“Azərbaycanda texnologiya transferi və elmin kommersiyalaşdırılmasının təşviqi” layihəsi üzrə işlər davam etdirilir
01.10.2020 17:17
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) Koreyanın Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutu (STEPI) ilə əməkdaşlığı çərçivəsində 2019-2020-ci illəri əhatə edən “Azərbaycanda texnologiya transferi və elmin kommersiyalaşdırılmasının təşviqi” layihəsi davam edir.
Layihənin birinci ili Azərbaycanda texnologiya transferi ekosisteminin hazırki vəziyyətinin analizi, texnologiya transferi və elmin kommersiyalaşdırmasının qiymətləndirilməsi, onun institusional səviyyədə idarə olunması istiqamətləri üzrə biliklər əldə edilib.
2019-cu ildə keçirilmiş 3 təlim çərçivəsində ölkənin elm və təhsil müəssisələrini, eləcə də AMEA-nın elmi qurumlarını təmsil edən iştirakçılar qeyd olunan sahələr üzrə nəzəri biliklərə yiyələniblər. Bu sahədə Koreya təcrübəsindən istifadə edilməsi və müvafiq təşkilatlara YT Park ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində innovasiya fəaliyyətini inkişaf etdirmələri tövsiyə olunub.
Layihənin ikinci ili üçün STEPI prioritet olaraq institusional səviyyədə YT Parkın strateji planının hazırlanmasını təklif edib. Bu məqsədlə cari ilin may ayında Parkın rəhbərliyi və koreyalı ekspertlərin iştirakı ilə onlayn müzakirələr keçirilib.
Həmçinin sentyabr ayında layihə tərəflərinin videokonfrans formatında onlayn iclası baş tutub. İclasda texnoparklar üçün fandreyzinq və biznes modellər, rezidentlərin cəlb edilməsi və texnoparkların rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı koreyalı ekspertlərin mühazirələri dinlənilib. Yerli və koreyalı mütəxəssislərin iştirakı ilə YT Parkın daxili sistemi, dövlət satınalmaları, texnologiya transferi və kommersiyalaşdırma, startap, inkubasiya, test və akreditasiya istiqamətləri üzrə müzakirələr aparılıb.
Yerli ekspertlər tərəfindən hazırlanmış 50 səhifəlik hesabat Koreya tərəfinə təqdim edilib. Sənədin hər iki tərəfin yekun rəyləri nəzərə alınmaqla cari ilin sonunadək təsdiqi nəzərdə tutulur.
Layihənin nəticəsi olaraq YT Parkın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsində Koreya modelinin tətbiqinə dair təkliflər paketinin təsdiqi ilə bağlı Seul və ya Bakıda seminarın təşkili planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, elm və texnologiya siyasətinin inkişafında mühüm rol oynayan STEPI bu sahədə tədqiqatlar üçün qlobal düşüncə platformasını genişləndirərək milli rəqabət qabiliyyətini inkişaf etdirməyi hədəfləyir.

Work goes on the project "Technology transfer and promotion of commercialization of science in Azerbaijan"
01.10.2020 17:17
The project "Technology transfer and promotion of commercialization of science in Azerbaijan", covering years of 2019-2020 continues within the cooperation of the High Technologies Park (HT Park) of ANAS with the Korean Institute of Science and Technology Policy (STEPI).
In the first year of the project, knowledge was gained on the analysis of the current state of the technology transfer ecosystem in Azerbaijan, assessment of technology transfer and commercialization of science, its management at the institutional level.
Within the framework of three trainings held in 2019, the participants representing the scientific and educational institutions of the country, as well as the scientific institutions of ANAS gained theoretical knowledge in the mentioned fields.
For the second year of the project, STEPI has proposed to develop a strategic plan for the HT Park at the institutional level as a priority. For this purpose, in May of this year, online discussions were carried out with the participation of the Park's management and Korean experts.
Also in September, the project parties held an online meeting in video conference format. The meeting featured lectures by Korean experts on fundraising and business models for technoparks, attracting residents and digitization of technoparks. Discussions were held with the participation of domestic and Korean experts on the internal system of HT Park, public procurement, technology transfer and commercialization, startup, incubation, testing and accreditation.
A 50-page report prepared by domestic experts was submitted to the Korean side. The document is expected to be approved by the end of this year, taking into account the final opinions of both parties.
As a result of the project, it is planned to organize a workshop in Seoul or Baku to approve a package of proposals for the application of the Korean model in improving the activities of HT Park.
Note that STEPI, which plays an important role in the development of science and technology policy, aims to develop national competitiveness by expanding the global thinking platform for research in this area.