AMEA əməkdaşlarının pulsuz tibbi müayinəsi həyata keçirilib
Cari il fevralın 16-da AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Səhiyyə Nazirliyinin Kollegiyasının “İnsan sağlamlığı Azərbaycan cəmiyyətinin inkişafının əsasıdır” mövzusuna həsr olunmuş birgə elmi sessiyasında respublikada tibb elminin və səhiyyənin inkişafı ilə bağlı zəruri olan bir sıra istiqamətlər üzrə gələcəkdə iki qurum arasında daha səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması və tədbirlərin həyata keçirilməsi qərara alınıb.
Bu qərarın icrası ilə əlaqədar AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) təşkilatçılığı ilə Medera Hospital tərəfindən akademiya əməkdaşlarının pulsuz tibbi müayinəsi həyata keçirilib.
AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov bildirib ki, aksiya iki gün davam edəcək və başda əmək veteranları olmaqla, AMEA-nın 3 minə yaxın əməkdaşı mədə-bağırsaq, ürək-damar sisteminin xəstəlikləri, o cümlədən burun-boğaz və baş-boyunla əlaqədar üzvlərin tibbi müayinəsindən keçəcəklər.
H.Qurbanov növbəti həftələrdə AMEA əməkdaşları üçün pulsuz göz müayinəsinin də həyata keçiriləcəyini və bu cür aksiyaların il ərzində mütəmadi təşkil olunacağını vurğulayıb.

Проведено бесплатное медицинское обследование сотрудников НАНА
16 февраля текущего года на Общем собрании НАНА и совместной научной сессии Коллегии Министерства здравоохранения, посвященной теме «Здоровье человека - основа развития азербайджанского общества», было принято решение о налаживании в дальнейшем более эффективных связей сотрудничества между двумя организациями в ряде областей медицинской науки и здравоохранения и принятии мер.
В связи с исполнением этого решения при организационной поддержке Объединенного профсоюзного комитета (ОПК) НАНА было осуществлено бесплатное медицинское обследование сотрудников академии врачами больницы Medera Hospital.
Председатель ОПК, доктор юридических наук, профессор Габиль Гурбанов отметил, что акция продлится два дня. Около 3000 сотрудников НАНА, включая других ветеранов труда, пройдут обследование по выявлению заболеваний желудочно-кишечного тракта, сердечно-сосудистой системы, в том числе горла, носа, шеи и головы.
Г.Гурбанов отметил, что в ближайшие недели для сотрудников НАНА будет организована бесплатная проверка зрения, и такие акции будут осуществляться регулярно в течение года.