Qarabağda və ətraf ərazilərdə yeni elmi tədqiqatların aparılması üçün geniş imkanlar açılıb
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Naftalan şəhərində və Goranboy rayonunda Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstututunun arxeoloji ekspedisiyalarının fəaliyyəti ilə birbaşa qazıntı yerlərində tanış olub.
Əvvəlcə Naftalan şəhərinin Qaşaltı Qaraqoyunlu kəndi ərazisində ərazisində yerləşən qədim Qalaboynu yaşayış yerinə baxış keçirilib.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Naftalan şəhəri ərazisində müstəqillik illərində ilk dəfə fəaliyyət göstərən arxeoloji ekspedisiyanın böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda da mövcud qala və tarixi abidələrin tədqiqi, arxeoloji qazıntı işlərinin aparılması üçün yeni imkanlar açıldığını vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli Qarabağda aparılacaq elmi-tədqiqat işlərinin perspektivləri və bu tədqiqatların mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu, bölgədə alternativ turizm imkanlarının yaradılmasına öz töhfəsini verəcəyinə yardım edəcəyini diqqətə çatdırıb.
AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e., tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və ekspedisiyanın rəhbəri, institutun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Müzəffər Hüseynov ekspedisiyanın fəaliyyəti dövründə aşkara çıxarılmış yaşayış yeri və burada tapılmış maddi mədəniyyət nümunələri barədə ətraflı məlumat veriblər. Qeyd olunub ki, yaşayış yerinin yerləşdiyi təpənin ümumi sahəsi 5 hektara yaxın, hündürlüyü isə 10 metrdən artıqdır. Yerli əhali tərəfindən ərazinin əsrlər boyu Qalaboynu adlandırılması, abidənin quruluşu və aşkar olunan maddi-mədəniyyət nümunələrinə əsasən buranın Qala tipli yaşayış yeri olması ehtimalını irəli sürmək olar.
Abidənin üst təbəqəsi Orta əsrlər dövrünə, alt təbəqə isə Tunc dövrünə aiddir.
Orta əsrlər dövrünə aid mədəni təbəqədən qaya daşından və qırmızı bişmiş kərpicdən tikili qalıqlarına, dulus kürəsinə, ocaq yerlərinə, təndirlərə, təsərrüfat quyularına, üzəri şirli və sadə üsulla hazırlanmış zəngin saxsı məmulatına rast gəlinib. Tunc dövrünə aid təbəqədən çiy kərpicdən inşa olunmuş tikili qalıqları aşkar edilib. Abidənin yerləşdiyi ərazi təbii-coğrafi baxımdan çox əlverişli yerdə yerləşir, həmçinin ətəyindən vaxtilə bol sulu çay keçmişdir. Çay yatağının ətrafı eneolit dövründən başlayaraq, orta əsrlərə qədər olan 6 min illik tarixi özündə əks etdirən yaşayış yerləri və qəbir abidələri ilə zəngindir.
Qaşaltı Qaraqoyunlu kəndi ərazisində eneolit, tunc və orta əsrlər dövrünə aid unikal çoxtəbəqəli yaşayış yerində aparılan arxeoloji qazıntı işləri ilə tanışlıq zamanı qazıntılar nəticəsində aşkar edilmiş eksponatlar da nümayiş etdirilib.
Naftalan Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Vüqar Novruzov və “Naftalan–Sağlamlıq və Turizmin Sinerji mənbəyi. Beynəlxalq Turizm Mərkəzinin inkişaf strategiyası” mövzusunda keçirilən beynəlxalq elmi-praktik konfransın iştirakçıları da tarixi yaşayış yeri ilə tanış olublar.
Akademik İsa Həbibbəyli Goranboy rayonunun Muncuqlutəpə ərazisində fəaliyyət göstərən AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antroplogiya İnstitutu tərəfindən yaradılmış ekspedisiyanın işi ilə tanış olub.
