Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin əməkdaşlarına “Əməkdar mədəniyyət işçisi” fəxri adının verilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
18.03.2021 09:36
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyi münasibətilə Azərbaycanda muzey işinin inkişafı və mədəni irsin təbliğində səmərəli fəaliyyətlərinə görə aşağıdakı şəxslərə “Əməkdar mədəniyyət işçisi” fəxri adı verilsin:

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on awarding employees of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of the Azerbaijan National Academy of Sciences with the honorary title of "Honored Cultural Worker"
18.03.2021 09:36
Guided by Item 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I hereby order:
On the occasion of the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi of the Azerbaijan National Academy of Sciences, the following persons shall be awarded the honorary title of "Honored Cultural Worker" for their fruitful activities in the development of museum work and promotion of cultural heritage in Azerbaijan: