Əliyeva Zərifə Əziz qızı 1923-cü il aprelin 28-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Şahtaxtı kəndində anadan olmuşdur. 1942-ci ildə Bakıda orta məktəbi əla qiymətlərlə, 1947-ci ildə isə Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun Müalicə-profilaktika fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1947-1949-cu illərdə Ümumittifaq Mərkəzi Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunda (Moskva) diplomdan sonrakı hazırlıq fəaliyyəti nəticəsində oftalmologiya ixtisası üzrə mütəxəssis kimi təkmilləşmişdir.
Z.Əliyeva fəlsəfə doktoru (1959), M.Helmholts adına Elmi Tədqiqat Göz Xəstəlikləri İnstitutunda (Moskva) elmlər doktoru (1976) dissertasiyalarını müdafiə etmiş, professor elmi adını almış (1977), Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir (1983). Z.Əliyeva Elmi Tədqiqat Göz Xəstəlikləri İnstitutunda elmi işçi (1949), böyük elmi işçi (1960-1967), sonralar Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun Göz xəstəlikləri kafedrasının müdiri vəzifələrində çalışmışdır (1967-1985). Z.Əliyevanın təşəbbüsü ilə 1979-cu ildə Fiziologiya İnstitutunun Bakı Məişət kondisionerləri zavodu nəzdində işçilərin görmə orqanının fiziologiyası və professional patologiyasının problemi ilə məşğul olan ilk ixtisaslaşmış laboratoriyası təşkil edilmişdir. Eksperimental tədqiqatlar nəticəsində istehsalatda aşağıintensivli zərərli maddələrin görmə orqanına təsirinin mühüm qanunauyğunluqları alim tərəfindən aşkar olunmuşdur. Z.Əliyevanın oftalmologiya sahəsində çoxşaxəli elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini traxoma xəstəliyinin klinikası, görmə orqanının fiziologiyası və peşə xəstəliklərinin təsiri nəticəsində baş verən göz patologiyalarının profilaktikası, diaqnostikası və müalicəsi, kimya sənayesi müəssisələrinin işçilərində görmə orqanının vəziyyəti, herpetik göz xəstəlikləri, ağır virus konyunktivitləri, gözün hidrodinamik sisteminin fizioloji-anatomik xarakteristikası, göz sulanmasının müasir cərrahiyyə üsulları ilə müalicəsi, şəkərli diabet zamanı göz xəstəlikləri, terapevtik oftalmologiya, iridodiaqnostikanın əsasları, qlaukoma problemləri və s. təşkil etmişdir. Z.Əliyeva 150-yə yaxın elmi əsərin, 12 monoqrafiyanın, dərslik və dərs vəsaitlərinin, 1 ixtira, 12 səmərələşdirici təklifin müəllifi və həmmüəllifi olmuşdur. Z.Əliyeva onlarca elmlər doktoru və fəlsəfə doktorunun elmi rəhbəri və məsləhətçisi olmuşdur. Çox sayda beynəlxalq qurultay, konqres, simpoziumlarda iştirak etmiş akademik Z.Əliyevanın təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Bakıda ilk dəfə Ümumittifaq Oftalmoloqlar Cəmiyyəti İdarə Heyətinin Plenumu yüksək səviyyədə keçirilmişdir (1977). Z.Əliyeva SSRİ Sülhü Müdafiə Komitəsinin üzvü, Azərbaycan Sülhü Müdafiə Komitəsinin sədr müavini, SSRİ Oftalmoloqlar Elmi Cəmiyyəti İdarə Heyətinin, “Oftalmologiya xəbərləri” jurnalının (Moskva) redaksiya heyətinin, respublika “Bilik” Cəmiyyəti İdarə heyətinin üzvü olmuşdur. Z.Əliyeva SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının “Akademik M.Averbax” mükafatı ilə təltif olunan (1981) ilk qadın alim olmuş, Əməkdar elm xadimi fəxri adına (1982) layiq görülmüş, “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni (1982) ilə təltif olunmuşdur. AR Səhiyyə Nazirliyinin Milli Oftalmologiya Mərkəzi akademik Z.Əliyevanın adını daşıyır, Bakı şəhərində mərkəzi küçələrdən birinə alimin adı verilmişdir. Akafemik Zərifə Əliyeva 1985-ci il aprelin 15-də Moskva şəhərində vəfat etmiş, 1994-cü ildə cənazəsi Bakıya gətirilərək Fəxri Xiyabanda dəfn olunmuşdur. |

Aliyeva Zarifa Aziz gizi was born on April 28, 1923 in Shahtakhti village of Sharur region of Nakhchivan Autonomous Republic. In 1942, she graduated from secondary school in Baku with excellent marks, and in 1947 she graduated from the Preventive-Medicine faculty of the Azerbaijan State Medical Institute with honors. In 1947-1949 she was improved herself as a specialist in ophthalmology as a trainer in the All-Union Center for Doctors Improvement (Moscow).
Z.Aliyeva received PhD degree (1959), then she defended her dissertation in the M.Helmholts Scientific Research Institute of Eye Diseases (Moscow), doctor of sciences (1976) and received professor degree (1977). She was elected as an active member of ANAS (1983). Z.Aliyeva worked at the Scientific Research Institute of Eye Diseases (1949), senior researcher (1960-1967), and then head of the Eye Diseases Department of the Azerbaijan State Doctors Improvement Institute (1967-1985). At the initiative of Z. Aliyeva, in 1979, for the first time established specialized laboratory at the Baku Household Air Conditioning Plant of the Institute of Physiology. As a result of experimental studies, the scientist discovered the important legal effect of low-toxic harmful substances in the production organism. The main direction of multidimensional scientific activity of Z. Aliyeva in the field of ophthalmology is the diagnostics and treatment of eye pathologies as a result of the tracheal disease, physiology of the visual acuity and the condition of the organs of the chemical industry, herpetic eye diseases, severe viral conjunctivitis, physiologic-anatomical characteristic of the system, treatment of eye irrigation by modern surgical methods, eye diseases during diabetes, therapeutic ophthalmology, basics of iridodiagnostics, glaucoma problems, etc. Z. Aliyeva has authored and co-authored about 150 scientific works, 12 monographs, textbooks , an invention, 12 rationalization proposals. Z.Aliyeva was the scientific supervisor and consultant of dozens of doctors of sciences and PhDs. For the first time in Baku, the plenary meeting of the All-Union Ophthalmologists Society was held at the highest level (1977), initiated and organized by academician Z.Aliyeva, who participated in numerous international congresses and symposiums. Z.Aliyeva was a member of the Committee on Defense of the USSR, Deputy Chairman of the Committee on Defense of the Azerbaijan Peace Committee, the Board of the Scientific Society of Ophthalmologists of the USSR, editorial board of the magazine "Ophthalmology News" (Moscow). Z.Aliyeva was the first female scientist of the Academy of Medical Sciences of the USSR awarded with the "Academician M.Averbach" (1981) and was awarded the honorary title (1982) and the Order of the Red Banner (1982). The National Ophthalmology Center of the Ministry of Health is named after academician Z. Aliyeva, and one of the central streets is named after the scientist in Baku. Academician Zarifa Aliyeva died on April 15, 1985 in Moscow, in 1994 her funeral was brought to Baku and buried in the Alley of Honor. (1923-1985) |