Akademik İsa Həbibbəyli Daşkənddəki Füzuli Tədqiqatlar Mərkəzində olub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistan Respublikasına səfəri şərçivəsində Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetində olub, burada fəaliyyət göstərən Məhəmməd Füzuli Tədqiqatlar Mərkəzini ziyarət edib.
Akademik İsa Həbibbəyli Mərkəzin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub, universitetin rəhbərliyi və tələbələrlə görüşüb. Universitet təmsilçiləri ilə görüşdə iki qardaş ölkə alimləri arasında qurulmuş əməkdaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyətindən danışan Akademiya rəhbəri Daşkənddə fəaliyyət göstərən Füzuli Mərkəzinin, eləcə də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adaına Ədəbiyyat İnstitutunda yaradılmış Əlişir Nəvai Mərkəzinin ölkələrimizin tədqiqatçıları arasında etibarlı körpü rolu oynadığını diqqətə çatdırıb.
Əlişir Nəvai adına Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şuxrat Sirociddinov tədqiqatçılar arasındakı əlaqələrin inkişaf etdiyini bildirib, bununla da yüksək elmi nəticələrin əldə olunduğunu xüsusi vurğulayıb.
Sonra tələbələr Azərbaycan dilində şeirlər səsləndiriblər.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Füzuli Mərkəzinə bir sıra kitablar bağışlayıb, xatirə hədiyyələri təqdim edib.

Академик Иса Габиббейли побывал в Исследовательском центре имени Физули в Ташкенте
В рамках визита в Республику Узбекистан президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли посетил Ташкентский государственный университет узбекского языка и литературы имени Алишера Навои и побывал в функционирующем здесь Исследовательском центре имени Мухаммеда Физули.
Академик Иса Габиббейли ознакомился с деятельностью центра, встретился с руководством и студентами университета. Говоря в ходе встречи с представителями университета о значении связей между учеными двух братских стран, руководитель Академии наук подчеркнул, что Центр Физули в Ташкенте, а также Центр Алишера Навои, созданный в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА, являются надежными мостами между исследователями наших стран.
В свою очередь, ректор Университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои профессор Шухрат Сирожиддинов особо подчеркнул, что расширение сотрудничества между учеными и исследователями двух стран приводит к достижению высоких научных результатов.