Quliyev Ələddin Musa oğlu 1927-ci il iyulun 30-da Gəncə şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Sənaye İnstitutunu muhəndis-kimyaçı texnoloq ixtisası üzrə bitirmişdir (1949).
Ə.Quliyev 1955-ci ildə kimya üzrə fəlsəfə doktoru və 1967-ci ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1968-ci ildə professor elmi adını almışdır. 1972-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü, 1980-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun laboratoriya müdiri (1959-1965), Ümumittifaq Elmi Tədqiqat Qaz İnstitutunun (ÜETQİ) Azərbaycan filialının direktoru (1965-1974), ÜETQİ əsasında yaradılmış Təbii qazın nəqlə hazırlanması və emalı üzrə Ümumittifaq Elmi Tədqiqat və Layihə İnstitutunun direktoru (1974-1979), ADNA-da yeni yaratdığı kafedra müdiri vəzifələrində (1979-1983) çalışmışdır. Ə.Quliyevin elmi fəaliyyəti əsasən neft və qazın kimyəvi emalı nəzəriyyəsi və texnologiyası məsələlərinə həsr edilmişdir. Onun rəhbərliyi ilə hərəkət edən sorbent təbəqəsində maye karbohidrogenlərdən normal parafinlər alınması texnologiyası hazırlanmış, çoxkomponentli qaz sistemlərini fasiləsiz adsorbsiya-xromotoqrafiya üsulu ilə ayırmanın nəzəri əsasları müəyyənləşdirilmişdir. Ə.Quliyev hidrogen qazlarının qurudulması, təmizlənməsi, emalı və nəqlə hazırlanmasında istifadə olunan metil spirtinin tutulması və regenerasiyasına dair təklif vermiş, qazları təmizləmək, qurutmaq və tərkib hissələrinə ayırmaq üçün fasiləsiz adsorbsiya üsulunu işləyib hazırlamışdır. Onun sintez etdiyi “ВНИПИ-ГАЗ - 1” tipli aşqar növü qaz emalı qurğularında köpüklənmənin qarşısını alır. Ə.Quliyevin rəhbərliyi ilə aparılan elmi tədqiqatlar keçmiş SSRİ qaz sənayesinin elmi-texniki inkişafının istiqamətlərini müəyyənləşdirərək nəticədə yeni adsorbentlər, səthi-aktiv maddələr, korroziyaya qarşı aşqarlar, polimer kompozisiyaları, köpüklənmənin qarşısını alan reagentlər, kombinə xassəsinə malik uducular işlənib hazırlanmış və respublikada, Orta Asiyada, Ukraynada, Orenburqda, Uzaq Şərqdə tətbiq edilmişdir. Onun rəhbərliyi ilə həmçinin adsorbsion-katalitik proses işlənib hazırlanmış və onun vasitəsi ilə qazların tərkibindəki kükürdlü birləşmələrdən sərbəst kükürd alınmışdır. Ə.Quliyev 300-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 5 monoqrafiya, 70 müəlliflik şəhadətnaməsinin və patentin müəllifidir. Ə.Quliyev dəfələrlə Beynəlxalq və Ümumittifaq konqres və simpoziumlarda iştirak etmişdir. Onun rəhbərliyi ilə 15 fəlsəfə doktorluğu dissertasiyası müdafiə edilmişdir. Ə.Quliyev “Qaz sənayesinin əlaçısı” döş nişanı, Qaz sənayesinin “Fəxri işçisi” adına layiq görülmüş. “Şərəf nişanı” ordeni, Azərbaycan Ali Sovetinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunmuşdur. Akademik Ələddin Quliyev 1983-cü ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Гулиев Аладдин Муса родился 30 июля 1927 года в городе Гянджа. Окончил в 1949 году Азербайджанский индустриальный институт по специальности инженерно-технического технолога.
В 1955 году получил доктора философии по химии и в 1967 году доктора наук по химии, в 1968 году звание профессора. В 1972 году был избран членом-корреспондентом АН Азербайджанской ССР, в 1980 году действительным членом. Был директором Лаборатории Института нефтехимических процессов (1959-1965), директором Азербайджанского филиала Всесоюзного научно-исследовательского института газа (ВНИИГ) (1965-1974), Всесоюзного научно-исследовательского и проектного института транспортировки и переработки природного газа при ВНИИГ (1974-1979), работал начальником новой кафедры в АГНА (1979-1983). Научная деятельность А.Гулиева в основном посвящена химической переработке и технологии нефти и газа. Создалосновы методовцеленаправленной модификации природных цеолитов. Посредством хлорирования, нитрования иаминирования углеводородов газоконденсата получил (1975) антиокислительные, антикоррозионные ибиоцидные присадки. Разработал (1978) адсорбционно-каталитический метод очистки сернистых газов содновременным получением кондиционного газа и элементарной серы, нашедший применение на газовыхместорождениях Средней Азии. Разработал и внедрил (1977) в промышленность процессы сепарации и разделенияприродного газа в аппаратах с трёхфазным псевдо ожижёном слоем. Под его руководством разработан адсорбционно-каталитический процесс, посредством которого серные соединения в газах были освобождены и был получена чистая сера. А. Гулиев является автором около 300 научных работ, в том числе 5 монографий, 70 авторских свидетельств и патентов. А.Гулиев неоднократно участвовал в международных и всесоюзных съездах и симпозиумах. Под его руководством было защищено 15 кандидатских диссертаций. А.Гулиев был удостоен нагрудного ордена «Лучший работник газовой промышленности», а также имени «Заслуженный работник газовой промышленности». Был награждён орденом "Знак почёта", Почетным дипломом Верховного Совета Азербайджана. Академик Аладдин Гулиев скончался в 1983 году в Баку. |