AMEA-da “Dünya hərb sənətinin Nadir şah zirvəsi” kitabının təqdimatı olub
Aprelin 16-da Mərkəzi Elmi Kitabxanada (MEK) AMEA-nın müşaviri, akademik Yaqub Mahmudovun və professor Tofiq Mustafazadənin “Dünya hərb sənətinin Nadir şah zirvəsi” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə akademik Yaqub Mahmudovun əsərlərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar. Həmçinin Mərkəzi Elmi Kitabxanada bu gün yaradılan “Akademik Yaqub Mahmudovun kitablarından ibarət fond” oxuculara təqdim edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tariximizin qaranlıq səhifələrinə işıq salan kitabın elmi əhəmiyyətini qeyd edib. O, ictimaiyyətə təqdim olunan bu əsərdə arxiv materiallarına və mühüm sənədlərə əsaslanaraq tariximizin vacib məqamlarına dair mühüm faktların oxuculara çatdırıldığını söyləyib.
AMEA rəhbəri bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətinin birinci mərhələsində dövlətçilik tariximizə sistemli şəkildə qayıdış baş vermiş, tarixi şəxsiyyətlərimizin elmi əsaslarla yenidən qiymətləndirilməsi prosesi başlanılmışdır. Bu mərhələdə Azərbaycanın inkişafında müstəsna xidmətləri olmuş dahi şəxsiyyətlərin yubileylərinin dövlət səviyyəsində qeyd olunması mühüm ənənəyə çevrilmişdir.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, görkəmli dövlət xadimi Nəriman Nərimanovun 100 illik yubileyi Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə 1972-ci ildə qeyd edilmiş, Heydər Əliyev 28 iyul 1981-ci ildə “Dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 840 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” qərar imzalamışdır. Bu faktlar şəxsiyyətə qayıdış siyasətinin ardıcıl və məqsədyönlü xarakter daşıdığını açıq şəkildə göstərir.
“Müstəqillik illərində tarixi şəxsiyyətlərin irsinin sistemli şəkildə öyrənilməsi və cəmiyyətə təqdim olunması istiqamətində həyata keçirilən dövlət siyasəti Prezident İlham Əliyev tərəfindən ardıcıl və yüksək səviyyədə davam etdirilmişdir”, – deyən AMEA rəhbəri son illərdə “İmadəddin Nəsimi ili”, “Nizami Gəncəvi ili”, “Heydər Əliyev ili”nin elan olunmasının müstəqil Azərbaycanın müasir inkişaf mərhələsində dövlət başçısının milli-mənəvi dəyərlərə və dahi şəxsiyyətlərin irsinə göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğının aydın ifadəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, görkəmli tarixi şəxsiyyətlərimizin zəngin həyat və fəaliyyətinin elmi əsaslarla araşdırılması daha da genişləndirilməli, onların zəngin irsi gənc nəsillərin milli şüurunun formalaşmasında mühüm rol oynayan davamlı qürur və iftixar mənbəyinə çevrilməlidir.
O, dünya hərb sənətinin dahilərindən biri olan Nadir şah Əfşar haqqında indiyədək əsasən tərcümə mənbələrinə istinad etməklə məlumatların əldə olunduğunu söyləyib. Bildirib ki, akademik Yaqub Mahmudov və professor Tofiq Mustafazadənin həmmüəllif olduqları “Dünya hərb sənətinin Nadir şah zirvəsi” kitabında isə Şərq və Qərb mənbələri ilə yanaşı, Rusiya arxiv sənədləri və müxtəlif dillərdə nəşr edilmiş elmi tədqiqatlardakı faktik materiallar əsasında dahi Azərbaycan sərkərdəsinin həyat və fəaliyyətinə obyektiv elmi qiymət verilir.
Akademik İsa Həbibbəyli kitabın Azərbaycan dövlətçiliyinin öyrənilməsi baxımdan mühüm elmi mənbə olduğunu vurğulayıb,  müəlliflərə yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Sonra AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun baş elmi işçisi tarix elmləri doktoru Güntəkin Nəcəfli çıxış edərək nəşrin məziyyətlərindən danışıb, kitabı mühüm elmi-tarixi hadisə kimi yüksək dəyərləndirib. O, indiyədək Qərb və Rusiya tarixşünaslığında Nadir şah şəxsiyyətinə qeyri-obyektiv yanaşıldığını və dahi sərkərdənin xidmətlərinin kiçildildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, “Dünya hərb sənətinin Nadir şah zirvəsi” kitabı bu cür saxtalaşdırılmış yanaşmalara elmi faktlara söykənən tutarlı cavabdır. Əsər müəlliflərin ortaya qoyduğu mükəmməl sənət nümunəsidir.
