Tel. (+994 12) 5100141
Əsas fəaliyyət istiqamətləri  Doktorant  və dissertantların sənədlərinin qəbulunu,  ixtisas fənni üzrə qəbul imtahanları və doktorluq imtahanları üçün testlərin hazırlanmasını, test bankının yaradılmasını və proqram təminatını, doktoranturaya qəbul imtahanları  və doktorluq imtahanları üzrə komissiyanın yaradılmasını təşkil edir;
Doktorant və dissertantların attestasiyasının keçirilməsi üçün zəruri sənədləri hazırlayır və attestasiyanı təşkil edir;
Doktorant və dissertantların fəaliyyətini Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsi ilə əlaqələndirir, bu sahə üzrə lazımi sənədləri hazırlayıb təqdim edir;
Magistratura üzrə işləri  həyata keçirir,  magistrantların tədris planında nəzərdə tutulan fənlər üzrə məşğələlərdə iştirakını təşkil edir, magistr dissertasiyalarının hazırlanmasını və müdafiə olunmasını təmin edir;
İnstitutun ali məktəblərlə əlaqələrinin təşkilinə cavabdehdir. Müxtəlif ali məktəblərdən instituta göndərilmiş  praktikant və təcrübəçi tələbələrin nəzərdə tutulmuş proqramlarını həyata keçirməsini təşkil edir.

Тел. (+994 12) 5100141
Основные направления деятельности структурного подразделения  Прием документов докторантов и диссертантов; подготовка тестов для вступительных и докторских экзаменов по специальностям; создание банка тестов и программное обеспечение; создание комиссий по приему вступительных и докторских экзаменов;
Подготовка необходимых документов к аттестации докторантов и диссертантов и организация проведения аттестации;
Осуществление  связи деятельности докторантов и диссертантов с Управлением науки и образования аппарата Президиума НАНА,  подготовка и представление соответствующих документов;
Организация обучения в магистратуре,  обеспечение участия магистрантов на занятиях по предметам, предусмотренным учебными планами; организация подготовки и защиты магистерских диссертаций;
Ответственность отдела за организацию связи  Института с высшими учебными заведениями; организация  реализации  программ, предусмотренных для студентов-практикантов,  направленных в Институт из различных ВУЗов.