fəlsəfə elmləri doktoru, professor |
Şöbənin əsas fəaliyyət istiqaməti “Davamlı inkişafın fəlsəfi problemləri” istiqaməti üzrə müxtəlif mövzularda tədqiqatlar aparmaqdır |
Əsas elmi nəticələr |
Kitab: Şöbə: 1.“Davamlı inkişafın sosial-fəlsəfi problem¬ləri” adlı kollektiv monoqrafiya (Bakı, "Elm və təhsil", 2019, 313 səh.) çap olunmuşdur. Kitabda şöbə əməkdaşları, Respublikamızın Ali məktəblərində və elmi-tədqiqat mərkəzlərində çalışan, eyni zamanda xarici ölkə (Rusiya Federasiyası, Özbəkistan və Monqolustan) mütəxəssislərinin məqalələri də nəşr olunmuşdur. Monoqrafiyanın elektron variantı M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxana-sının elektron ressursrlar portalında yerləşdirilmişdir. Bundan başqa monoqrafiya Respublikanın digər kitabxanalarına təqdim edilmişdir; Sakit Hüseynov: 1.“Heydər Əliyev və İlham Əliyevin dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsində rolu”. Bakı, “Tuna” QSC mətbəəsi, 2023, 277 səh. 2."The role of Heydar Aliyev and Ilham Aliyev in the regulation of state-religion relations". Baku, "Tuna" JSC printing house, 2023, 277 pages. 3.«Роль Гейдара Алиева и Ильхама Алиева в регулировании государственно-религиозных отношений». Баку, типография АО «Туна», 2023, 277 стр. Şölət Zeynalov: 1. Dialoq Fəlsəfəsi. Monoqrafiya. Avropa nəşriyyatı, Bakı. 2017, 304 səh. 2. Dialoq mədəniyyəti və müasirlik. Monoqrafiya. AVROPA nəşriyyatı, Bakı, 2020, 330 səh. Həsənağa Məmmədli: 1.“Dinşünaslığın fəlsəfi əsasları” kitab. Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu. Bakı, “Nurlar” Nəşriyyat Poliqrafiya Mərkəzi, 2022, 272 səh. 2.“Dinin təkamül prosesinin təhlili”. Bakı, “Füyuzat”, 2023, 208 səh. 3."Анализ эволюционного процесса религии". Баку, «Фьюузат», 2023, 208 стр 4."Analysis of the evolutionary process of religion". Baku, "Fuyuzat", 2023, 208 pages. |

Заведующий структурным подразделением |
Основным направлением деятельности отдела является проведение исследований по различным темам по направлению «Философские проблемы устойчивого развития». |
Книга: Отдел: 1. «Социально-философские проблемы устойчивого развития». Коллективная монография. (Баку, «Наука и образование», 2019, 313 стр.). В книгу вошли статьи сотрудников отдела, специалистов, работающих в вузах и научных центрах республики, а также зарубежных стран (Российская Федерация, Узбекистан и Монголия). Электронная версия монографии размещена на портале электронных ресурсов Азербайджанской Национальной Библиотеки имени М.Ф.Ахундова. Кроме того, монография была передоставлена в другие библиотеки республики; Сакит Гусейнов 1.Книга «Роль Гейдара Алиева и Ильхама Алиева в регулировании государственно-религиозных отношений». Баку, типография АО «Туна», 2023, 277 стр. Шолат Зейналов Аловсат оглы: 1.«Философия диалога». Монография. Изд. дом «Европа», Баку. 2017, 304 с. 2.«Культура диалога и современность». Монография. Изд. «Европа», Баку, 2020, 330 стр. Гасанага Мамедли: 1.Книга "Основы философии религиоведения". Государственный комитет по работе с религиозными организациями Азербайджанской Республики, Азербайджанский институт теологии. Баку, Издательско-полиграфический центр «Нурлар», 2022, 272 ст. |