Hikmət Quliyev: “Türk musiqisi üçün vahid elmi konsepsiya və Kalvalı Əli Dədənin irsinin rəqəmsal arxivinin yaradılması zəruridir”
20.11.2025 16:50
Türk dünyasının musiqi kodlarının müqayisəli tədqiqi və ortaq elmi diskursun formalaşdırılması vacib məsələlərdəndir. Gələcəkdə türk musiqisi üçün vahid elmi konsepsiya və Kalvalı Əli Dədənin irsinin rəqəmsal arxivinin yaradılması olduqca əhəmiyyətli istiqamətlərdir.
Bu fikirləri AMEA Folklor İnstitutunun direktoru filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev I Beynəlxalq Türk Dünyası Ənənəvi Musiqi və Mədəni Kimlik Simpoziumunda çıxışı zamanı bildirib.
Alim çıxışında tədbirin əhəmiyyətini və Türk dünyasının musiqi irsindəki ortaq dəyərlərin elmi müstəvidə araşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb. O, simpoziuma ev sahibliyi etməyin Folklor İnstitutu üçün böyük qürur mənbəyi olduğunu bildirərək, Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan və Qırğızıstandan olan alimlərin ortaq mədəni yaddaş, musiqi kodları və ənənələrin müzakirəsi üçün bir araya gəldiklərini qeyd edib.
Hikmət Quliyev iki gün ərzində təxminən 80-ə yaxın məruzənin dinləniləcəyi simpoziumun müasir qloballaşma və rəqəmsallaşma şəraitində Türk dünyasının mədəni dəyərlərinin qorunması və milli kimliyin yaşadılması baxımından mühüm elm platforması olduğunu bildirib. O, Azərbaycan zurna-balaban sənəti timsalında ənənəvi musiqi, folklor və ifaçılıq sənətinin diqqət mərkəzinə çəkildiyini, bu sahədə yeni metodoloji yanaşmaların – musiqişünaslıq, sənətşünaslıq, folklorşünaslıq, ədəbiyyatşünaslıq və linqvistikanın türkoloji kontekstdə formalaşdırılmasının zəruriliyini vurğulayıb. Alim folklorun şifahi performansını müşayiət edən söz-musiqi-hərəkət triadasının kompleks şəkildə araşdırılmasının əhəmiyyətini də diqqətə çatdırıb.
Natiq musiqi kodlarının müxtəlif türk xalqlarında fərqli formalar alsa da, eyni mədəni yaddaş və ortaq köklərdən qidalandığını qeyd edib. Hikmət Quliyev Kalvalı Əli Dədə yaradıcılığının yalnız virtuoz ifaçılıq deyil, Azərbaycan nəfəsli musiqisinin kollektiv yaddaşdakı mifik arxetiplərindən biri olduğunu bildirib. Simpoziumun, həmçinin ifaçıların rolunun, xalq musiqisinin yaranması və inkişafındakı şəxsi töhfələrin tədqiq olunması üçün geniş imkan yaratdığını vurğulayıb.
Məruzəçi çıxışında mədəni təhlükəsizliyin də önəmini xatırladaraq zurna, balaban, tar və kamança kimi alətlərlə bağlı saxtalaşdırma və mənimsəmə halları qarşısında elmi arqumentlərin hazırlanmasının milli məsuliyyət xarakteri daşıdığını diqqətə çatdırıb.

Хикмет Гулиев: «Необходимо разработать единую научную концепцию для тюркской музыки и создать цифровой архив наследия Калвалы Али Деде»
20.11.2025 16:50
Есть необходимость в сравнительном исследовании музыкальных кодов тюркского мира и формировании общего научного дискурса. Важными научными направлениями являются разработка в будущем единой научной концепции для тюркской музыки и создание цифрового архива наследия Калвалы Али Деде.
Этими мыслями директор Института фольклора НАНА доктор филологических наук Хикмет Гулиев поделился во время своего выступления на I Международном симпозиуме на тему «Тюркский мир: традиционная музыка и культурная идентичность».
Ученый отметил значимость мероприятия с точки зрения изучения общей музыкальной памяти, традиций и исполнительского наследия тюркского мира. По его словам, симпозиум объединил исследователей из Азербайджана, Турции, Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана, дал им возможность обсудить вопросы, связанные с триадой слово-музыка-движение, традиционным исполнительством и взаимосвязями между фольклором и музыкой.
Хикмет Гулиев сообщил, что на протяжении двух дней будут прослушаны около 80-ти докладов, симпозиум является важной научной платформой с точки зрения сохранения культурных ценностей тюркского мира и национальной идентичности в современных условиях глобализации и цифровизации. Ученый добавил, что есть необходимость в формировании новых методологических подходов в этой сфере – музыковедения, искусствоведения, фольклористики, литературоведения и лингвистики в тюркологическом контексте.
Оратор отметил, что хотя музыкальные коды различных тюркских народов принимают различные формы, они опираются на одну и ту же культурную память и общие корни. Хикмет Гулиев сообщил, что Калвалы Али Деде является не только виртуозным исполнителем, но и одним из важных архетипов в коллективной памяти духового исполнительства Азербайджана,  и подчеркнул необходимость в изучении и пропаганде этого наследия. Он отметил, что на фоне фальсификации и попыток присвоения таких национальных инструментов, как зурна, балабан, тар и кеманча, подготовка научно обоснованных аргументов является делом национальной ответственности.