AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, t.ü.e.d. Məryəm Seyidbəyli 23-29 oktyabr tarixlərində Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində elmi ezamiyyətdə olub.
Səfər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən “Azərbaycançılıq ideologiyası: ənənə və müasirlik” adlı layihə çərçivəsində baş tutub.
M.Seyidbəyli səfər ərzində Rusiya Milli Kitabxanasında, Rusiya Elmər Akademiyasının S.İ.Vavilov adına Təbiətşünaslıq və Texnika Tarixi İnstitutunun Sankt-Peterburq filialının Elmi Kitabxanası və Arxivində mövzu ilə bağlı tədqiqatlar aparıb, qiymətli materiallar əldə edib.
Bundan əlavə, Təbiətşünaslıq və Texnika Tarixi İnstitutunun Sankt-Peterburq filialında M.Seyidbəylinin “Azərbaycan elitası: tarix, real vəziyyət, perspektivlər” kitabının təqdimatı keçirilib. Azərbaycan ziyalıları və azərbaycançılıq məfkurəsindən geniş bəhs olunan kitab Sankt-Peterburqun kitabxanalarına hədiyyə edilib.

ANAS Director of the Institute of the History of Science, Doctor of History Maryam Seidbeyli was on a scientific mission in St. Petersburg on October 23-29.
The visit took place within the framework of the project entitled "Ideology of Azerbaijanism: tradition and modernity", implemented with the financial support of the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan.
During the trip M.Seidbeyli conducted research in the Russian National Library, Scientific Library and the archive of the St.Petersburg branch of the Institute of the History of Natural Science and Technology after S.I.Vavilov of the Russian Academy of Sciences.
In addition, the presentation of M.Seidbeyli's book "The Elite of Azerbaijan: History, the Real Situation, Prospects" was held in the St. Petersburg branch of the Institute of the History of Natural Science and Technology.