Azərbaycan-Özbəkistan elmi əlaqələri inkişaf etdirilir
Dekabrın 12-də Daşkənd şəhərində Özbəkistan Elmlər Akademiyasının 80 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbirləri keçirilib. Tədbirlərdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli də iştirak edir.
Yubiley tədbirlərinin təntənəli açılış mərasimində əvvəlcə Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin təbrik məktubu oxunub.
Sonra Özbəkistan Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Behzod Yuldaşev giriş sözü ilə çıxış edib.
Açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycan və Özbəkistan arasında bütün sahələrdə olduğu kimi elm sahəsində də əlaqələrin daim inkişaf etdiyini bildirib. Ölkələrimizin Elmlər akademiyalarının qarşılıqlı elmi əlaqələrindən danışan akademik İsa Həbibbəyli son illərdə elmi-mədəni əməkdaşlığın bütün istiqamətlərdə yüksək templə inkişaf etdirildiyini qeyd edib. Təkcə Azərbaycanla Özbəkistan deyil, ümumiyyətlə Türk dünyasının bütün ölkələrinin elmi qurumları arasında əlaqələrin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu xüsusi vurğulayıb və özbəkistanlı həmkarlarını təbrik edib.
Açılış mərasimində, həmçinin Türkiyə, Qazaxıstan, Monqolustan, Çin, Qırğızıstan, Tacikistan, Rusiya, Belarus, Tatarıstan Elmlər akademiyalarının prezidentləri və vitse-prezidentləri çıxış ediblər.
Tədbirdə Özbəkistan EA-nın 80 illik tarixi yolundan bəhs edən sənədli film nümayiş etdirilib.
Açılış mərasimindən sonra Özbəkistan incəsənət ustalarının konserti olub.
Yubiley tədbirləri bölmə iclasları ilə dekabrın 13-də davam edəcəkdir.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli 12 dekabr Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım günündə Daşkənd şəhərindəki Heydər Əliyev park-meydanında Ulu Öndərin büstünü ziyarət edib, xatirəsini anıb.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли посетил бюст великого лидера Гейдара Алиева в Ташкенте
12-го декабря в Ташкенте начались юбилейные мероприятия, посвященные 80-летию со дня создания Академии наук Республики Узбекистан. На юбилейных мероприятиях принимает участие и президент НАНА академик Иса Габиббейли.
На торжественной церемонии открытия юбилейных мероприятий было зачитано поздравительное письмо Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Затем с вступительной речью выступил президент Академии наук Узбекистана академик Бехзод Юлдашев.
Выступив на церемонии открытия, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что связи между Азербайджаном и Узбекистаном развивались всегда во всех сферах, в том числе и в области науки. Говоря о сотрудничестве между академиями наук двух стран, академик Иса Габиббейли отметил, что в последние годы двусторонние научные и культурные связи развиваются ускоренными темпами по всем направлениям. Руководитель НАНА подчеркнул, что начался новый этап развития связей между научными организациями не только Азербайджана и Узбекистана, но и всех стран тюркского мира в целом, и поздравил узбекских коллег с юбилеем Академии наук Республики Узбекистан.
На церемонии открытия также выступили президенты и вице-президенты академий наук Турции, Казахстана, Монголии, Китая, Кыргызстана, Таджикистана, России, Беларуси и Татарстана.
Далее на мероприятии был продемонстрирован документальный фильм, повествующий о 80-летнем историческом пути АН Узбекистана.
После церемонии открытия состоялся концерт деятелей культуры и искусства Узбекистана.
13-го декабря юбилейные мероприятия продолжатся в формате секционных заседаний.
В день памяти общенационального лидера Гейдара Алиева президент НАНА академик Иса Габиббейли посетил бюст Великого лидера на площади Гейдара Алиева в Ташкенте и почтил его память.