AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) təşkilatçılığı ilə II Spartakiadanın açılış mərasimi keçirilib.
Akademiya şəhərciyində baş tutan tədbirdə AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov, AMEA Rəyasət Heyətinin İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev, Fizika İnstitutunun Həmkarlar Komitəsinin sədri Sitarə Bağırova, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov və institutların həmkarlar təşkilatlarının sədrləri iştirak ediblər.
Tədbiri H.Qurbanov açaraq Spartakiadanın bu il ikinci dəfə təşkil olunduğunu, futbol, dama, şahmat və stolüstü tennis oyunlarını əhatə etdiyini söyləyib. O, gələcəkdə voleybol və basketbol yarışlarının da keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. H.Qurbanov yarışların respublika və beynəlxalq dərəcəli hakimlər tərəfindən idarə olunacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən II Spartakiadanın Təşkilat Komitəsinin sədri Sitarə Bağırova turnirdə AMEA-nın 20 elmi müəssisə və təşkilatının təmsil olunduğunu deyib. O, şahmat, dama və stolüstü tennis yarışlarının Fizika İnstitutunda keçiriləcəyini söyləyib.
Açılış mərasimindən sonra II Spartakiadanın futbol yarışlarına start verilib. İlk olaraq Geologiya və Geofizika (GGİ) və Neft-Kimya Prosesləri institutlarının komandaları qarşılaşıb. GGİ-nin komandası rəqibini 11:1 hesabı ilə məğlub edib.

При организационной поддержке Объединенного профсоюзного комитета (ОПК) состоялась церемония открытия II Спартакиады НАНА.
В состоявшийся на территории городка академии, церемонии приняли участие председатель ОПК, докто юридических наук, профессор Габиль Гурбанов, руководитель Управления по связям с общественностью и популяризации науки Зульфугар Фарзалиев, председатель Профсоюзного комитета Института физики Ситара Багирова, председатель Совета юных учёных и специалистов, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов и председатели профкомов институтов.
Открывший мероприятие Г. Гурбанов отметил, что в этом году Спартакиада проходит второй раз, и охватывает игры по шашкам, шахматам, настольному теннису и футболу. В будущем планируется проведения соревнований по волейболу и баскетболу. Он отметил, что на соревнованиях будут участвовать республиканские и международные судьи.
Председатель Оргкомитета Спартакиады Ситара Багирова сказал, что на турнире представлены 20 научных учреждений и организаций НАНА. В Институте физики пройдут соревнования по шахматам, шашкам и настольному теннису.
После церемонии открытия стартовали футбольные соревнования. Вначале встретились команды из институтов геологии и геофизики (ИГГ) и нефтехимических процессов. Команда ИГГ победила соперника со счётом 11:1. Президиум НАНА выиграл соперника в лице команды Института радиационных проблем со счётом 6:2.