AMEA prezidenti Türkiyə Elmlər Akademiyasında çıxış edib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) Baş Assambleyasında iştirak və çıxış edib.
Türkiyə Elmlər Akademiyası Baş Assambleyasının Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilmiş açılış iclasını TÜBA-nın başqanı, professor Müzəffər Şəkər açıb. AMEA prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli yubiley iclasında “Azərbaycan və Türkiyənin inkişafında “Bir millət – iki dövlət” modeli” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Bundan başqa, TÜBA-nın yubileyi mərasimində Qazaxıstan, Rumıniya, Bosniya və Herseqovina Elmlər Akademiyalarının rəhbərləri də çıxış ediblər.
Eyni zamanda, iclasda əlavə olaraq İsrail-Fələstin münasibətlərindən bəhs edən bir məruzə dinlənilib.
Baş Assambleyanın iclasında Türkiyə Elmlər Akademiyasının həqiqi və müxbir üzvlüyünə seçkilər keçirilib.

Президент НАНА выступил в Академии наук Турции
Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли принял участие и выступил с докладом на Генеральной Ассамблее Академии наук Турции (TÜBA).
Церемонию открытия Генеральной Ассамблеи Академии наук Турции, которая была посвящена 100-летию Турецкой Республики, открыл президент TÜBA, профессор Музаффер Шекер. Президент НАНА, академик Иса Габиббейли выступил на юбилейном заседании с докладом «Модель «Одна нация – два государства» в развитии Азербайджана и Турции».
Помимо этого, на юбилейном мероприятии TÜBA выступили руководители академий наук Казахстана, Румынии, Боснии и Герцеговины.
На заседании также был прослушан доклад, посвященный отношениям между Израилем и Палестиной.
На заседании Генеральной Ассамблеи прошли выборы действительных членов и членов-корреспондентов Академии наук Турции.