AZ1001, Azərbaycan Respublikası, Bakı ş., İstiqlaliyyət küç., 30, 5-ci mərtəbə, 503, 504, 508 nömrəli otaqlar AMEA-nın Əsas binası H.Cavid pr., 115, I mərtəbə 141, 150 nömrəli otaqlar |
Tel. | (+994 12) 492 65 31 | |
Elektron poçtu | eti@science.az |
Sərxan Abbas oğlu Xavəri Filologiya elmləri doktoru, dosent E-poçt: sarxan.xaveri@mail.ru |
Şödə müdirinin müavini |
Vüsal Rəhman oğlu Zülfüqarov fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Telefon:(+994 12) 497 69 46 Mobil:(+994 50) 337 47 50 E-poçt:vzulfugarov@gmail.com |
Şöbənin işçiləri |
Rəna Tofiq qızı Qasımova Texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent baş mütəxəssis Tel.: (+994 12) 497 53 08 Məhsəti Seyfəddin qızı Qurbanova baş mütəxəssis Tel.: (+994 12) 497 21 28 Aygün Qafur qızı Mirzəyeva baş mütəxəssis Tel.: (+994 12) 492 65 31 Aynur Cavanşir qızı Günəşli baş mütəxəssis Tel.:(+994 12) 492 65 31 Gülcahan Xanlar qızı Abdullayeva baş mütəxəssis Tel.: (+994 12) 539 30 60 Sevinc Sabir qızı Əliyeva baş mütəxəssis Tel.: (+994 12) 539 30 60 Almas Faiq qızı Rzayeva baş mütəxəssis Tel.: (+994 12) 497 53 08 Ayşən Cahid qızı Aslanova aparıcı mütəxəssis Tel.: (+994 12) 539 20 35 Fatimə Vahid qızı Yaqublu aparıcı mütəxəssis Tel.: (+994 12) 497 21 28 Xoşgün Rəfail qızı Qarayeva aparıcı mütəxəssis Tel.:(+994 12) 497 53 08 Pərvin Hamil qızı Məmmədova mütəxəssis Tel.: (+994 12) 492 65 31 |
Şöbənin fəaliyyət istiqamətləri |
- Şöbənin fəaliyyətinin əsas məqsədi AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında elm, təhsil və innovasiya sahəsində idarəetmə sistemini və elmi tədqiqat işlərinin təşkilini təkmilləşdirmək, cəmiyyətdə elmin rolunu və nüfuzunu artırmaq, elmi və elmi-texniki potensialı inkişaf etdirməkdir; - AMEA-da elmi tədqiqat işlərinin planlaşdırılması və yerinə yetirilməsi ilə bağlı elmi-təşkilati işləri həyata keçirir; - AMEA-da aparılan elmi tədqiqatların yekunları üzrə hesabatların aparılmasını təşkil edir, AMEA-nın elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarını təhlil etmək və bu təhlillər əsasında aralıq və illik hesabatları hazırlayır; - Elmi-tədqiqat işlərinin müsabiqə əsasında seçilməsinin və məqsədli maliyyələşdirilməsinin təşkili haqqında təkliflər verir və belə müsabiqələrin keçirilməsini təşkil edir; - Yerli və beynəlxalq maliyyə qurumlarının və fondların diqqətini elmin inkişafına, alimlərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasına cəlb edir, onların maliyyə dəstəyi ilə elmi tədqiqatların ünvanlı maliyyələşdirilməsi üçün qrant müsabiqələrini təşkil edir; - Dövlət Nəzarəti İnformasiya Sisteminə daxil edilən AMEA-ya dair tapşırıqların icrası haqqında məlumatların toplanması, təhlil olunması və Sistemə daxil edilməsini təmin edir; - Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Fərman və sərəncamlarında, həmçinin Dövlət proqramlarında AMEA-ya həvalə edilmiş tapşırıqların icrası ilə bağlı AMEA-da görülmüş işlər barədə müvafiq hesabatlar hazırlayır; - AMEA-da doktorantura, dissertantura və magistratura təhsilinin tədrisi prosesini təşkil edir, tədris prosesinə nəzarət edir və metodiki yardım göstərir. |

AZ1001, Азербайджанская Республика, г. Баку, ул. Истиглалият, 30, 5-й этаж, кабинеты № 503, 504, 508 Главное здание НАНА, пр. Г.Джавида, 115, 1-й этаж, кабинеты № 141, 150 |
Тел |
(+994 12) 492 65 31 |
Адрес электронной почты |
Заведующая отделом |
Сархан Аббас оглу Хавери Доктор филологических наук, доцент E-mail: sarxan.xaveri@mail.ru |
Заместители заведующей отделом |
Вюсал Рахман оглу Зульфугаров Доктор философии по философии Телефон: (+994 12) 497 69 46 Моб. тел.: (+994 50) 337 47 50 Адрес электронной почты: vzulfugarov@gmail.com |
Сотрудники отдела |
Рена Тофиг гызы Гасымова Доктор философии по техническим наукам, доцент главный специалист Тел.: (+994 12) 497 53 08 Мехсети Сейфаддин гызы Гурбанова главный специалист Тел.: (+994 12) 497 21 28 Айгюн Гафур гызы Мирзаева главный специалист Тел.: (+994 12) 492 65 31 Айнур Джаваншир гызы Гюнешли главный специалист Тел.:(+994 12) 492 65 31 Гюльджахан Ханлар гызы Абдуллаева главный специалист Тел.: (+994 12) 539 30 60 Севиндж Сабир гызы Алиева главный специалист Тел.: (+994 12) 539 30 60 Алмас Фаиг гызы Рзаева главный специалист Тел.: (+994 12) 497 53 08 Айшан Джахид гызы Асланова главный специалист Тел.: (+994 12) 539 20 35 Фатима Вахид гызы Ягублу ведущий специалист Тел.: (+994 12) 497 21 28 Хошгюн Рафаил гызы Гараева ведущий специалист Тел.:(+994 12) 497 53 08 Парвин Хамиль гызы Мамедова ведущий специалист Тел.: (+994 12) 492 65 31 |
Направления деятельности отдела |
- основной целью деятельности отдела является совершенствование системы управления в сфере науки, образования и инноваций и организации научно-исследовательских работ в научных учреждениях и организациях НАНА, повышение роли и авторитета науки в обществе, развитие научного и научно-технического потенциала; - отдел реализует научно-организационные мероприятия, связанные с планированием и выполнением научно-исследовательских работ в НАНА; - организовывает подготовку отчетов по итогам проводимых в НАНА научных исследований, анализирует итоги научной и научно-организационной деятельности НАНА и составляет на основе этих данных квартальные и годовые отчеты; - разрабатывает предложения, связанные с конкурсным отбором научно-исследовательских работ и организацией их целевого финансирования, координирует проведение этих конкурсов; - привлекает внимание местных и международных финансовых структур и фондов к развитию науки и стимулированию научной деятельности ученых, организовывает конкурсы на получение грантов для адресного финансирования научных исследований; - собирает данные о выполнении поручений, относящихся к НАНА, анализирует их и обеспечивает размещение данных в Информационной системе государственного контроля; - составляет соответствующие отчеты о проделанных в НАНА работах, связанных с выполнением указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, а также поручений, нашедших свое отражение в государственных программах; - организовывает и контролирует учебный процесс в докторантуре, диссертантуре и магистратуре НАНА, а также оказывает методическую поддержку. |