“Şəhər mühitində mədəni irs və müasir incəsənət dialoqu” mövzusunda panel müzakirələr keçirilib
Mayın 1-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin təşkilatçılığı ilə “Şəhər mühitində mədəni irs və müasir incəsənət dialoqu” mövzusunda panel müzakirələr keçirilib.
Müzakirələr BMT-nin Məskunlaşma Proqramının Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) çərçivəsində baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru Ceyran Mahmudova 2026-cı ilin ölkəmizdə Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edildiyini xatırladıb. Bildirib ki, bu qərar Azərbaycanda şəhərsalma və memarlıq sahələrinin inkişafına göstərilən ardıcıl dövlət qayğısının və strateji diqqətin məntiqi davamıdır.
Bu il Bakıda növbəti dünya miqyaslı tədbirin - Ümumdünya Şəhər Forumunun (WUF13) keçiriləcəyini söyləyən Ceyran Mahmudova belə bir mötəbər tədbirin Azərbaycanda təşkilinin xüsusi simvolik məna daşıdığını vurğulayıb.
Rektor qeyd edib ki, ölkəmiz müstəqillik əldə etdikdən sonra bir sıra beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlərə uğurla ev sahibliyi edib və bu ənənə hazırda davam etdirilir.
Mayın 17-22-si tarixlərində Bakıda keçiriləcək WUF13 çərçivəsində isə ölkəmiz növbəti dəfə qlobal platformada öz potensialını nümayiş etdirəcək.
Azərbaycanın  UNESCO-nun Ümumdünya İrsi siyahısına daxil edilmiş tarixi abidələri haqqında məlumat verən Ceyran Mahmudova müxtəlif dövrləri əhatə edən tarixi və memarlıq abidələrimizin əsrlər boyu xalqımız tərəfindən qorunduğunu vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, Bakı və ölkənin digər şəhərləri gündən-günə inkişaf edir, memarlıq baxımından yeni, estetik və funksional tikililərlə zənginləşir. Müasir memarlığın sürətli inkişafı fonunda Bakının əsas üstünlüklərindən biri tarixi memarlıq nümunələrinin müasir şəhərsalma həlləri ilə üzvi və harmonik şəkildə vəhdət təşkil etməsidir.
Ceyran Mahmudova bildirib ki, tədbir çərçivəsində şəhərsalma, şəhərsalmada memarlığın rolu, eləcə də şəhər mühitinə müasir baxışlar kimi mühüm mövzular ətrafında müzakirələr aparılacaq. Bugünkü tədbir WUF13-ün proqramına töhfə verməklə yanaşı, bu istiqamətdə yeni elmi araşdırmaların aparılması üçün də geniş imkanlar yaradacaq.
Sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək tədbiri şəhərsalma proseslərinə elmin, mədəniyyətin və incəsənətin töhfəsini müzakirə edən mühüm platforma kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, tədbir ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsi çərçivəsində Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin bu sahədəki layiqli elmi-mədəni hesabatıdır.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, qlobal proseslər fonunda, o cümlədən Mərkəzi Asiya və Rusiya təcrübəsində şəhərsalma sahəsində mühüm nailiyyətlərlə yanaşı, urbanizasiyanın yaratdığı ciddi problemlər də mövcuddur. Bir vaxtlar sivilizasiya göstəricisi kimi dəyərləndirilən urbanizasiya XXI əsrdə sosial-iqtisadi böhranlara yol aça bilən amilə çevrilib. Bu səbəbdən urbanizasiya problemlərinin həlli yalnız memarların deyil, alimlərin, filosofların, demoqrafların və iqtisadçıların da qarşısında duran vəzifədir. Bu prosesdə mədəniyyət və incəsənətin rolu xüsusilə əhəmiyyətlidir.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, əhalinin və iş yerlərinin əsasən iri şəhərlərdə cəmləşməsi regionların inkişafına mənfi təsir göstərir, sənayeləşmənin yalnız regionlarda təşkili isə optimal yanaşma hesab olunmur. O, bu baxımdan balanslı inkişaf modelinin vacibliyinə diqqət çəkərək Azərbaycanın bu sahədə uğurlu nümunə kimi çıxış etdiyini vurğulayıb. Əlavə edib ki, cənab Prezidentin regionların inkişafına yönəlmiş proqramları ölkə üzrə balanslaşdırılmış inkişafı təmin edir.
