Dekabrın 17-də AMEA-nın akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda görkəmli Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunan “Məndə sığar iki cahan” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir Coğrafiya və Fəlsəfə institutlarının Qadınlar şuralarının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Coğrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə bu il ölkəmizdə mütəfəkkir-şair İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi ilə əlaqədar “Nəsimi ili” elan olunub. Bununla bağlı Azərbaycanda, o cümlədən xaricdə müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir, şairin kitabları nəşr olunur, mətbuatda Nəsimi yaradıcılığı geniş təbliğ edilir.
“Nəsimi Azərbaycan xalqının ümumbəşər mədəniyyətinə bəxş etdiyi qüdrətli söz ustalarındandır” – deyə bildirən M.Həsənov ədibin yaradıcılığının bir sıra xalqların bədii-ictimai fikrinin inkişafına qüvvətli təsir göstərdiyini qeyd edib.
M.Həsənov xatırladıb ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə İmadəddin Nəsiminin 600 illik yubileyi UNESCO-nun tədbirlər siyahısına daxil edilib və 1973-cü ildə beynəlxalq miqyasda qeyd olunub.
Tədbirdə Coğrafiya İnstitutunun Qadınlar şurasının sədri Luiza Salayeva, həmin institutun şöbə müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ənvər Əliyev, Fəlsəfə İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əli İbrahimov və aparıcı elmi işçi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Məmmədağa Sərdarov Nəsiminin mənəvi azadlığa, bəşəri dəyərlərə, əmin-amanlığa çağıran ölməz poeziyası haqqında söhbət açıblar.

В НАНА состоялось мероприятие «Во мне вместятся оба мира», посвященное 650-летию Насими
17 декабря в Институте географии имени Г.Алиева НАНА состоялось мероприятие «Во мне вместятся оба мира», посвященное 650-летию известного азербайджанского поэта Имадеддина Насими.
Мероприятие было организовано Советом женщин Института географии и Института философии.
Заместитель директора по научной работе Института географии, доктор философии по географии Магеррам Гасанов сказал, что в связи с 650-летием поэта-мыслителя Имедеддина Насими Распоряжением Президента Ильхама Алиева этот год был объявлен «Годом Насими». В связи с этим в Азербайджане, в том числе и за рубежом проводятся различные мероприятия, публикуются книги поэта, творчество Насими широко пропагандируется в прессе.
«Он является одним из великих мастеров слова, который азербайджанский народ подарил мировой культуре», - сказал М.Гасанов и отметил, что творчество писателя оказывает мощное влияние на развитие художественного и общественного мнения нескольких народов.
М.Гасанов напомнил, что по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева 600-летний юбилей Имадеддина Насими был включен в список мероприятий ЮНЕСКО и отмечался на международном уровне в 1973 году.
Выступившие на мероприятии председатель Совета женщин Института географии Луиза Салаева, доктор философии по аграрным наукам Анвар Алиев, заведующей кафедрой, ведущий научный сотрудник Института философии, доктор философии по философии Али Ибрагимов и ведущий научный сотрудник, доктор философии по политическим наукам Мамедага Сардаров говорили о бессмертной поэзии поэта, которая призывает к человеческим ценностям и процветанию.