана», членом нескольких научных советов по географии, президентом Азербайджанского географического общества и общества охраны природы, членом главной редакционной коллегии Азербайджанской Советской Энциклопедии. Г.Алиев награжден орденом «Ленина» за заслуги в области науки и общественно-политической деятельности, орденом «Красного Трудового Знамени», орденом «Знак Почета», орденом «Октябрьской революции», золотой медалью им. Вавилова и др., а также награжден высокими государственными наградами, и был избран депутатом нескольких созывов в Верховный Совет Азербайджанской Республики. В 1974 г. ему было присвоено звание Заслуженного деятеля науки, в 1978 г. удостоен Государственной премии за комплексные работы в эффективном использовании природных ресурсов Азербайджана и охраны природы. Академик Гасан Алиев скончался в 1993 году и похоронен на Аллее почетного захоронения. |