İnstitutun baş direktoru v.i.e. Fərhad Quliyev ekspedisiyanın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Ekspedisiyanın rəhbəri, institutun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Müzəffər Hüseynov və qrup üzvləri ərazidə aparılan arxeoloji qazıntı işləri və qazıntı zamanı aşkara çıxarılmış eksponatlar haqqında mülahizələrini bildiriblər. Qeyd edilib ki, Goranboy rayonunun Tatarlı kəndi ərazisində yerləşən nekropolda arxeoloji qazıntı işləri aparıb. Son Tunc - Erkən Dəmir dövrünə aid olan nekropolun ərazisi bir hektardan artıqdır. Abidə arxeoloq Müzəffər Hüseynov tərəfindən qeydə alınıb və burada ilkin tədqiqatlardan bu günə qədər fasilələrlə 19 qəbir öyrənilib. Əsasən düzbucaqlı və oval formalarda qazılmış qəbirlərdə skeletlər sağ və sol yanı üstə, bükülü və yarımbükülü vəziyyətdə aşkar edilib. Nekropolda Xocalı-Gədəbəy mədəniyyətinə aid 6 qəbir qazılaraq tədqiq olunub. Diqqəti çəkən məqamlardan biri bəzi qəbirlərdə qoşa dəfnin həyata keçirilməsidir. Tədqiq edilən 19 qəbirdən 2-də qoşa dəfn həyata keçirilib. Qəbirlərdən birində qadın və kişi skeleti, digərində isə təxminən 40-45 yaşlarında qadın və 14-15 yaşlarında uşaq (qadın) skeleti aşkar edilib. Ehtimal ki, birinci qəbir kişi və onun xanımına, ikinci qoşa dəfn isə qadın və onun yeniyetmə qızına aid olub. Qəbirlərdən zəngin maddi-mədəniyyət nümunələri - saxsı qablar, tunc və dəmirdən hazırlanmış xəncərlər, bıçaqlar, müxtəlif minerallardan hazırlanmış bəzək əşyaları aşkar edilib. Nekropolda skeletlərin yaxşı vəziyyətdə qalması onlar üzərində antropoloji analizlərin aparılmasını asanlaşdırır. Arxeoloji materialların müqayisəli təhlilinə əsasən qəbirlər e.ə. IX-VIII əsrlərə aid edilir.
Tədbirdə Goranboy Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Seymur Nazarov və rayon idarə və müəssisələrinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Naftalan şəhərində və Goranboy rayonunda aparılan arxeoloji qazıntı işlərinin yeni fəaliyyət istiqamətləri barədə institut rəhbərliyinə müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını verib. AMEA rəhbəri yerlərdə fəaliyyət göstərən ekspedisiya qruplarının tərkibində arxeoloqlarla yanaşı antropoloq və və etnoqrafların da cəlb edilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. Builki arxeoloji qazıntılar mövsümünün uğurlu nəticələrlə başa çatacağına əminliyini ifadə edən akademik İsa Həbibbəyli bu sahədə aparılmış elmi tədqiqatların nəticələrinin öyrənilməsi və ilin sonunda arxeoloji qazıntı mövsümünün yekun hesabat iclasının keçirilməsi istiqamətində, həmçinin yeni tapılmış maddi mədəniyyət nüminələrinin sərgisinin təşkil ediləcəyi ilə bağlı AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun rəhbərliyinə müvafiq tapşırıqlarını bildirib.

Президент НАНА, академик Иса Габиббейли ознакомился с деятельностью археологической экспедиции, организованной Институтом археологии, этнографии и антропологии в Нафталанском и Геранбойском районах.
Вначале руководитель НАНА посетил поселение Галабойну, расположенное на территории села Гашалты Гарагоюнлу Нафталанского района.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что функционирование археологической экспедиции в Нафталане, которая организована за годы независимости впервые, является значимым событием. Подчеркнув, что благодаря освобождению наших земель от оккупации под непосредственным руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева возникли новые возможности для исследования исторических памятников и проведения археологических раскопок на этих территориях, академик отметил, что научно-исследовательские работы, которые проводятся и еще будут проводиться в Карабахе, внесут свой вклад в развитие альтернативного туризма в регионе.
