AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) təşkilatçılığı ilə II Spartakiadanın açılış mərasimi keçirilib.
Akademiya şəhərciyində baş tutan tədbirdə AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov, AMEA Rəyasət Heyətinin İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev, Fizika İnstitutunun Həmkarlar Komitəsinin sədri Sitarə Bağırova, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov və institutların həmkarlar təşkilatlarının sədrləri iştirak ediblər.
Tədbiri H.Qurbanov açaraq Spartakiadanın bu il ikinci dəfə təşkil olunduğunu, futbol, dama, şahmat və stolüstü tennis oyunlarını əhatə etdiyini söyləyib. O, gələcəkdə voleybol və basketbol yarışlarının da keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. H.Qurbanov yarışların respublika və beynəlxalq dərəcəli hakimlər tərəfindən idarə olunacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən II Spartakiadanın Təşkilat Komitəsinin sədri Sitarə Bağırova turnirdə AMEA-nın 20 elmi müəssisə və təşkilatının təmsil olunduğunu deyib. O, şahmat, dama və stolüstü tennis yarışlarının Fizika İnstitutunda keçiriləcəyini söyləyib.
Açılış mərasimindən sonra II Spartakiadanın futbol yarışlarına start verilib. İlk olaraq Geologiya və Geofizika (GGİ) və Neft-Kimya Prosesləri institutlarının komandaları qarşılaşıb. GGİ-nin komandası rəqibini 11:1 hesabı ilə məğlub edib.

ANAS held the opening ceremony of the 2nd Spartakiad
Head of Free Trade Union, Doctor of Law, Professor Habil Qurbanov, head of Office of Public Relations and Science Popularization of ANAS Zulfugar Farzaliyev, Chairman of the Free Trade Union of the Institute of Physics Sitara Bagirova, Chair of Young Scientists and Experts Council, PhD in Physics, associate professor Famin Salmanov and chairmen of trade unions of institutes.
Opening the event, H.Gurbanov said that, Spartakiade was organized for the second time this year, including football, checkers, chess and table tennis. He said volleyball and basketball competitions were also planned in the future. H.Gurbanov noted that, the competitions will be run by republican and international referees.
Chairman of the Organizing Committee of the 2nd Spartakiade Sitara Bagirova said that, 20 scientific institutions and organizations of ANAS were represented at the tournament. He said that chess, checkers and table tennis competitions will be held at the Institute of Physics.
After the opening ceremony, 2nd Spartakiad football competitions were started. First, teams from Geology and Geophysics (IGI) and Petrochemical Process institutes met. The team of GGI defeated his rival with a score of 11:1.
The Presidium of ANAS was superior to the team of the Institute of Radiation Problems with a score of 6:2.