AMEA ilə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
Yanvarın 29-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində AMEA ilə Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi arasında anlaşma memorandumunun imzalanma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə komitə ilə əməkdaşlığın diaspor fəaliyyətinin inkişafına xidmət edəcək təhsil və elmyönümlü ölkədaxili və beynəlxalq tədbirlərin təşkili, habelə müvafiq sahələr üzrə gənc alimlərin, ixtisaslaşmış gənc kadrların yetişdirilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov diaspora sahəsində əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirilən islahatlardan, dövlətin bu sahəyə diqqət və qayğısından, eləcə də AMEA-nın institutları ilə əməkdaşlıq perspektivlərindən söz açıb.
Komitə sədri dünyanın müxtəlif ölkələrində Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində diaspor təşkilatlarının fəaliyyətindən söz açaraq, rəhbərlik etdiyi qurumla AMEA arasında birgə və koordinasiyalı fəaliyyətin zəruriliyini qeyd edib. O, iki qurum arasında əməkdaşlığın bundan sonra daha sıx davam etdiriləcəyinə əminliyini bildirib.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin “Vətən uzaqda deyil. Vətən sizi gözləyir” şüarının tanıtım videosu təqdim edilib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyliİradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev və Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək memorandumun müəssisələr arasındakı əlaqələrin səmərəliliyinin artırılmasında mühüm rol oynayacağını bildiriblər.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən hazırlanan “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sisteminin də təqdimatı olub. Sistemi təqdim edən institutun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova bildirib ki, sistemin yaradılmasında əsas məqsəd xarici ölkələrdə yaşayan Azərbaycan alimləri haqqında vahid informasiya mənbəyinin yaradılması, onların əldə etdiyi elmi nailiyyətlərin ölkə və dünya ictimaiyyətində tanıdılması, həmçinin birgə əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsidir.
O, veb-saytın “Ana səhifə”, “Sistem haqqında”, “Rəsmi sənədlər”, “Statistik göstəricilər”, “Faydalı linklər” və “Əlaqə” bölmələrindən ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb. G.Nəbibəyovanın sözlərinə görə, dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən 500 azərbaycanlı alim haqqında məlumatların yer aldığı sistemdə, həmçinin xaricdə fəaliyyət göstərən alimlərin elm sahələri üzrə paylanmasına və cinsi mənsubiyyətinə dair statistik göstəricilər təqdim olunub.
Məruzəçi veb-saytın mütəmadi olaraq təkmilləşdirilməsi, müvafiq dəyişikliklərin həyata keçirilməsi və buraya xaricdə yaşayıb fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər haqqında yeni məlumatların əlavə edilməsinin də nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Daha sonra tərəflər arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənəddə diaspor sahəsinin inkişafına və müvafiq problemlərinin öyrənilməsinə elmi dəstəyin verilməsi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sifarişinə əsasən, “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sisteminin işlənilməsi, xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlərlə əlaqələrin qurulması, onlarla birgə tədbirlərin təşkili və s. məsələlər yer alır.

Signed memorandum of understanding between ANAS and the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan
A memorandum of understanding was signed between the National Academy of Sciences and the State Committee on Work with Diaspora of Republic  of Azerbaijan at the Presidium of the on January 29.
Academician Akif Alizadeh, president of ANAS, spoke about the importance of cooperation with the committee. He emphasized the necessity of joint cooperation in the field of education and research, exchange of experience and implementing international projects and activities, training highly qualified young cadres.
Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov spoke about the reforms, laid by the great leader Heydar Aliyev in the diaspora sphere, the successful reforms carried out by President Ilham Aliyev, the state's attention to this area, as well as prospects of cooperation with ANAS institutions.
Academician-Secretary of the Division of Biological and Medical Sciences, Academician Ahliman Amiraslanov and vice-presidents of ANAS, academics Isa Habibbeyli, Irada Huseynova, academician-secretary of ANAS, academician Rasim Alguliev emphasized the importance of memorandum playing an important role in increasing the effectiveness of cooperation between enterprises.
Information System “Azerbaijani Scientists’ Diaspora”, prepared by the Institute of Information Technology of ANAS has been also presented at the meeting by the head of the department of the Institute, Gulnara Nabibayova. She noted that the information system has collected information about 500 Azerbaijani scholars living and working abroad. The information was obtained in cooperation with the State Committee on Work with the Diaspora, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Education, scientific institutions and organizations of ANAS, as well as with several state institutions and educational institutions of the country.
She pointed out that the website consists of "Home page", "About system", "Official Documents", "Statistical Indicators", "Useful Links" and "Contacts" sections.
Later on, a memorandum of understanding was signed between the parties.
The document provides scientific support for the development of the diaspora and the study of relevant problems, the development of the "Azerbaijani Scientists’ Diaspora" information system, establishment of relations with Azerbaijani scholars living abroad, organization of joint events, etc. issues are included.