Xəbər verdiyimiz kimi, martın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Əsas binasının Dairəvi zalında Elm Günü münasibətilə “Elm Günü və Günün elmi: humanitar tədqiqatlar və süni intellekt” mövzusunda təntənəli tədbir keçirilib.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin “Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarovla dialoq: sənət dünyası və gələcəyə baxış” mövzusunda dialoq da təşkil olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ilk dəfə olaraq Xalq rəssamı akademik Ömər Eldarovun fərdi heykəltəraşlıq sərgisinin Elm günü çərçivəsində təşkil olunduğunu söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli ömrünün 70 ildən çoxunu heykəltəraşlıq sənətinə həsr etmiş ustad heykəltaraş Ömər Eldarovun zəngin yaradıcılıq yolundan bəhs edib. Bildirib ki, ölkəmizdə heykəltəraşlıq məktəbi yaratmış akademik Ömər Eldarovun yaradıcılığında Azərbaycan və dünya heykəltəraşlıq məktəbinin ən mükəmməl elementləri öz əksini tapmışdır. Görkəmli sənətkar Azərbaycan heykəltaraşlıq sənətinə “düşünən heykəllər” silsiləsini gətirmişdir. Akademik Ömər Eldarovun məhsuldar yaradıcılıqla yanaşı, həm də Azərbaycanın elmi-ədəbi və ictimai-mədəni həyatının fəal iştirakçısı olduğunu söyləyən AMEA rəhbəri bildirib ki, məşhur heykəltəraş tərəfindən respublikamızda peşəkar rəssam və heykəltəraşlıq məktəbi formalaşmışdır.
Ona göstərilən diqqətə görə dövlət başçısına və Akademiya rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını bildirən Ömər Eldarov uşaqlıq illərindən, heykəltəraş olmağına keçən yoldan bəhs edib. Ömər Eldarov vurğulayıb ki, Fəxri xiyabanda ucalan bütün heykəl və büstlər onun əl işidir və bu baxımdan Fəxri xiyabanı özünün açıq səma altında fərdi sərgisi adlandırmaq olar. Keçdiyi şərəfli yolun gərgin əmək tələb etdiyini bildirən Ömər Eldarov yaratdığı obraz və kompozisiyalardan, görkəmli şəxsiyyətlərlə işindən, təkcə Azərbaycanda yox, dünyanın bir sıra ölkəsində yaratdığı əsərlərdən danışıb.
Daha sonra Ömər Eldarovun həyat və fəaliyyətini əks etdirən “Hələ axşam deyil” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin ölkə başçısının 2 fevral 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunan Ömər Eldarova mükafatını təqdim edib.

В НАНА был организован диалог на тему «Диалог с народным художником академиком Омаром Эльдаровым: мир искусства и взгляд в будущее»
Как мы отмечали ранее, 27-го марта в честь Дня науки в Круглом актовом зале Главного здания Национальной академии наук Азербайджана состоялось торжественное мероприятие «День науки и наука Дня: гуманитарные исследования и искусственный интеллект».
В рамках мероприятия был организован диалог на тему «Диалог с народным художником академиком Омаром Эльдаровым: мир искусства и взгляд в будущее».
Президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в рамках Дня науки впервые организована персональная выставка скульптора, народного художника академика Омара Эльдарова. Говоря о многогранном творческом пути Омара Эльдарова, который более 70-ти лет своей жизни посвятил искусству скульптуры, академик отметил, что в творчестве Омара Эльдарова, создавшего в Азербайджане школу скульптуры, нашли свое отражение самые совершенные элементы отечественной и мировой скульптуры, выдающийся мастер создал череду «думающих памятников». Сказав, что, наряду с плодотворной творческой деятельностью, академик Омар Эльдаров принимает активное участие в научной, общественной и культурной жизни республики, руководитель НАНА добавил, что известный скульптор сформировал в Азербайджане профессиональную школу живописи и скульптуры.
Сердечно поблагодарив главу государства и руководство Академии наук за оказанное внимание, Омар Эльдаров рассказал о своем детстве и пути, приведшем его в искусство скульптуры.  Омар Эльдаров сообщил, что все памятники и бюсты, возвышающиеся на Аллее почетного захоронения, – образцы его творчества, и с этой точки зрения Аллею почетного захоронения можно назвать его персональной выставкой под открытым небом. Подчеркнув, что пройденный им славный путь был бы невозможен без кропотливого труда, академик Омар Эльдаров подробно рассказал о созданных им образах и композициях, сотрудничестве с выдающимися личностями, а также произведениях, созданных не только в Азербайджане, но и в различных странах мира.
Затем был продемонстрирован документальный фильм «Ещё не вечер», посвященный жизни и творчеству академика Омара Эльдарова.
Помимо этого, академик Иса Габиббейли вручил Омару Эльдарову юбилейную медаль Азербайджанской Республики «100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)». Народный художник был удостоен этой медали по Распоряжению главы государства от 2 февраля 2024 года.