AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Türkiyə Cümhuriyyətinin və Şimali Kipr Türk Respublikasının dövlət himni “İstiqlal marşı”nın qəbul olunmasının 104-cü ildönümünə həsr olunmuş “İstiqlalımız əbədidir!” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbir iştirakçıları kitabxananın fəaliyyəti və imkanları ilə yaxından tanış olublar.
Qonaqlara kitabxananın elmi bazası, müasir texnoloji imkanları barədə geniş məlumat verilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Birol Akgün, Şimali Kipr Türk Respublikasının Bakıdakı nümayəndəliyinin rəhbəri Ufuk Turganer, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Mahirə Hüseynova və elmi ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları MEK-in Sərgi salonundakı Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin həyat və siyasi fəaliyyətlərini əks etdirən nəşrlərdən ibarət guşələr və ilboyu davam edən sərgilərlə tanış olublar.
AMEA-nın əsasını qoyan 15 təsisçisinin büstləri ilə tanışlıq zamanı qonaqlara onların elmi irsi barədə məlumat verilib. Daha sonra Qarabağ müharibəsi qəhrəmanları fondundakı şəhidlərə aid saxlanılan sənədlər, fotoşəkillər, onların haqqındakı kitablar və özlərinin yazdıqları əsərlərə baxış keçirilib.
Qonaqlar kitabxananın elmi və tarixi irsin qorunması istiqamətindəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.

В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА состоялось мероприятие «Наша независимость незыблема!», посвящённое 104-й годовщине со дня принятия Государственного гимна Турецкой Республики и Турецкой Республики Северного Кипра – «Марша независимости».
Участники мероприятия ознакомились с деятельностью и возможностями библиотеки.
Гостям рассказали о научной базе и современных технологических возможностях ЦНБ.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, президент Международного фонда имени Махмуда Кашгари, депутат Милли Меджлиса Джаваншир Фейзиев, чрезвычайный и полномочный посол Турецкой Республики в Азербайджане Бирол Акгюн, руководитель представительства Турецкой Республики Северного Кипра в Баку Уфук Тургенер, проректор Азербайджанского государственного педагогического университета по международным связям профессор Махира Гусейнова и представители научной общественности.
В Выставочном салоне ЦНБ участники мероприятия ознакомились со стендами изданий, отражающих жизнь и политическую деятельность общенационального лидера Гейдара Алиева и Президента Ильхама Алиева, и демонстрируемыми на протяжении всего года выставками.
Во время ознакомления с бюстами 15-ти соучредителей НАНА гостям была предоставлена информация о научном наследии этих выдающихся личностей. Затем участники мероприятия ознакомились с документами, фотографиями, книгами, которые хранятся в Фонде героев Карабахской войны.