Mayın 4-də AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli dilçi alim, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli akademik Tofiq Hacıyevin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Tofiq Hacıyevin zəngin elmi irsini əks etdirən kitablarından ibarət sərgi nümayiş olunub. AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və tədbir iştirakçıları sərgiyə baxıblar.
Sonra Tofiq Hacıyevin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş film nümayiş etdirilib.
Tədbiri açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli akademik Tofiq Hacıyevin Türk dünyası miqyasında tanınan görkəmli alim, eyni zamanda milli təfəkkürə sahib parlaq bir şəxsiyyət olduğunu deyib. AMEA rəhbəri akademik Tofiq Hacıyevin sovet dönəmində yetişən alimlərdən olsa da, hər zaman azərbaycançılıq məfkurəsini bütün dəyərlərdən üstün tutduğunu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlətçilik ideyalarına sadiq bir ziyalı kimi milli birliyin qoruyucularından olduğunu qeyd edib.
Azərbaycan dilçilik elminin parlaq simalarının adlarını sadalayan akademik İsa Həbibbəyli Tofiq Hacıyevin məhz həmin cərgənin ön sıralarında dayanaraq Akademiyanın dilçilik məktəbinin şərəfli ənənələrini yaşatdığını vurğulayıb.
Qeyd edib ki, alimin fundamental xarakter daşıyan ikicildlik “Azərbaycan ədəbi dili tarixi” əsəri özünə qədərki dövrdə bu istiqamətdə yazılmış bütün tədqiqatların zirvəsində dayanmaqla yanaşı, dilimizin inkişaf mərhələlərini tam dolğunluğu ilə ümumiləşdirir: “Tofiq Hacıyev milli-mənəvi varlığımız olan dilimizin tarixini ədəbiyyat tariximizdən ayırmamış, bu vəhdəti öz yaradıcılığının ana xəttinə çevirmişdir. Məhz bu səbəbdən onun əsərləri təkcə dilçilik baxımından deyil, həm də ədəbiyyat tariximizin möhtəşəm salnaməsi kimi qəbul olunur”.
Akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alimin yaradıcılığında yer alan Məhəmməd Füzuli və Mirzə Ələkbər Sabir irsinə dair əsərləri onun elmimizə misilsiz töhfəsi kimi qiymətləndirib.
“Akademik Tofiq Hacıyev Azərbaycan elminin Türk dünyasına bəxş etdiyi çox dəyərli alimdir. Mən bu gün də böyük heyranlıq və rəğbət hissi ilə Tofiq Hacıyevin əsərlərini oxuyuram. Hesab edirəm ki, Tofiq Hacıyev elmimiz üçün fundamentallığı ilə seçilən son dərəcə dəyərli incilər ərsəyə gətirib. Bu əsərlər müəllifinə əbədiyyət qazandırmaqla bərabər, onun adını və milli ideallarını daima uca tutacaq”, - deyə AMEA rəhbəri çıxışını yekunlaşdırıb.
AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstituunun direktoru professor Nadir Məmmədli akademik Tofiq Hacıyevin səmərəli elmi fəaliyyətindən, respublikamızda dilçilik elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıb. Bildirilib ki, alim zəngin elmi fəaliyyəti ilə Azərbaycan dilçilik elminin inkişafında müstəsna rol oynayıb və bütün ömrünü bu sahəyə həsr edib.
Tədbirdə akademik Nizami Cəfərov “Akademik Tofiq Hacıyev: azərbaycanşünaslıqdan türkşünaslığa”, professor Qəzənfər Paşayev “Çağdaş türkologiyamızın patriarxı”, professor Elbrus Əzizov “Görkəmli alim, böyük müəllim”, professor İsmayıl Kazımov “Akademik Tofiq Hacıyev Azərbaycan dilinin keçid şivələri haqqında”, filologiya elmləri doktoru Qızılgül Abdullayeva “Akademik Tofiq Hacıyevin yaradıcılığında Azərbaycan ədəbi dilinin tarixi”, filologiya elmləri doktoru Qətibə Quliyeva “Söz, yaddaş, tarix vəhdətində: akademik Tofiq Hacıyev və Kitabi Dədə-Qorqud”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sevda Sadıqova “Türkün qədim izləri ədəbi abidələrdə” mövzularında məruzələrlə çıxış ediblər.
Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri professor Qulu Məhərrəmli çıxışında Tofiq Hacıyevin dönəmində Dilçilik İnstitutu ilə mətbuat arasında sıx əlaqə yarandığını, yeni şöbələrin açıldığını qeyd edib.
Çıxışlarda akademik Tofiq Hacıyevin türkoloq, türkoloq-azərbaycanşünas olaraq fəaliyyətindən, yalnız Azərbaycanda deyil, ümumən, Türk dünyası miqyasındakı xidmətlərindən, apardığı araşdırmalardan danışılıb. Bildirilib ki, Azərbaycanda ədəbi fikrin, ədəbi dilin tarixinin bu günə gəlib çıxması və Azərbaycan dilinin türk dilləri müstəvisindəki mövqeyinin elmi-nəzəri baxımından qiymətləndirilməsi Tofiq Hacıyev yaradıcılığının ağırlıq mərkəzində dayanırdı.
Məruzələrdə bildirilib ki, məhsuldar elmi yaradıcılığını pedaqoji fəaliyyətlə üzvi surətdə əlaqələndirən Tofiq Hacıyev uzun illər ərzində Bakı Dövlət Universitetinin professoru kimi yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması üçün böyük əmək sərf edib. Alimin rəhbərliyi ilə 30-dək fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlanıb. O, iştirakçısı olduğu mötəbər beynəlxalq simpozium, konfrans və forumlarda çıxışları ilə Azərbaycan elmini layiqincə təmsil edib.
