Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Ucar Dayaq məntəqəsində elmi-tədqiqat işləri davam etdirilir
AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Ucar Dayaq məntəqəsində yerinə yetirilən elmi-tədqiqat və təşkilati işlərlə yaxından tanış olmaq məqsədi ilə bu elmi müəssisənin direktoru, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Əlövsət Quliyev və institutun Həmkarlar təşkilatının sədri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Məmməd Məmmədov məntəqədə olublar.
İnstitutun təcrübə sahələrinə və təsərrüfat əkinlərinə baxış keçiriblər. İnstitut əməkdaşları tərəfindən bu ərazidə yem bitkilərinin bioloji xüsusiyyətləri, növü və becərmə üsulları öyrənilir, onların fiziki, kimyəvi və bioloji proseslərə təsiri tədqiq edilir. Mövzu planına uyğun Dayaq Məntəqəsində uzun müddət becərilən torpaqların münbitlik göstəriciləri müqayisə olunur, qarğıdalı bitkisi üzərində aparılmış təcrübələrdə torpaqda fosfor və kaliumun bitkiyə təsiri  öyrənilir. Həmçinin  yerli tullantılardan alınmış üzvi gübrələrin şəkər çuğunduru bitkisinin inkişafına, məhsuldarlığına və keyfiyyətinə təsiri tədqiq olunur.

Research works in Ujar reference point of the Institute of Soil Elm and Agrichemistry of ANAS continued
In order to close familiarization with the research work carried out in Ujar reference point of the Institute of Soil Elm and Agrichemistry of ANAS, director of the scientific institution, Doctor of Agricultural Sciences Alovsat Guliyev and Chairman of the Trade Union of the institute, PhD in agricultural sciences Mammad Mammadov visited strongholds.
The institute management viewed the economic territory of the crop plants.
It was noted that there are members of the institute studied the biological characteristics, types and methods of growing feed crops. In accordance with the thematic plan in strongholds compared long-term indicators of fertility of cultivated land, on the basis of the experiments set on maize investigated the effects of phosphorus and potassium to the plant. In addition, we investigate the effect of organic fertilizers derived from local waste on productivity and quality of sugarcane.