AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı (YT Park) İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən yaradılan Azexport.az portalı ilə əməkdaşlığı gücləndirir.
Bu münasibətlə YT Parkın direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayevlə Azexport.az portalının rəhbəri Zaur Qardaşov arasında görüş keçirilib.
Görüşdə YT Parkın və rezidentlərinin istehsal etdiyi sürtgü və motor yağlarının portalda təqdim olunması ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Bildirilib ki, yerli istehsal məhsulları olan yağlar keyfiyyət və qiymət göstəricilərinə görə, dünyanın ən aparıcı markaları ilə rəqabət apara bilərlər.
Z.Qardaşov düzgün marketinq strategiyası nəticəsində yaxın illərdə xarici bazarlara 500 milyon dollar həcmində motor və sürtgü yağlarının ixrac edilə biləcəyini söyləyib.
Bundan əlavə, görüş zamanı AMEA YT Parkın istehsalı olan dronlar haqqında məlumatın portalda yerləşdirilməsi və eyni zamanda beynəlxalq elektron platformalar vasitəsilə marketinqinin aparılması istiqamətində razılıq əldə edilib.

Продукция Парка высоких технологий НАНА будет экспортироваться посредством портала Azexport.az
Парк высоких технологий (Парк ВТ) НАНА усиливает сотрудничество с порталом Azexport.az, созданным Центром анализа экономических реформ и коммуникации.
В связи с этим состоялась встреча между директором Парка ВТ, доктором философии по аграрным наукам Вугаром Бабаевым и главой портала Azexport.az Зауром Гардашевым.
На встрече были проведены обсуждения в связи с презентацией на портале смазочных и моторных масел, производимых Парком ВТ и его резидентами. Было отмечено, что являющиеся продукцией местного производства масла по показателям качества и цен могут конкурировать с ведущими мировыми марками.
З.Гардашов отметил, что в результате правильной маркетинговой стратегии в ближайшие годы на внешние рынки можно экспортировать моторные и смазочные масла в размере 500 миллионов долларов.
Кроме того, в ходе встречи была достигнута договоренность о размещение на портале информации о дронах производства ПВТ НАНА и в то же время проведении маркетинга посредством международной электронной платформы.