Botanika İnstitutunun alimləri “Ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində fərqlənməyə görə” medalı ilə təltif olunublar
Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun baş direktoru, professor Səyyarə İbadullayeva və Sistematika və biomüxtəliflik şöbəsinin müdiri, b.e.d., dosent Aydın Əsgərov “Ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində fərqlənməyə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı ilə təltif olunublar.
Alimlər sözügedən medala Azərbaycan Respublikası “Qırmızı Kitab”ının III nəşrinin hazırlanmasında göstərdikləri xidmətlərinə görə layiq görülüb. Medalı Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev təqdim edib.
Qeyd edək ki, “Ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində fərqlənməyə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı Prezident İlham Əliyevin müvafiq Fərmanına əsasən 27 may 2022-ci il tarixli Qanunu ilə təsis edilib.

Ученые Института ботаники награждены медалью «За отличие в области охраны окружающей среды»
Генеральный директор Института ботаники Министерства науки и образования, профессор Сайяра Ибадуллаева и заведующий Отделом систематики и биоразнообразия, доктор биологических наук, доцент Айдын Аскеров награждены медалью Азербайджанской Республики «За отличие в области охраны окружающей среды».
Ученые были удостоены указанной медали за заслуги в подготовке третьего издания «Красной книги» Азербайджанской Республики. Медаль им вручил министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев.
Отметим, что медаль Азербайджанской Республики «За отличие в области охраны окружающей среды» была учреждена в соответствии с поправкой, внесенной в Закон «Об учреждении орденов и медалей Азербайджанской Республики» на заседании Милли Меджлиса 27 мая 2022 года. Поправка была утверждена Президентом Ильхамом Алиевым в июне того же года.