Tel. | (+994 12) 5393302 | |
“Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası” şöbəsi 2016-cı ilin aprelində yaradılmışdır. Şöbədə “Azersky” və digər peyklərin məlumatları əsasında Qlobal İqlim dəyişmələrinin Xəzər dənizinin hidrofiziki sahələrinə və sahillərin dinamikasına təsirinin tədqiqi (2016-2020) mövzusu üzrə. İS 1. Peyk məlumatları əsasında Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda dəniz səth axınları, dalğa rejiminin və neft dağılmalarının tədqiqi və proqnozu metodunun işlənməsi ; (2016-2018). Mərhələ 1. Peyk məlumatları əsasında dəniz səth axınları və dalğa rejiminin tədqiqi və proqnozu metodunun işlənməsi; (2016) istiqamətində tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur. |
- Müxtəlif məzmunlu (fiziki-coğrafi, təbii komponentlər, əhali, iqtisadi və s.) xəritələr, ali və orta məktəblər üçün tədris xəritələri tərtib olunur, kompleks tematik və tədris atlasları hazırlanır; - Kartoqrafik metodlardan istifadə edilərək landşaft komplekslərinin generalizasiyası, dinamika və proqnozlaşdırılması öyrənilir; - Böyük Qafqazın fiziki-coğrafi rayonlar üzrə geokomplekslərinin üfüqi strukturunun və landşaft müxtəlifliyinin dəyişmə tendensiyanın kartoqrafik təhlili və qiymətləndirilməsi aparılıb; - Kartoqrafik landşaftometriya və onun müxtəlif elm sahələrinin qovşağında inkişafı öyrənilir; - ArcCİS və Corel DRAW proqramlarından istifadə etməklə çoxlu tematik xəritələr tərtib edilir; - AO, A3, A4 və A5 formatlarında müxtəlif məzmunlu xəritələr, posterlər çap edilmişdir; - Professional skaner vasitəsilə müxtəlif məzmunlu və miqyaslı xəritələr skan edilmiş və Coğrafiya İnstitutunun elektron informasiya bazasına daxil edilmişdir; - Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar atlası”nın nəşri haqqında Azərbaycan respublikası Prezidentinin Sərəncamına (02.03.2016) əsasən bu istiqamətdə hazırlıq işləri görülür, 1:500000, 1:1500000 miqyaslarda kartoqrafik əsas olan xəritələr hazırlanır. |

| Тел. | (+994 12) 5393302 | |
Составление карт различной тематики (физико-географических, природных компонентов, населения, экономических и пр.), учебных карт для высших учебных заведений, средних школ, комплексных, тематических и учебных атласов. Изучение генерализации ландшафтных комплексов, их динамики и прогнозировании с применением картографического метода.Картографический анализ и оценка тенденции к изменению горизонтальной структуры геокомплексов и ландшафтного разнообразия по физико-географическим районам Большого Кавказа. Изучение развития картографической ландшафтометрии и ее развития на стыке с различными областями науки. Составление тематических карт с использованием программы ArcGis. Создание электронной информационной базы Института Географии. |
Составлены карты различной тематики (физико-географических, природных компонентов, населения, экономических и пр.), учебные карты для высших учебных заведений, средних школ, комплексные, тематические и учебные атласы. Изучена генерализация ландшафтных комплексов, их динамика и прогнозирование с применением картографического метода. Осуществлены картографический анализ и оценка тенденции к изменению горизонтальной структуры геокомплексов и ландшафтного разнообразия по физико-географическим районам Большого Кавказа. Изучено развитие картографической ландшафтометрии и ее развитие на стыке с различными областями науки. Составлены тематические карты с использованием программы ArcGis. Были отсканированы карты различного содержания и масштаба с помощью профессионального сканера и внедрены в электронную информационную базу Института Географии. Соответственно распоряжению Президента Азербайджанской Республики об издании «Атласа чрезвычайных ситуаций Азербайджанской Республики» (02.03.2016) ведутся работы в данном направлении. Разрабатываются базовые карты масштабом 1:500000, 1:1500000. |