İctimaiyyət nümayəndələri akademik Mirəsədulla Mirqasımovun məzarını ziyarət ediblər
Noyabrın 17-də AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova, səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov, kinorejissor, Xalq artisti Oqtay Mirqasımov və ictimaiyyət nümayəndələri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ilk prezidenti, tanınmış ictimai xadim, ilk azərbaycanlı alim-cərrah, ilk tibb elmləri doktoru, Əməkdar elm xadimi, akademik Mirəsədulla Mirqasımovun anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə Fəxri Xiyabanda məzarını ziyarət ediblər.
İctimaiyyətin nümayəndələri görkəmli alimin məzarı üzərinə tər gül dəstələri qoyub, ruhuna dualar oxuyublar.
Mirəsədulla Mirqasımovun elmi, ictimai fəaliyyətindən danışan akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alimin Azərbaycan Elmlər Akademiyasının qurucu prezidenti kimi elm tariximizə düşdüyünü, ölkə elminin bütün sahələri üzrə aparılacaq fundamental elmi tədqiqatların istiqamətlərinin müəyyən edilməsinə də xüsusi diqqət yetirdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, təbiət və texniki elmlər üçün lazımi maddi-texniki bazanın yaradılması, laboratoriyaların təşkili də akademik Mirəsədulla Mirqasımovun adı ilə bağlıdır.
Sonra çıxış edən akademik Mirəsədulla Mirqasımovun oğlu, Xalq artisti Oqtay Mirqasımov atasının xatirəsinə göstərilən yüksək diqqət və ehtirama görə minnətdarlığını bildirib.

Представители общественности посетили могилу академика Мирасадуллы Миргасымова
17-го ноября по случаю 140-летия со дня рождения первого президента Национальной академии наук Азербайджана, видного общественного деятеля, первого ученого-хирурга и доктора медицинских наук Азербайджана, Заслуженного деятеля науки, академика Мирасадуллы Миргасымова президент НАНА, академик Иса Габиббейли, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова, заместитель министра здравоохранения Надир Зейналов, кинорежиссёр, народный артист Огтай Миргасымов и представители общественности посетили могилу ученого на Аллее почетного захоронения.
Представители общественности возложили цветы на могилу выдающегося ученого и почтили его память.
Говоря о научной и общественной деятельности Мирасадуллы Миргасымова, академик Иса Габиббейли сообщил, что видный ученый вошёл в историю отечественной науки как соучредитель и первый президент Академии наук Азербайджана, он уделял особое внимание определению направлений фундаментальных научных исследований во всех сферах, которые должны проводиться в стране. Руководитель НАНА отметил, что с именем академика Мирасадуллы Миргасымова также связано создание необходимой для развития естественных и технических наук материально-технической базы и организация лабораторий.
Затем выступил сын академика Мирасадуллы Миргасымова, народный артист Огтай Миргасымов, который выразил благодарность за внимание и почтение к памяти его отца.