AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi 2025-ci il ərzindəki fəaliyyətinə dair hesabat verib
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Kimya Elmləri Bölməsinin 2025-ci il ərzində fəaliyyətinə həsr olunmuş hesabatı dinlənilib. AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin Elmi şurasının sədri akademik Dilqəm Tağıyev bölmənin hesabatını təqdim edib.
Akademik bildirib ki, hesabat ilində Kimya Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi elmi müəssisələrdə tədqiqatlar AMEA tərəfindən təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında 2021-2025-ci illərdə yerinə yetiriləcək elmi-tədqiqat işlərinin prioritet istiqamətləri”nə uyğun aparılıb.
Akademik Dilqəm Tağıyev qeyd edib ki, ötən il institutlar fəaliyyətlərində “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafına dair Milli Prioritetlər”i, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nı, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nı, “Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya”nın Fəliyyət Planını və “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar Yol Xəritəsi”ni rəhbər tutublar.
Məruzəçi təqdimatında diqqətə çatdırıb ki, hesabat ilində KEB-in institutları üzrə elmi tədqiqatlar 12 problem, 41 mövzu və 110 iş üzrə həyata keçirilib. İnstitutların elmi məhsuldarlıq göstəricilərinə toxunan natiq akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu, akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu, akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu və Polimer Materialları İnstitutunun alimlərinin 263-ü xaricdə olmaqla, ümumilikdə 505 məqaləsinin dərc edildiyini, eləcə də bu məqalələrə 7300 sayda istinadların olunduğunu bildirib.
Təqdimatda 2025-ci ildə elmi-tədqiqat müəssisələrində kitab, monoqrafiya və dərslik olmaqla 47 nəşrin (2-si xaricdə), 505 məqalənin (263-ü xaricdə) çap olunduğu, əməkdaşların Scopus elmi bazasında 184, Web of Science bazasında indeksləşən jurnallarda isə 104 məqaləsinin işıq üzü gördüyü diqqətə çatdırılıb.
Məruzədə bildirilib ki, hesabat ilində bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələri 3-ü xaricdə olmaqla 49 patent əldə edib.
Bundan əlavə, hesabatda bölmənin kadr potensialı, təltifləri, o cümlədən ötən il Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun 90,  Aşqarlar Kimyası İnstitutunun 60 və görkəmli alimlər, akademik Y.Məmmədəliyevin 120, akademik H.Şahtaxtinskinin 125, akademik T.Şahtaxtinskinin 100 və akademik M.Rüstəmovun 95 illik yubileylərinin qeyd edilməsi barədə məlumatlar təqdim olunub.
İclasda Rəyasət Heyəti akademik Dilqəm Tağıyevin Kimya Elmləri Bölməsinin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatını müzakirə edib. Bölmənin illik fəaliyyəti məqbul hesab olunub müvafiq qərar qəbul edilib. Qərara əsasən, elmi tədqiqatların dövlət səviyyəsində müəyyən edilən “Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası” və “Süni İntellekt Strategiyası”na uyğun, nəticəyönümlü istiqamətlərdə genişləndirilməsi tapşırılıb. Xüsusilə işğaldan azad edilmiş ərazilərin mineral xammal ehtiyatlarından səmərəli istifadə, “Yaşıl artım” prioriteti və müdafiə qüdrətinin artırılmasına xidmət edən strateji araşdırmalara üstünlük verilməsi qərara alınıb. Bununla yanaşı, innovativ polimer materialların alınması, sənaye tullantılarının təmizlənməsi və dərman maddələrinin effektivliyinin artırılması sahəsində elmi müəssisələr qarşısında konkret vəzifələr qoyulub. Yekun olaraq, bölməyə gənclərin elmə cəlb edilməsi, kimya elminə dair terminologiyanın zənginləşdirilməsi və kimya elmin populyarlaşdırılması istiqamətində fəaliyyəti gücləndirmək tapşırılıb.

На очередном заседании Президиума НАНА был прослушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук (ОХН) НАНА в 2025 году. Отчет представил вице-президент НАНА, председатель Ученого совета отделения академик Дильгам Тагиев.
Академик сообщил, что в отчетный период исследования в научных учреждениях, которые входят в состав Отделения химических наук, велись в соответствии с утвержденными НАНА «Приоритетными направлениями научно-исследовательских работ, которые будут выполнены в Азербайджанской Республике в 2021-2025 гг.».
В прошлом году, продолжил вице-президент НАНА, институты в своей деятельности руководствовались такими документами, как «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты социально-экономического развития», «Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», «I Государственная программа Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», План мероприятий «Комиссии по бизнес-среде и международным рейтингам» и «Дорожная карта по улучшению международных рейтинговых показателей, связанных с научными публикациями».
В ходе презентации докладчик отметил, что в 2025 году в институтах ОХН велись научные исследования, охватывающие 12 проблем, 41 тему и 110 работ.
Говоря о показателях научной продуктивности институтов, академик Дильгам Тагиев подчеркнул, что учеными Института нефтехимических процессов имени академика Ю.Мамедалиева, Института химии присадок имени академика А.Гулиева, Института катализа и неорганической химии имени академика М.Нагиева и Института полимерных материалов были изданы 47 книг, монографий и учебников (2 – за рубежом), 505 статей (263 – за рубежом), 184 статьи были опубликованы в журналах, индексируемых в базе Scopus, 104 – в базе Web of Science; на труды ученых ссылались 7300 раз. Академик также сообщил, что научно-исследовательскими учреждениями отделения были получены 49 патентов (3 – за рубежом).
Помимо этого, в отчете говорилось о кадровом потенциале ОХН, наградах, праздновании 90-летнего юбилея Института катализа и неорганической химии, 60-летнего юбилея Института химии присадок, а также 120-летнего юбилея академика Ю.Мамедалиева, 125-летнего юбилея академика Г.Шахтахтинского, 100-летнего юбилея академика Т.Шахтахтинского и 95-летнего юбилея академика М.Рустамова.
Затем Президиум НАНА обсудил отчет о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук в 2025 году, деятельность ОХН была признана удовлетворительной. Президиум принял соответствующее постановление, согласно которому было поручено расширить научные исследования в приоритетных сферах и в соответствии с государственными документами – «Концепцией цифрового развития» и «Стратегией искусственного интеллекта». Также было поручено отдавать предпочтение стратегическим исследованиям, нацеленным на рациональное использование запасов минерального сырья на освобожденных от оккупации территориях, «зеленый рост» и повышение оборонной мощи страны. Наряду с этим, перед научными учреждениями были поставлены конкретные задачи, связанные с получением инновационных полимерных материалов, очищением промышленных отходов и повышением эффективности лекарственных препаратов. Отделению было поручено расширить деятельность и в сфере привлечения молодежи в науку, обогащения терминологии в области химических наук и популяризации химических наук.