Güntəkin Nəcəfli vurğulayıb ki, Nadir şah haqqında obyektiv araşdırmaların aparılması və bu kimi nəşrlərin yazılması bu gün öz torpaqlarını 30 illik düşmən işğalından azad etmiş bir ölkənin vətəndaşları, xüsusilə də gənc nəsil üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. Bu kimi əsərlər gənclərə tarixi şəxsiyyətlərimizi elmi və obyektiv meyarlar əsasında dəyərləndirmək imkanı yaradır.
Onun sözlərinə görə, kitabda tarixi mənbələr əsasında bir çox qaranlıq məqamlara aydınlıq gətirilib, cəmi  59 il ömür sürmüş, 11 il hakimiyyətdə olmuş Nadir şah Əfşarın obyektiv obrazı yaradılıb. Müəlliflər bu əsəri əziz müəllimləri - görkəmli ziyalılarımız Ədhəm Şahmalıyev, Mehdi Erivanski, Səidə İmanzadə, Əli Sultanlı, Əbdülkərim Əlizadə, Bəxtiyar Vahabzadə və Mehbalı Qasımovun əziz xatirələrinə həsr ediblər.
Tədbirdə Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri professor Anar İsgəndərov, millət vəkili, siyasi elmlər doktoru, professor Hikmət Babaoğlu, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini professor Eynulla Mədətli, millət vəkili, Tarix və Etnologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi tarix elmləri doktoru Vasif Qafarov, millət vəkili, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Cavanşir Feyziyev, Milli Müdafiə Universitetinin Hərbi Elmi Tədqiqat İnstitutunun Humanitar elmlər şöbəsinin professor-məsləhətçisi tarix elmləri doktoru Mehman Süleymanov, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədr müavini fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Fuad Nurullayev, Əlyazmalar İnstitutunun şöbə müdiri tarix elmləri doktoru Tahirə Həsənzadə və başqaları nəşrlə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Çıxışlarda qeyd olunub ki, ictimaiyyətə təqdim olunan “Dünya hərb sənətinin Nadir şah zirvəsi” kitabında dahi Azərbaycan sərkərdəsi Nadir şahın hərbi və siyasi  fəaliyyətindən, onun işğal olunmuş Səfəvi torpaqlarını, eləcə də ölkənin paytaxtını yadellilərdən azad etmək uğrunda mübarizəsindən, imperiyanın ərazisini daha da genişləndirməsindən bəhs edilir. Kitabda, həmçinin Nadir şah Əfşarın Hindistanı fəth edərək Səfəvi dövlətindən daha geniş ərazili yeni Azərbaycan Əfşarlar İmperiyası yaratması, böyük hökmdarın Türk dünyasında məzhəb ayrılığına son qoymaq siyasəti də diqqətə çatdırılır.
Bildirilib ki, bu kimi fundamental elmi tədqiqatlar xalqımızın çoxəsrlik tarixinin və görkəmli şəxsiyyətlərinin mötəbər mənbələr və arxiv sənədləri əsasında, azərbaycançılıq mövqeyindən dərindən öyrənilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Eyni zamanda, bu əsər Azərbaycan tarixşünaslığında Nadir şah şəxsiyyətinə obyektiv və elmi əsaslandırılmış baxış bucağının formalaşmasına sanballı töhfələr verir.
Sonda nəşrin həmmüəllifi, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək tədbirin təşkilinə görə AMEA rəhbərliyinə, MEK-ə və iştirakçılara təşəkkür edib, gənc nəsli tariximizi sevməyə, öyrənməyə və təbliğ etməyə səsləyib. O, əsərin ərsəyə gəlmə prosesi barədə məlumat verərək bildirib ki, kitabın əsas üstünlüyü məhz ilkin mənbələrə və arxiv sənədlərinə söykənməsidir. Akademik Yaqub Mahmudov MEK-də sərgilənən kitablarını yeni yaradılan “Akademik Yaqub Mahmudovun kitablarından ibarət fond”a hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, 472 səhifəlik “Dünya hərb sənətinin Nadir şah zirvəsi” kitabının elmi redaktoru tarix elmləri doktoru Mehman Süleymanov, elmi məsləhətçiləri Dünya Əfşarlar Dərnəyinin başqanı Şərəf Kocakaya və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədr müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Fuad Nurullayevdir.

В НАНА состоялась презентация книги «Вершина Надир шаха в мировом военном искусстве»
16-го апреля в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА состоялась презентация книги «Вершина Надир шаха в мировом военном искусстве», соавторами которой являются советник НАНА академик Ягуб Махмудов и профессор Тофиг Мустафазаде.
