Bu fikirləri Qazaxıstanın M.Auezov adına Ədəbiyyat və İncəsənət İnstitutunun baş direktoru akademik Kenjexan Matıjanov Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinə həsr olunmuş “Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk Dünyasının Mədəni Kodları” Beynəlxalq elmi simpoziumu zamanı çıxışında bildirib.
Akademik qeyd edib ki, türk xalqlarının klassik qəhrəmanlıq dastanlarının ən görkəmli nümunələrindən biri olan “Alpamış batır” dastanı tarixi rəvayətlərin və Qızıl Orda dövrünün epik ənənənin formalaşmasında xüsusi rola malikdir.
Akademik K.Matıjanov dastanın kompozisiyasındakı dualist xarakteri, mifoloji motivlərin tarixi şüura uyğunlaşdırılması və müxtəlif versiyalarda süjet sabitliyini əsərin başlıca bədii xüsusiyyətləri kimi qiymətləndirib.
Alim vurğulayıb ki, “Alpamış”ın yayılma coğrafiyası Altay bölgəsinin “Alıp Manaş” adlı qəhrəmanlıq nağılından başlayaraq qazax, özbək, tatar, qarakalpak və digər türk xalqlarının folklor versiyalarını əhatə edir. O, həmçinin dastanın etno-mədəni kimliyin ifadəsində, Konırat tayfasının jıra ənənəsini mənimsəyib qorumasında, yazılı mətnlərin tədqiqi, onların mətnşünaslıq xüsusiyyətləri və elmi dövriyyəyə daxil edilməsində əvəzsiz rola malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Bu gün “Alpamış batır” dastanı ənənəvi jıra ifaçılığı sayəsində yaşadılır, məktəb proqramlarına daxil edilib, gənclər arasında geniş populyarlıq qazanıb və UNESCO çərçivəsində beynəlxalq səviyyədə tanınıb”, – deyə akademik vurğulayıb. O, əsərin müasir folklorşünaslıq metodları ilə kompleks şəkildə araşdırılmasının aktuallığını da xüsusi qeyd edib.

Академик Кенжехан Матыжанов: «Эпос «Алпамыш» – это Полярная звезда культурного кода тюркского мира»
Этими мыслями генеральный директор Института литературы и искусства имени М.Ауэзова академик Кенжехан Матыжанов (Казахстан) поделился в ходе своего выступления на международном научном симпозиуме «От Ашуга Алескера до Узеира Гаджибейли: культурные коды тюркского мира», посвященном 140-летнему юбилею Узеира Гаджибейли.
Академик сообщил, что эпос «Алпамыш-батыр», являющийся одним из известных классических героических эпосов тюркских народов, сыграл особую роль в формировании исторических преданий и эпической традиции золотоордынского периода.
Основными художественными особенностями эпоса академик Кенжехан Матыжанов назвал дуалистический характер его композиции, приведение мифологических мотивов в соответствие с исторической мыслью и стабильность сюжета в различных версиях.
Ученый подчеркнул, что ареал распространения эпоса «Алпамыш» охватывает обширную территорию, начиная от героического сказания Алтайского региона «Алып-Манаш» и заканчивая фольклорными версиями казахского, узбекского, татарского, каракалпакского и других тюркских народов. Академик также отметил, что эпос играет незаменимую роль в выражении этнокультурной идентичности, усвоении и сохранении традиции жырау племени конырат, изучении письменных текстов и текстологических особенностей, а также в их введении в научный оборот.
Сегодня эпос «Алпамыш-батыр», продолжил академик Кенжехан Матыжанов, поддерживается благодаря традиционному искусству жырау, включен в школьные программы, популярен среди молодежи и получил международное признание на уровне ЮНЕСКО. Академик особо подчеркнул актуальность комплексного изучения произведения, опираясь на современные методы в фольклористике.