Затем и.о. генерального директора Института археологии, этнографии и антропологии НАНА, доктор философии по истории Фархад Гулиев и руководитель Нафталано-Геранбойской археологической экспедиции, заведующий отделом института, доктор философии по истории Музаффар Гусейнов подробно рассказали о поселении и образцах материальной культуры, обнаруженных в ходе деятельности экспедиции. Сообщалось, что общая площадь холма, на котором расположено поселение, составляет около пяти гектаров, его высота – более десяти метров. Название холма Галабойну («гала» – крепость), форма поселения, а также выявленные здесь образцы материальной культуры позволяют утверждать, что речь идет о крепостном сооружении.
Верхний слой памятника относится к средневековью, нижний – к эпохе бронзы.
В ходе исследований были обнаружены остатки построек из кирпича-сырца, копаные жилища, фрагменты керамических сосудов, остатки построек, гончарные круги, печи, очаги, тандыры, хозяйственные колодцы и множество керамических изделий. Памятник расположен на очень удобном с природно-географической точки зрения участке. В свое время по предгорьям протекала полноводная река, территория вокруг русла которой богата поселениями и погребальными памятниками, отражающими 6000-летнюю историю – от периода энеолита до средневековья.
Далее глава Исполнительной власти города Нафталан Вугар Новрузов и участники международной научно-практической конференции «Нафталан – синергетический источник здоровья и туризма. Стратегия развития международного туристического центра» ознакомились с историческим поселением.
Академик Иса Габиббейли также ознакомился с ходом археологических раскопок, которые ведутся сотрудниками Института археологии, этнографии и антропологии НАНА на некрополе Мунджуглутепе в селе Татарлы Геранбойского района.
О деятельности экспедиции подробно рассказал и.о. генерального директора института Фархад Гулиев. Руководитель экспедиции Музаффар Гусейнов и члены экспедиции поделились своими умозаключениями о результатах проводимых работ и выявленных на участке образцах материальной культуры. Отмечалось, что площадь некрополя эпохи поздней бронзы – раннего железа составляет более одного гектара. Памятник был зарегистрирован археологом Музаффаром Гусейновым, до сегодняшнего дня изучены 19 могил. В гробницах преимущественно прямоугольной и овальной формы найдены скелеты, которые расположены на правом и левом боку в сложенном или полусложенном виде. В некрополе раскопаны и изучены 6 могил, относящихся к Ходжалы-Кедабекской культуре. В 2-х из 19-ти обследованных могил обнаружены двойные захоронения. В одной из могил обнаружены скелеты женщины и мужчины, в другой – скелеты женщины 40-45-ти лет и девочки 14-15-ти лет. Предполагается, что первая гробница принадлежала мужчине и его жене, а вторая – женщине и ее дочери-подростку. В могилах обнаружены богатые образцы материальной культуры – глиняная посуда, бронзовые и железные кинжалы, ножи, украшения из различных минералов. Хорошее состояние скелетов в некрополе облегчает проведение антропологического анализа. Согласно сравнительному анализу археологических материалов, гробницы датируются IX-VIII вв. до н.э.
На мероприятии приняли участие первый заместитель главы Исполнительной власти Геранбойского района Сеймур Назаров и представители управлений и организаций, функционирующих в районе.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли дал руководству института соответствующие поручения и рекомендации, связанные с новыми сферами деятельности Нафталано-Геранбойской экспедиции. Руководитель НАНА подчеркнул необходимость во включении в состав экспедиций, наряду с археологами, антропологов и этнографов. Выразив уверенность в том, что текущий сезон археологических раскопок завершится успешно, академик Иса Габиббейли дал поручения руководству Института археологии, этнографии и антропологии НАНА, связанные с обобщением результатов научных исследований и подготовкой к итоговому отчетному заседанию, которое пройдет в конце года, а также организацией выставки обнаруженных образцов материальной культуры.