Tel. | (+994 12) 5393302 | |
“Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası” şöbəsi 2016-cı ilin aprelində yaradılmışdır. Şöbədə “Azersky” və digər peyklərin məlumatları əsasında Qlobal İqlim dəyişmələrinin Xəzər dənizinin hidrofiziki sahələrinə və sahillərin dinamikasına təsirinin tədqiqi (2016-2020) mövzusu üzrə. İS 1. Peyk məlumatları əsasında Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda dəniz səth axınları, dalğa rejiminin və neft dağılmalarının tədqiqi və proqnozu metodunun işlənməsi ; (2016-2018). Mərhələ 1. Peyk məlumatları əsasında dəniz səth axınları və dalğa rejiminin tədqiqi və proqnozu metodunun işlənməsi; (2016) istiqamətində tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur. |
- Müxtəlif məzmunlu (fiziki-coğrafi, təbii komponentlər, əhali, iqtisadi və s.) xəritələr, ali və orta məktəblər üçün tədris xəritələri tərtib olunur, kompleks tematik və tədris atlasları hazırlanır; - Kartoqrafik metodlardan istifadə edilərək landşaft komplekslərinin generalizasiyası, dinamika və proqnozlaşdırılması öyrənilir; - Böyük Qafqazın fiziki-coğrafi rayonlar üzrə geokomplekslərinin üfüqi strukturunun və landşaft müxtəlifliyinin dəyişmə tendensiyanın kartoqrafik təhlili və qiymətləndirilməsi aparılıb; - Kartoqrafik landşaftometriya və onun müxtəlif elm sahələrinin qovşağında inkişafı öyrənilir; - ArcCİS və Corel DRAW proqramlarından istifadə etməklə çoxlu tematik xəritələr tərtib edilir; - AO, A3, A4 və A5 formatlarında müxtəlif məzmunlu xəritələr, posterlər çap edilmişdir; - Professional skaner vasitəsilə müxtəlif məzmunlu və miqyaslı xəritələr skan edilmiş və Coğrafiya İnstitutunun elektron informasiya bazasına daxil edilmişdir; - Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar atlası”nın nəşri haqqında Azərbaycan respublikası Prezidentinin Sərəncamına (02.03.2016) əsasən bu istiqamətdə hazırlıq işləri görülür, 1:500000, 1:1500000 miqyaslarda kartoqrafik əsas olan xəritələr hazırlanır. |

| Phone | (+994 12) 5393302 | |
Compilation of maps of different thematic (physical-geographical, natural components, population, economical and so on) and training maps for higher educational establishments, secondary schools, complex, thematic and training atlases; Investigation of the generalization of landscape complexes, their dynamics and forecasting with applying of cartographic methods; cartographic analysis and evaluation of the trend towards horizontal structure change of geo-complexes and landscape diversity by physical and geographical regions of the Major Caucasus. The study of the development of cartographic landscape metry and its development at the junction of various fields of science. Compilation of thematic maps using Arc Gis program. Creating of electronic information base of the Institute of Geography. |
Maps of different thematic (physical-geographical, natural components, population, economical and so on) and training maps for higher educational establishments, secondary schools, complex thematic and training atlases have been compiled.The generalization of landscape complexes, their dynamics and forecasting were investigated with applying of cartographic methods.Cartographic analysis and evaluation of the trend towards horizontal structure change of geo-complexes and landscape diversity have been studied by physical and geographical regions of the Major Caucasus.The development of cartographic landscape metry and its development at the junction of various fields of science were investigated.Thematic maps have been compiled using Arc Gis program. Maps of different content and scale were scanned with professional scanner and introduced in electronic data base of the Institute of Geography. According to the order of the President of the Republic of Azerbaijan about the publication of “Atlas of theAzerbaijanRepublic Emergencies” (02.03.2016) work is made in this direction. Base maps were developed in scale 1:500000, 1:1500000 |