ANA SƏHİFƏ  >>  Vəfat etmiş müxbir üzvlər
Azərbaycan Milli Elmlər Aka­de­mi­ya­sı­nın müxbir üzvü Teymur Süleyman oğlu Və­­li­­yev 1926-cı il yanvarın 15-də Ağdam ra­yo­­nun­da anadan olmuşdur. 1947-1951-ci illərdə K.Marks adına Azərbaycan Xalq Tə­sər­­rufatı İns­titutunda təhsil almışdır. Res­pub­li­kada iq­ti­sa­diyyat üzrə doktorluq dis­ser­ta­si­ya­sı müdafiə edən (1966) ikinci alimdir. 1966-1971-ci illərdə D.Bunyadzadə adına Azər­baycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun təd­ris işləri üzrə prorektoru, 1971-1992-ci il­lər­də ADU-nun Si­ya­si iqtisad kafedrasının mü­­di­ri, 1977-1989-cu illərdə Universitetin təd­ris iş­lə­ri üzrə pro­rek­toru, 1992-2000-ci il­lər­də ye­ni­dən Azər­bay­can İqtisad Uni­ver­si­te­tinin elmi iş­lər üzrə prorektoru vəzifələrində çalışmış, 2000-2002-ci illərdə BDU-nun İqtisadiyyat ka­fedrasının pro­fes­so­ru kimi fəaliyyət gös­tər­miş­dir. 1983-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
200-ə qə­dər elmi əsərin muəllifidir. Onun elmi rəh­bər­liyi ilə 20 nə­fər­dən çox elmlər namizədi və dok­toru ha­zır­lan­mış­dır. Uzun müddət Azər­bay­can Siyasi İq­ti­sad (iqtisadi nəzəriyyə) elmi mə­k­təbinə rəh­bər­lik etmiş, fundamental mo­no­qrafiyalar yaz­mışdır. T.Vəliyevin elmi təd­qi­qat isti­qa­mət­lə­rində istehsal müna­sibətləri, mül­kiyyət ka­teqori­yası, onun formaları, real­laş­dırılması ob­yekti və subyekti kimi ciddi el­mi məsələlər də mühüm yer tutur. Əsərlərində qeyd olunur ki, məhz mövcud mülkiyyət for­ma­sı ona adek­vat isteh­sal münasibətlərinin əsa­sını təşkil edir, iqtisadi-sosial inkişafa di­na­mik qüvvə kimi katalizator gücü verir.
T.Vəliyev iqtisadi inkişaf səviyyələrinin ta­raz­laş­mış qanunauy­ğun­luq­la­rını aş­kar etməklə, ədalətin, humanizmin əlaməti kimi xa­rak­terizə etmişdir. Onun əmək bölgüsü haq­qın­­da mülahizələri o dövrun sosializm və ba­zar, sosializm və əmtəə-pul munasibətləri ki­mi aktual məsələlərinə aydınlıq gətirir.
T.Vəliyevin diqqət mərkəzində duran mü­­­hüm elmi məsələlərdən biri də xalqı­mızın iq­­tisadi fikir tarixinin obyektiv araşdırılması ol­­muşdur. O, həmin sahədə tarixdə ümum­bə­şə­ri dəyərləri ilə məşhur olan mütəfək­kir­lə­ri­mi­­zin əsərlərində ifadə olunan iqtisadi fikir­lə­ri üzə çıxarmaq kimi nəcib elmi məqsədi qar­­şı­sına qoymuşdu. Alim öz həmkarları ilə bir­gə Azərbaycan iqtisadi fikir tarixinə həsr edil­miş iki monoqrafiyanın aparıcı muəl­lif­lə­rin­dən bi­ri­dir. Onlardan biri 1987-ci ildə rus di­lində nəşr olunmuşdur. Həmkarı, dosent A.Hə­­sə­nov­la yazdığı və 1996-cı ildə çapdan çı­­xan ikin­ci kitabda tarixi və məntiqi prinsipi rəh­bər tut­maqla, iqtisadi ideyalar daha da də­rin­­ləş­di­ril­miş, müxtəlif tarixi mərhələlərdə xal­qımızın iq­tisadi, sosial həyat tərzi, mü­tə­rəq­qi təkamül pro­sesi yüksək səviyyədə işıq­lan­dırılmışdır. Çox­saylı dərsliklərin, o cüm­lə­dən Azər­bay­can­da ilk “İqtisadi nəzəriyyə” dərs­liyinin (1995) redaktoru və muəl­lif­lə­rin­dən biri ol­muş­dur.