Akademik Tofiq Hacıyevin çoxillik axtarışlarının nəticələri respublikada və onun hüdudlarından kənarda 500-ə yaxın elmi əsərdə, 20-dən çox kitabda, eləcə də monoqrafiya və dərsliklərdə əksini tapıb.
Sonda ailə üzvləri adından çıxış edən mərhumun oğlu Azər Hacıyev akademik Tofiq Hacıyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirin təşkilinə görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.

4-го мая при организации Института языкознания имени Насими НАНА состоялось мероприятие, посвященное 90-летнему юбилею выдающегося ученого-языковеда, Заслуженного деятеля науки, лауреата ордена «Шохрат» академика Тофига Гаджиева.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой книг, отражающей богатое научное наследие Тофига Гаджиева.
Затем был показан фильм, повествующий о жизни и творчестве ученого.
Открывая мероприятие, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что академик Тофиг Гаджиев является выдающимся ученым, снискавшим известность во всем тюркском мире, а также яркой личностью, обладающей национальным мышлением. Руководитель НАНА сообщил, что, хотя Тофиг Гаджиев был ученым, становление которого пришлось на советский период, он всегда придерживался идеологии азербайджанства, оставался верен идеям государственности великого лидера Гейдара Алиева, был интеллигентом, стоявшим на страже национального единства.
Перечислив имена выдающихся представителей отечественного языкознания, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что Тофиг Гаджиев находится в первых рядах этого списка, ученый всегда работал во имя развития славных традиций школы лингвистики, сформировавшейся в Академии наук.
Академик отметил, что двухтомный фундаментальный труд ученого «История азербайджанского литературного языка» стоит во главе написанных до него исследований в данной сфере и обобщает все периоды развития нашего языка: «Тофиг Гаджиев не отделял историю нашего языка, который является национально-духовной ценностью азербайджанского народа, от истории литературы, превратив это единство в главную линию своего творчества. Именно по этой причине его труды считаются великолепной летописью с точки зрения не только языкознания, но и истории нашей литературы».
Академик Иса Габиббейли назвал исключительным вкладом в нашу науку труды выдающегося ученого, посвященные наследию Мухаммеда Физули и Мирзы Алекпера Сабира.
В заключение своего выступления руководитель НАНА подчеркнул: «Академик Тофиг Гаджиев – выдающийся ученый, которого азербайджанская наука подарила всему тюркскому миру. Я и сегодня с большим восхищением и гордостью читаю труды Тофига Гаджиева. Я считаю, что Тофиг Гаджиев оставил после себя ценные жемчужины, отличающиеся своей фундаментальностью. Эти труды принесли своему автору бессмертие».
Затем директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли рассказал о плодотворной научной деятельности академика Тофига Гаджиева, его вкладе в развитие языкознания в республике. Он сообщил, что своей многогранной научной деятельностью ученый сыграл исключительную роль в развитии отечественного языкознания, посвятил этой отрасли всю свою жизнь.
На мероприятии академик Низами Джафаров выступил с докладом на тему «Академик Тофиг Гаджиев: от азербайджановедения к тюрковедению», профессор Газанфар Пашаев – на тему «Патриарх современной тюркологии», профессор Эльбрус Азизов – на тему «Выдающийся ученый, великий педагог», профессор Исмаил Казимов – на тему «Академик Тофиг Гаджиев о переходных говорах азербайджанского языка», доктор филологических наук Гызылгюль Абдуллаева – на тему «История азербайджанского литературного языка в творчестве академика Тофига Гаджиева», доктор филологических наук Гатиба Гулиева – на тему «Единство слова, памяти, истории: академик Тофиг Гаджиев и Китаби-Деде Горгуд», доктор философии по филологии Севда Садыгова – на тему «Древние следы тюрков в литературных памятниках».
В своем выступлении заведующий кафедрой Бакинского государственного университета профессор Гулу Магеррамли отметил, что в годы руководства Тофига Гаджиева были установлены тесные связи между Институтом языкознания и печатью, а также были созданы новые отделы.
Помимо этого, в выступлениях говорилось о деятельности академика Тофига Гаджиева в качестве тюрколога, тюрколога-азербайджановеда, его заслугах в развитии науки не только в Азербайджане, но и во всем тюркском мире, проводимых ученым исследованиях. Подчеркивалось, что в центре творчества Тофига Гаджиева находились такие вопросы, как изучение истории литературной мысли и литературного языка в Азербайджане и передача этого наследия следующим поколениям, а также оценивание позиции азербайджанского языка в контексте тюркских языков с научно-теоретической точки зрения.
В докладах сообщалось, что Тофиг Гаджиев, который органично соединил плодотворное научное творчество с педагогической деятельностью, на протяжении долгих лет был профессором Бакинского государственного университета и принимал активное участие в подготовке высококвалифицированных кадров. Под руководством ученого были подготовлены до 30-ти докторов философии и докторов наук, он достойно представлял Азербайджан на международных конференциях, симпозиумах и форумах.
Результаты многолетних изысканий академика Тофига Гаджиева нашли свое отражение в изданных в республике и за её пределами почти 500-х научных трудах, в книгах, монографиях и учебниках.
В заключение от имени членов семьи академика выступил его сын Азер Гаджиев, который поблагодарил руководство НАНА за организацию мероприятия, посвященного 90-летнему юбилею академика Тофига Гаджиева.