Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Üzeyir Əbdülhüseyn oğlu Hacıbəyli 18 sentyabr 1885-ci ildə Şuşa qəzasının Ağcabədi kəndində anadan olmuşdur. Görkəmli bəstəkar müasir Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin və milli operanın banisi olmuşdur.
Ü.Hacıbəyli ilk təhsilini 1897-1899-cu illərdə Şuşanın ikiillik rus-tatar məktəbində almıs, 1899-1904-cü illərdə Zaqafqaziya (Qori) Müəllimlər Seminariyasında təhsilini davam etdirmişdir. 1904-1905-ci illərdə Cəbrayıl qəzasının Hadrut kənd məktəbində müəllim işləmiş, burada rus dili, hesab, tarix və musiqidən dərs demişdir. 1905-ci ildə Bakıya köçmüş, ədəbi-publisistik fəaliyyətə başlamışdır. Ü.Hacıbəylinin 1908-ci il yanvarın 12-də Bakıda Hacı Zeynalabdin Tağıyevin teatrında göstərilən «Leyli və Məcnun» operası ilə təkcə Azərbaycanda deyil, bütün müsəlman Şərqində opera sənətinin əsası qoyulmuşdur. 1919-cu ildə «Azərbaycan» qəzetinin redaktoru vəzifəsinə təyin olunmuş və 1920-ci il aprelin 28-dək bu vəzifədə çalışmışdır. 1920-ci ildə Ü.Hacıbəyli xalq konservatoriyasının açılması və musiqi məktəblərinin yenidən təşkil edilməsi haqqında Xalq maarif komissarına məruzə təqdim etmişdir. Həmin məruzədə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının yaradılması proqramı da yer almışdır. 1937-ci ilin 30 aprelində Bakıda «Koroğlu» operasının ilk tamaşası olmuşdur. 1940-cı ildə P.İ.Çaykovski adına Moskva Dövlət Konservatoriyasında «Azərbaycan xalq musiqisinin əsasları» mövzusunda məruzə etmiş, professor adı almışdır. 1944-cü ilin dekabrında Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinə Ü.Hacıbəylinin adı verilmişdir. 1945-də bəstəkarın «Azərbaycan xalq musiqisinin əsasları» monoqrafiyası nəşr olunmuş, 1946-da «Arşın mal alan» kinofilminin musiqisinin müəllifi kimi Stalin mükafatına layiq görülmüşdür. Dahi bəstəkar, görkəmli dramaturq, publisist, pedaqoq, bütöv musiqi-estetik konsepsiya yaratmış böyük nəzəriyyəçi Ü.Hacıbəylinin yaradıcılıq yolu Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişaf tarixinin mühüm dövrünü əks etdirir. Ü.Hacıbəyli Azərbaycanın Dövlət himninin müəllifidir. Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri vəzifəsində çalışmış (1938-1948), Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının professoru və rektoru olmuş (1928-1929, 1939-1948), Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Azərbaycan İncəsənət Tarixi İnstitutuna rəhbərlik etmiş (1945-1948), AEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir (1945). Azərbaycanın Əməkdar incəsənət xadimi (1935), SSRİ Xalq artisti (1938), Stalin Mükafatı laureatı (1941), «Lenin» ordeni və «Qırmızı Əmək Bayrağı» ordeni ilə təltif edilmişdir. Ü.Hacıbəylinin ölümündən sonra Azərbaycan Dövlət Konservatoriyası, Bakı küçələrindən biri onun adını daşıyır. Bakıda abidəsi ucaldılmış, Şuşada (1959) və Bakıda (1975) Ev muzeyləri açılmışdır. Dahi bəstəkarın doğum günü Ümummilli lider Heydər Əliyevin Sərəncamı ilə ölkəmizdə “Musiqi günü” kimi qeyd olunur. Ü.Hacıbəyli 1948-ci il noyabrın 23-də Bakıda vəfat etmiş, I Fəxri xiyabanda dəfn edilmişdir. |

Действительный член Национальной академии наук Азербайджана Гаджибейли Узеир Абдульгусейн оглы родился 18 сентября 1885 г. в селении Агджабеди Шушинского уезда. Видный композитор, основоположник современного профессионального музыкального искусства Азербайджана и национальной оперы начальное образование получил в двухлетней русско-татарской школе в Шуше (1897-1899), в 1899-1904 гг. продолжил образование в Закавказской (Гори) учительской семинарии. В 1904-1905 гг. работал учителем в сельской школе Гадрута Джебраилского уезда, где преподавал уроки русского языка, истории и музыки. В 1905 г. переселился в Баку, начал литературно-публицистическую деятельность.
В 1908 г. 12 января впервые в Баку в театре Гаджи Зейналабдина Тагиева была поставлена опера «Лейли и Меджнун», которая заложила основу оперного искусства не только в Азербайджане, но и на всем мусульманском Востоке. В 1919 г. У. Гаджибейли был назначен на должность редактора газеты «Азербайджан» и работал на этой должности до 28 апреля 1920 г. В 1920 г. композитор представил в Народный комиссариат просвещения Азербайджанской ССР доклад о необходимости открытия народной консерватории и музыкальных школ. В этом докладе также имела место программа создания Азербайджанской государственной консерватории. 30 апреля 1937 г. состоялась премьера оперы «Кероглы в Баку. В 1940 г. в Московской государственной консерватории имени П.И.Чайковского композитор выступил с докладом «Основы азербайджанской народной музыки», получил звание профессора. В декабре 1944 г. Азербайджанскому государственному симфоническому оркестру было дано имя У.Гаджибейли. В 1945 г. издана монография «Основы азербайджанской народной музыки», а в 1946 г. композитор за музыку к кинофильму «Аршин мал алан» был удостоен Сталинской премии. Творческий путь великого композитора, видного драматурга, публициста, педагога, создавшего музыкально-эстетическую концепцию теоретика Узеира Гаджибейли, отражает важный период истории развития азербайджанской музыкальной культуры. У. Гаджибейли – автор государственного гимна Азербайджана. Занимал должность председателя Союза композиторов Азербайджана (1938-1948), профессора и ректора Азербайджанской государственной консерватории (1928-1929, 1939-1948). У. Гаджибейли руководил Институтом истории искусства Академии наук Азербайджанской ССР (1945-1948), был избран действительным членом АНА (1945). Композитор получил почетные звания «Заслуженный деятель искусства Азербайджана» (1935), «Народный артист СССР» (1938), лауреата Сталинской премии (1941), а также был награжден орденом Ленина и Трудового Красного Знамени. После смерти У.Гаджибейли Азербайджанской государственной консерватории было дано имя композитора. Также одна из улиц города Баку носит его имя. В Баку установлен памятник композитору, открыты Дома-музеи в Шуше (1959) и в Баку (1975). Согласно указу общенационального лидера Гейдара Алиева день рождение великого композитора в стране отмечается как День национальной музыки. У. Гаджибейли скончался 23 ноября 1948 года в Баку, похоронен в I Аллее почетного захоронения. |