T.Vəliyev iqtisad elminin inkişafında, yük­sək ixtisaslı iqtisadçı kadr­ların hazır­­lan­ma­sında, təhsil-təlim sahəsindəki xid­mət­lə­ri­nə görə Azərbay­can Respublikası Ali So­ve­ti­nin fəxri fərmanlarına layiq görülmüşdür. 1981-ci il­də ona Əməkdar elm xadi­mi fəxri adı ve­ril­mişdir. SSRİ Xalq Təsərrüfatı Nailiy­yət­lə­ri Sər­gisinin gümüş meda­lına, SSRİ-nin və Azər­baycan Respub­li­kasının Ali və Orta İxti­sas Təhsili Nazir­liyinin, EA-nın, İttifaq və res­­pub­likanın bəzi ictimai təşkilatlarının tə­şək­­kü­rünə, fəxri fər­manına, “Fərqli mü­vəf­fə­qiy­­yətinə görə” nişanına layiq görülmüşdür.

Corresponding member of Azerbaijan National Academy of Sciences Teymur Suleyman oglu Veliyev was born on January 15, 1926 in Aghdam region. In 1947-1951, he studied at the Azerbaijan Agrarian Institute named after K.Marks. He is a second who defended his doctorate thesis in economics (1966). In 1966-1971 he was Pro-rector on educational work of the Azerbaijan National Economy Institute named after D.Bunyadzadeh, head of the Political Economy Department of AUL in 1971-1992, Vice-Rector for Academic Affairs in 1977-1989, 1992-2000 In 2000-2002 he was rector on scientific work of Azerbaijan Economic University. In 2000-2002 he worked as a professor of economics department of Baku State University. In 1983 he was elected a corresponding member of Azerbaijan National Academy of Sciences.
He is the author of about 200 scientific works. Under his scientific supervision, he has prepared more than 20 PhDs and PhDs. For a long time he headed the Azerbaijan Political Economy (Economic theory) scientific school and wrote fundamental monographs. T.Valiyev characterized the balanced legality of economic development, characterizing justice as a sign of humanism. His considerations on division of labor clarify the actual issues of that period such as socialism and the market, socialism, and commodity-money relations. One of the important scientific issues in the focus of T.Valiyev was the objective study of the history of economic thought of our people. He put forward a noble scientific purpose in this area to present the economic ideas expressed in the works of our thinkers, who are well-known throughout history. Together with his colleagues, the scientist is one of the leading monographers in Azerbaijan devoted to the history of economic thought. One of them was published in Russian in 1987. The second book, written by associate professor A. Hasanov and published in 1996, economic ideas have been deepened, guided by the historical and logical principle, the economic, social life of our people, progressive evolution of the people in different historical stages has been greatly covered. He was one of the editor and author of numerous textbooks, including the first "Economic Theory" textbook in Azerbaijan (1995). T.Valiyev was awarded with honorary orders of the Supreme Soviet of the Republic of Azerbaijan for his contribution to the development of economics, training highly qualified personnel, and training in the field of education. In 1981, he was honored with honorary title of Honored Scientist. He was awarded the silver medal of the USSR National Economy Achievements Exhibition, the USSR and the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Azerbaijan, EA, the Union and some public organizations of the Republic of Azerbaijan, the Honorary Decree and the "Distinguished Success" badge. Corresponding member of ANAS Teymur Valiyev died on April 3, 2002 in Baku. |