10-17 may 2017-ci il tarixlərində AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli İtaliyada elmi ezamiyyətdə olub.
M.Seyidbəyli səfər çərçivəsində İtaliyanın Qalileo Qaliley Elm Tarixi Muzeyinin direktoru Paolo Qalluzi ilə görüşüb. Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin qurulmasına dair əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Qeyd edək ki, Elm Tarixi Muzeyi və İnstitutu 1830-cu ildə İtaliyanın Florensiya şəhərində tibb tarixçisi Andrea Korsini tərəfindən təsis edilib. Qalileo Qaliley Elm Tarixi Muzeyi adı altında isə 2010-cu ildə yaradılıb.

Директор Института истории науки Марьям Сеидбейли была в научной командировки в Италии
10-17 мая 2017 года директор Института истории науки НАНА, доктора исторических наук Марьям Сеидбейли находилась в научной командировке в Италии.
В рамках визита М.Сеидбейли встретилась с директором Музея истории науки Галилея Галилео Италии Паоло Галлузи. На встрече был подписан меморандум о сотрудничестве по налаживанию двусторонних отношений.
Отметим, что Музей и институт истории науки учреждены в 1830 году во Флоренции медицинским историком Андреа Корсини. Под названием Музей истории науки Галилей Галилео учреждение начало функционировать в 2010 году.