Akademik İsa Həbibbəyli World Urban Forum 13-ün  (WUF13) yalnız memarlıq deyil, həm də şəhərsalma və sosial inkişaf məsələlərini əhatə etdiyini deyərək, XXI əsrdə Bakı şəhərinin müasir şəhərsalmanın uğurlu nümunələrindən biri hesab olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində Qarabağda salınan ağıllı kəndlər və müasir şəhərlər – Ağdam, Füzuli, Xankəndi və Şuşa – klassik və müasir memarlığın vəhdətinə əsaslanan model kimi formalaşdırılır.
Azərbaycanın zəngin memarlıq ənənələrinə malik olduğunu söyləyən AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Əcəmi Naxçıvaninin 900 illiyinin qeyd olunması bu irsə verilən önəmin göstəricisidir. O, həmçinin Heydər Əliyev Mərkəzinin müasir memarlığın şah əsərlərindən biri kimi qəbul edildiyini deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli konstruktiv yanaşmalara həddindən artıq üstünlük verilməsinin klassik memarlıq ənənələrinin zəifləməsi riskini yaratdığını qeyd edərək, klassik və müasir memarlığın paralel inkişafının əsas vəzifələrdən biri olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nin elan olunması və ADMİU-nun bu mövzuya həsr olunmuş konfransın keçirilməsi mövcud boşluqların aradan qaldırılmasına, şəhərsalma proseslərində incəsənətin rolunun gücləndirilməsinə xidmət edir.
AMEA prezidenti yekunda bugünkü tədbirin ölkədə gedən sürətli şəhərsalma proseslərinə elmin, mədəniyyətin və müasir memarlığın töhfəsi kimi yeni ideya və təşəbbüslərin formalaşmasına şərait yaradacağına, bütövlükdə ölkəmizin inkişafına xidmət edəcəyinə əminliyini ifadə edib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra tədbir öz işini  “Ağıllı şəhər: mədəni infrastrukturun rəqəmsal idarəolunması”, “Böyük Qayıdış kontekstində mədəni irs”, “Şəhər ənənəvi və müasir mədəni irsin keşiyində” və “Şəhər mövzusu kino və teatrda” adlı seksiyalar üzrə davam etdirib.
Qeyd edək ki, tədbirdən gözlənilən əsas nəticə rəqəmsal şəhər mühitində mədəni irsin daha effektiv təbliği, eləcə də müasir incəsənətdə ənənəvi mədəni irs elementlərindən istifadənin əsas istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsidir.

Состоялись панельные дискуссии на тему «Диалог культурного наследия и современного искусства в городской среде»
1-го мая в Центральной научной библиотеке НАНА при организации Азербайджанского государственного университета культуры и искусства (АГУКИ) состоялись панельные дискуссии на тему «Диалог культурного наследия и современного искусства в городской среде».
Дискуссии прошли в рамках 13-й сессии Всемирного форума по урбанизации (WUF13) Программы ООН по населенным пунктам.
Открывая мероприятие вступительным словом, ректор Азербайджанского государственного университета культуры и искусства Джейран Махмудова напомнила, что по Распоряжению Президента Ильхама Алиева 2026-й год объявлен в нашей стране «Годом градостроительства и архитектуры», и это решение является логическим продолжением последовательной заботы и стратегического внимания государства к развитию сферы градостроительства и архитектуры в Азербайджане.
Сказав, что в этом году в Баку состоится очередное мероприятие мирового масштаба – Всемирный форум по урбанизации (WUF13), Джейран Махмудова подчеркнула, что организация подобного глобального мероприятия в Азербайджане имеет особый символический смысл.
Ректор сообщила, что после восстановления независимости в нашей республике успешно прошли многочисленные мероприятия международного уровня, эта традиция продолжается и в настоящее время: 17-22-го мая наша страна в очередной раз продемонстрирует свой потенциал на такой глобальной платформе, как WUF13.
