fəlsəfə elmləri doktoru, professor |
Şöbənin əsas fəaliyyət istiqaməti “Davamlı inkişafın fəlsəfi problemləri” istiqaməti üzrə müxtəlif mövzularda tədqiqatlar aparmaqdır |
Əsas elmi nəticələr |
Kitab: Şöbə: 1.“Davamlı inkişafın sosial-fəlsəfi problem¬ləri” adlı kollektiv monoqrafiya (Bakı, "Elm və təhsil", 2019, 313 səh.) çap olunmuşdur. Kitabda şöbə əməkdaşları, Respublikamızın Ali məktəblərində və elmi-tədqiqat mərkəzlərində çalışan, eyni zamanda xarici ölkə (Rusiya Federasiyası, Özbəkistan və Monqolustan) mütəxəssislərinin məqalələri də nəşr olunmuşdur. Monoqrafiyanın elektron variantı M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxana-sının elektron ressursrlar portalında yerləşdirilmişdir. Bundan başqa monoqrafiya Respublikanın digər kitabxanalarına təqdim edilmişdir; Sakit Hüseynov: 1.“Heydər Əliyev və İlham Əliyevin dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsində rolu”. Bakı, “Tuna” QSC mətbəəsi, 2023, 277 səh. 2."The role of Heydar Aliyev and Ilham Aliyev in the regulation of state-religion relations". Baku, "Tuna" JSC printing house, 2023, 277 pages. 3.«Роль Гейдара Алиева и Ильхама Алиева в регулировании государственно-религиозных отношений». Баку, типография АО «Туна», 2023, 277 стр. Şölət Zeynalov: 1. Dialoq Fəlsəfəsi. Monoqrafiya. Avropa nəşriyyatı, Bakı. 2017, 304 səh. 2. Dialoq mədəniyyəti və müasirlik. Monoqrafiya. AVROPA nəşriyyatı, Bakı, 2020, 330 səh. Həsənağa Məmmədli: 1.“Dinşünaslığın fəlsəfi əsasları” kitab. Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu. Bakı, “Nurlar” Nəşriyyat Poliqrafiya Mərkəzi, 2022, 272 səh. 2.“Dinin təkamül prosesinin təhlili”. Bakı, “Füyuzat”, 2023, 208 səh. 3."Анализ эволюционного процесса религии". Баку, «Фьюузат», 2023, 208 стр 4."Analysis of the evolutionary process of religion". Baku, "Fuyuzat", 2023, 208 pages. |

The main activity goal of the department is to conduct researches on the direction of "philosophical problems of Sustainable development" |
Book: Department: Collective monograph "Socio-philosophical problems of sustainable development" (Baku, "Elm ve tehsil", 2019, 313 pages) has been published. The book includes articles by employees of the department, specialists working in universities and research centers of the Republic, as well as foreign countries (Russian Federation, Uzbekistan and Mongolia). The electronic version of the monograph has been posted on the electronic resources portal of the Azerbaijan National Library named after M.F.Akhundov. In addition, the monograph has been presented to other libraries of the Republic. Sakit Huseynov: "The role of Heydar Aliyev and Ilham Aliyev in the regulation of state-religion relations". Baku, "Tuna" JSC printing house, 2023, 277 pages. Sholet Zeynalov: 1.Philosophy of Dialogue. Monograph. Avropa publication, Baku. 2017, 304 pages 2.Culture of dialogue and modernity. Monograph. AVROPA publication, Baku, 2020, 330 pages. Hasanagha Mammadli: " Philosophical foundations of religious studies". State Committee for Work with Religious Organizations of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Institute of Theology. Baku, "Nurlar" Publishing Polygraphic Center, 2022, 272 pages. |