Elmi tədqiqat mərkəzlərinin və laboratoriyaların reyestrinin tərtib olunması və aparılması qaydası təsdiqlənib
05.08.2019 09:29
Nazirlər Kabineti “Ölkədə mövcud olan qabaqcıl texnoloji avadanlıqla təchiz edilmiş elmi tədqiqat mərkəzlərinin və laboratoriyaların (tədqiqat infrastrukturunun) reyestrinin tərtib olunması və aparılması Qaydası”nı təsdiq edib.
Bununla bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri Novruz Məmmədov Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarını imzalayıb.
Reyestrin tərtib olunmasının və aparılmasının məqsədi ölkədə mövcud tədqiqat infrastrukturunun mərkəzləşdirilmiş məlumat bazasını yaratmaqla, elmi tədqiqat fəaliyyətini həyata keçirən elmi müəssisə və təşkilatların, alim və tədqiqatçıların həmin tədqiqat infrastrukturunun xidmətlərindən vaxtında, çevik və səmərəli istifadəsinin təmin edilməsidir.
Reyestrin tərtib edilməsi və aparılması, elmi tədqiqat mərkəzlərinin və laboratoriyaların tədqiqat infrastrukturu kateqoriyasına aid edilməsi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası tərəfindən həyata keçirilir.

The procedure for compiling and maintaining a register of research centers and laboratories approved
05.08.2019 09:29
AR Cabinet of Ministers approved the “Rules for the compilation and maintenance of a register of operating in the country scientific research centers and laboratories (research infrastructure) equipped with advanced technological equipment”.
Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Novruz Mammadov signed the relevant decision of the Cabinet of Ministers.
The purpose of the compilation and maintenance of the register is to create a centralized information base of the research infrastructure existing in the country to ensure the timely, efficient and effective usage of this infrastructure, institutions and organizations of scientists and researchers are engaged in research activities.
The compilation and maintenance of the register, the assignment of research centers and laboratories to a certain category of research infrastructure is carried out by the Azerbaijan National Academy of Sciences.