Səlahiyyətli nümayəndə Fuad Nəcəfli Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancarla görüşüb
İyunun 1-də dünyaşöhrətli alim, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin Biokimya və biofizika fakültəsinin professoru, kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli ilə görüşüb.
Qonaq əvvəlcə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin binası ilə tanış olub.
Fuad Nəcəfli Ali Məclisin iclas zalında məlumat verib ki, burada Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə tarixi qərarlar qəbul edilib. Ötən il Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Naxçıvana səfərini xatırladan səlahiyyətli nümayəndə diqqətə çatdırıb ki, dövlət başçılarımızın iştirakı ilə İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin təməlinin qoyulması mərasimi də bu zalda keçirilib.
Sonra davam etdirilən görüşdə Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəfli Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi fəaliyyətinin Naxçıvan dövrü barədə məlumat verib. Xüsusilə vurğulayıb ki, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə 1991-1993-cü illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Azərbaycanda müstəqil dövlətçiliyin böyük məktəbinə çevrilib. Müstəqil Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağı ilk dəfə Naxçıvanda qəbul edilib, müstəqil Azərbaycanın dövlətçilik sisteminin konturları, gələcək inkişafının istiqamətləri məhz burada müəyyənləşdirilib. Heydər Əliyevin Ali Məclisin Sədri seçilməsi Naxçıvan-Türkiyə münasibətlərinin qurulmasında da yeni mərhələyə təkan verib. Məhz o dövrdə Türkiyənin nümayəndə heyəti ilə danışıqlar aparılıb və əməkdaşlıq haqqında protokol imzalanıb. Həmin təməllər üzərində qurulan Azərbaycan-Türkiyə qardaşlıq və dostluq münasibətləri hazırda dövlət başçılarımızın rəhbərliyi altında möhkəm və sarsılmaz xarakter daşıyır.
Əziz Sancar göstərilən qonaqpərvərliyə və səmimi qəbula görə təşəkkür edib, Naxçıvanda olmaqdan məmnunluğunu bildirib.

1-го июня всемирно известный ученый, профессор факультета биохимии и биофизики Университета Северной Каролины (США), лауреат Нобелевской премии по химии Азиз Санджар встретился с полномочным представителем Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике Фуадом Наджафли.
Вначале гость ознакомился со зданием Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики.
В ходе встречи, которая проходила в зале заседаний Верховного Меджлиса, Фуад Наджафли сообщил, что здесь под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева принимались исторические решения. Говоря о прошлогоднем визите Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана в Нахчыван, полномочный представитель сообщил, что при участии глав наших государств в этом зале состоялась церемония закладки фундамента газопровода Игдыр-Нахчыван.
Далее Фуад Наджафли рассказал гостю о Нахчыванском периоде политической деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева. Он особо подчеркнул, что в 1991-1993 гг. под руководством выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева Нахчыванская Автономная Республика превратилась в великую школу независимой государственности в Азербайджане, в Нахчыване был впервые поднят Государственный флаг независимой Азербайджанской Республики, здесь же были определены контуры государственной системы и сферы дальнейшего развития независимого Азербайджана: «После того, как Гейдар Алиев был избран председателем Верховного Меджлиса, начался новый этап установления взаимоотношений между Нахчываном и Турцией. Именно в тот период прошли переговоры с турецкой делегацией, был подписан протокол о сотрудничестве. На этом фундаменте были установлены дружеские и братские взаимоотношения между Азербайджаном и Турцией, которые в настоящее время развиваются под руководством глав наших государств и носят крепкий и непоколебимый характер».
Азиз Санджар поблагодарил присутствующих за проявленное гостеприимство и сердечный прием, и выразил удовлетворение посещением Нахчывана.