Вначале участники мероприятия ознакомились с выставкой трудов академика Ягуба Махмудова. Также читателям был представлен подготовленный в Центральной научной библиотеке «Фонд книг академика Ягуба Махмудова».
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил научную значимость книги, которая проливает свет на неизвестные страницы нашей истории. Академик сообщил, что в данной книге вниманию читателей представлены важные исторические факты, основанные на архивных материалах и ценных документах.
Руководитель НАНА отметил, что в годы первого политического руководства Великого лидера Гейдара Алиева произошло системное возвращение к истории нашей государственности, начался процесс научно обоснованной переоценки деятельности исторических личностей. В тот период на государственном уровне стали праздноваться юбилеи гениальных личностей, имеющих исключительные заслуги в развитии Азербайджана, и постепенно это превратилось в важную традицию.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в 1972 году по инициативе Общенационального лидера был отпразднован 100-летний юбилей выдающегося государственного деятеля Наримана Нариманова, 28 июля 1981 года Гейдар Алиев подписал постановление «О праздновании 840-летнего юбилея гениального азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви». Эти факты свидетельствуют о том, что политика возвращения к личности носила последовательный и целенаправленный характер.
Руководитель НАНА продолжил: «В годы независимости государственная политика, направленная на системное изучение наследия исторических личностей и его популяризацию в обществе, последовательно и на высоком уровне проводится под руководством Президента Ильхама Алиева». Академик сообщил, что объявление в Азербайджане «Года Имадеддина Насими», «Года Низами Гянджеви», «Года Гейдара Алиева» свидетельствует об особом внимании и заботе главы государства о национально-духовных ценностях и наследии гениальных личностей.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что научно обоснованное изучение жизни и деятельности выдающихся исторических личностей должно быть ещё более расширено, их богатое наследие должно превратиться в источник гордости, играющий важную роль в формировании национального мышления молодых поколений.
Академик Иса Габиббейли отметил, что до сих пор о Надир шахе Афшаре, который является одним из гениев мирового военного искусства, можно было получить информацию, ссылаясь на переводы с различных языков. Руководитель НАНА добавил, что в книге «Вершина Надир шаха в мировом военном искусстве», соавторами которой являются академик Ягуб Махмудов и профессор Тофиг Мустафазаде, представлены восточные и западные источники, документы из архивов России и фактические материалы из научных исследований, изданных на различных языках, дана объективная научная оценка жизни и деятельности гениального азербайджанского полководца.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что книга является важным научным источником для изучения истории государственности Азербайджана, и пожелал авторам новых творческих успехов.
Подробно рассказав о содержании книги, главный научный сотрудник Института истории и этнологии НАНА доктор исторических наук Гюнтекин Наджафли высоко оценила издание, назвав его важным научно-историческим событием. Она сообщила, что до сих пор в западной и российской историографии к Надир шаху относились необъективно, заслуги гениального полководца принижались, книга «Вершина Надир шаха в мировом военном искусстве» является серьезным ответом на подобное необъективное отношение. По словам Гюнтекин Наджафли, опираясь на исторические источники, авторы смогли пролить свет на многие неизвестные моменты, создав объективный образ Надир шаха Афшара, который прожил всего 59 лет, 11 из которых находился у власти.
Далее были прослушаны выступления председателя Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию профессора Анара Искендерова, депутата Милли Меджлиса, доктора политических наук, профессора Хикмета Бабаоглу, заместителя директора Института философии и социологии НАНА по научной работе доктора исторических наук Эйнуллы Мадатли и многих других. В выступлениях говорилось о достоинствах книги, а также было подчеркнуто, что подобные фундаментальные научные исследования обладают особой значимостью с точки зрения изучения многовековой истории нашего народа и деятельности выдающихся личностей, опираясь на ценные источники и архивные документы.
В заключение выступил соавтор книги академик Ягуб Махмудов, который поблагодарил руководство НАНА, ЦНБ и участников за организацию мероприятия, призвал молодое поколение любить, изучать и пропагандировать нашу историю. Говоря о процессе написания книги, академик сообщил, что основным преимуществом издания является то, что книга опирается на первоисточники и архивные документы.
Отметим, что научным редактором книги «Вершина Надир шаха в мировом военном искусстве» общим объемом в 472 страницы является доктор исторических наук Мехман Сулейманов, а научными консультантами – глава Всемирного кружка Афшаров Шереф Коджакая и заместитель председателя Управления мусульман Кавказа доктор философии по философии Фуад Нуруллаев.