Говоря об исторических памятниках Азербайджана, включенных в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, Джейран Махмудова отметила, что  на протяжении веков исторические и архитектурные памятники, охватывающие различные периоды, охранялись нашим народом.
Баку и другие города республики, продолжила ректор АГУКИ, развиваются с каждым днем, обогащаются новыми красивыми и функциональными зданиями, одним из главных преимуществ Баку на фоне ускоренного развития современной архитектуры является гармоничное сочетание историко-архитектурных образцов с современными решениями в области градостроительства.
Джейран Махмудова сообщила, что в рамках мероприятия пройдут дискуссии вокруг таких важных тем, как градостроительство, роль архитектуры в градостроительстве, современные взгляды к городской среде и т.д., сегодняшнее мероприятие внесет вклад в программу WUF13, а также создаст широкие возможности для проведения новых научных исследований в данном направлении.
Затем выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который  назвал мероприятие важной платформой, на которой обсуждаются вопросы, связанные с вкладом науки, культуры и искусства в процессы градостроительства. Академик отметил, что мероприятие является научным и культурным отчетом Азербайджанского государственного университета культуры и искусства в данной сфере в рамках объявления 2026-го года «Годом градостроительства и архитектуры» в Азербайджане.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что на фоне глобальных процессов, в том числе важных достижений в области градостроительства в Центральной Азии и России, урбанизация создает и серьезные проблемы. Урбанизация, которая раньше считалась показателем развития цивилизации, в XXI превращается в фактор, открывающий путь к социально-экономическим кризисам. По этой причине решение проблем урбанизации является задачей, которая стоит не только перед архитекторами, но и перед учеными, философами, демографами и экономистами, в этом процессе особенно велика роль культуры и искусства.
Руководитель НАНА сообщил, что концентрация населения и рабочих мест преимущественно в крупных городах оказывает отрицательное влияние на развитие регионов, проведение индустриализации лишь в регионах также не считается оптимальным подходом. Академик подчеркнул, что с этой точки зрения необходимо соблюдать баланс, и Азербайджан может выступать в качестве успешного примера в данной области, программы господина Президента, направленные на развитие регионов, обеспечивают сбалансированное развитие республики.
13-ая сессия Всемирного форума по урбанизации (WUF13), продолжил академик Иса Габиббейли, охватывает не только сферу архитектуры, но и вопросы градостроительства и социального развития, в XXI веке Баку считается одним их успешных примеров современного градостроительства. Академик отметил, что «умные села» и современные города в Карабахе – Агдам, Физули, Ханкенди и Шуша, которые развиваются в рамках программы «Великое возвращение», представляют собой модель, опирающуюся на единство классической и современной архитектуры.
Сказав, что в Азербайджане сформировались богатые традиции архитектуры, руководитель НАНА подчеркнул, что празднование 900-летия Аджеми Нахчывани по соответствующему Распоряжению Президента Ильхама Алиева является очередным показателем значения, которое придается этому наследию. Академик также добавил, что одним из шедевров современной архитектуры считается Центр Гейдара Алиева.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что вследствие излишнего применения конструктивных подходов возникают риски, которые могут привести к ослаблению классических традиций архитектуры, одной из главных задач является параллельное развитие классической и современной архитектуры. По словам академика, объявление «Года градостроительства и архитектуры» и проведение АГУКИ мероприятия, посвященного данной теме, послужит устранению существующих проблем и усилению роли искусства в процессах градостроительства.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что сегодняшнее мероприятие, будучи вкладом науки, культуры и современной архитектуры в процессы градостроительства, идущие в стране быстрыми темпами, создаст условия для формирования новых идей и инициатив, послужит развитию республики в целом, и пожелал успехов всем участникам.
Далее мероприятие продолжило свою работу в секциях, охватывающих такие темы, как «Умный город: цифровое управление инфраструктурой культуры», «Культурное наследие в контексте Великого возвращения», «Город на страже традиционного и современного культурного наследия» и «Тема города в кино и театре».
Отметим, что основным ожидаемым результатом мероприятия является более эффективное продвижение культурного наследия в цифровой городской среде и определение основных направлений использования элементов традиционного культурного наследия в современном искусстве.