AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, t.ü.e.d. Məryəm Seyidbəyli 23-29 oktyabr tarixlərində Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində elmi ezamiyyətdə olub.
Səfər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən “Azərbaycançılıq ideologiyası: ənənə və müasirlik” adlı layihə çərçivəsində baş tutub.
M.Seyidbəyli səfər ərzində Rusiya Milli Kitabxanasında, Rusiya Elmər Akademiyasının S.İ.Vavilov adına Təbiətşünaslıq və Texnika Tarixi İnstitutunun Sankt-Peterburq filialının Elmi Kitabxanası və Arxivində mövzu ilə bağlı tədqiqatlar aparıb, qiymətli materiallar əldə edib.
Bundan əlavə, Təbiətşünaslıq və Texnika Tarixi İnstitutunun Sankt-Peterburq filialında M.Seyidbəylinin “Azərbaycan elitası: tarix, real vəziyyət, perspektivlər” kitabının təqdimatı keçirilib. Azərbaycan ziyalıları və azərbaycançılıq məfkurəsindən geniş bəhs olunan kitab Sankt-Peterburqun kitabxanalarına hədiyyə edilib.

23-29 октября директор Института истории науки НАНА, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли находилась в научной командировке в Санкт-Петербурге.
Визит состоялся в рамках проекта под названием «Идеология азербайджанства: традиция и современность», осуществляемого при финансовой поддержке Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
В ходе командировки М.Сеидбейли проводила исследования в Российской национальной библиотеке, Научной библиотеке и архиве Санкт-Петербургского филиала Института истории естествознания и техники им. С.И.Вавилова Российской академии наук.
Кроме того, в Санкт-Петербургском филиале Института истории естествознания и техники состоялась презентация книги М.Сеидбейли «Элита Азербайджана: история, реальная ситуация, перспективы».