Ulu Öndərin zəngin həyat və fəaliyyətini əks etdirəcək “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyü təsdiqlənib
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın sözlüyünün təsdiq edilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” 28 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələrdən danışan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Tədbirlər Planının “Ulu Öndərin irsinə həsr olunmuş əsərlərin, kitabların və monoqrafiyaların nəşri” haqqında 10-cu bəndinin əsas icraçılarından biri kimi AMEA-nın müəyyən edildiyini xatırladıb. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Akademiyada “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın müvafiq bəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə çoxsaylı monoqrafiya və elmi tədqiqat materialllarının çap edilməsi ilə yanaşı, ən fundamental nəşrlərdən biri kimi, 2023-2025-ci illər ərzində “Heydər Əliyev Ensiklopediyası”nın hazırlanması nəzərdə tutulub.
Bu istiqamətdə fəaliyyətin sistemli təşkil edilməsi məqsədi ilə Rəyasət Heyəti tərəfindən 8 dekabr 2022-ci ildə müvafiq qərarın qəbul olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli həmin sənədin 5-ci bəndində “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinə ensiklopediyanın sözlüyünün hazırlanaraq AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsinin tapşırıldığını bildirib. AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi tərəfindən 12 bölmə üzrə 862 sözdən ibarət ensiklopediyanın sözlüyü qısa müddətdə hazırlanaraq Rəyasət Heyətinə təqdim edilib və sözlüyün müzakirəsini təmin etmək və son variantını hazırlamaq məqsədi ilə Komissiya yaradılıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ötən müddət ərzində təkrarlar aradan qaldırılaraq sözlükdə sözlərin sayı 500-ə endirilib və əlavə yeni 40 söz artırılıb. Akademiyanın zəngin ensiklopedik nəşr təcrübəsinə və komandasına malik olduğunu deyən AMEA rəhbəri yüksək poliqrafik tələblərə cavab verən, sanballı nəşrin hazırlanması üçün müvafiq tapşırıqlarını çatdırıb.

Утвержден словник «Энциклопедии Гейдара Алиева», в которой будет отражена жизнь и многогранная деятельность Общенационального лидера
На заседании Президиума НАНА прошли дискуссии, связанные с утверждением словника «Энциклопедии Гейдара Алиева».
Говоря о задачах, поставленных в Распоряжении Президента Ильхама Алиева об утверждении «Плана мероприятий в связи с объявлением 2023 года в Азербайджанской Республике Годом Гейдара Алиева» от 28 ноября 2022 года, президент НАНА, академик Иса Габиббейли напомнил, что одним из исполнителей 10-го пункта Плана мероприятий, связанного с изданием произведений, книг и монографий, посвященных наследию Великого лидера, была указана НАНА. Академик отметил, что для обеспечения выполнения соответствующего пункта Плана мероприятий в НАНА, наряду с изданием многочисленных монографий и научных трудов, предусмотрена подготовка в 2023-2025 гг. фундаментального труда – «Энциклопедии Гейдара Алиева».
Сказав, что для системной организации деятельности в данном направлении 8 декабря 2022 года Президиум принял соответствующее постановление, руководитель НАНА добавил, что в 5-м пункте документа Научному центру «Азербайджанская национальная энциклопедия» было поручено подготовить и представить Президиуму Академии наук словник энциклопедии. Академик Иса Габиббейли сообщил, что за короткий срок Научным центром «Азербайджанская национальная энциклопедия» был разработан и представлен Президиуму словник, состоящий из 12-ти разделов и 862-х слов. Президент НАНА отметил, что для обсуждения и подготовки итогового варианта словника была создана Комиссия, которая за истекший период устранила повторы и сократила количество слов до 500, а также включила в словник 40 новых слов. Подчеркнув, что Академия наук обладает богатым опытом и командой в сфере издания энциклопедий, академик Иса Габиббейли дал соответствующие поручения для подготовки издания, отвечающего самым высоким полиграфическим требованиям.